17 Kasım 2018

Sosyal Medyacının Bir Günü [Liste]

Gününüzün belki bir kısmını, belki de tamamını sosyal medyada, bir ağdan diğerine atlayarak, analiz araçlarını kontrol ederek, sonrasını planlayarak ve bir sosyal medya yöneticisi her ne yaparsa onları yaparak geçiriyorsunuz.

Bütün bu çok farklı ve yoğun iş akışı konusunda yalnız olmadığınızı bilmek sizi rahatlatır mı bilmiyoruz. Fakat sozyal medya yönetimi ile uğraşan profesyonellerin çoğu bu şekilde çalışıyor.

Sosyal medya araçları sağlayan Socialcast, yaptığı bir araştırma ile sosyal medya yöneticilerinin günlük iş akışını ortaya çıkartmış. Bu iş akışı tabi ki bir çok genelleme içeriyor, fakat uzun vadeli olarak baktığımızda hemen her sosyal medya yöneticisi aşağı yukarı bu tempoda çalışıyor diyebiliriz.

sabah

Saat 5:30 – 12:00 Arası

E-posta kontrolü

Kalkar kalkmaz, 5 saatlik uyku ile yorgunluktan bayılma durumu arasında geçen sürede ne olup ne bittiğini anlamak için hızlı bir e-posta kontrolü. Siz uyuyabilirsiniz ama sosyal medya uyumaz.

Cevaplar ve tweetler

Olumsuz tweetler kontrol edilir ve gerekli durumlarda hemen cevaplar verilir. Daha sonra marka evanjelistleri kontrol edilir ve gerekli görülen tweetler favorilenir, retweet edilir, beğenilir.

Paylaşımlar

Hemen Instagram ve Vine’a bir video konulur, ardından Facebook ve Twitter hesaplarında durum güncellemesi yapılır.

Yayınlama

Güncel haberlere göre bir blog yazısı veya uygun bir sosyal medya paylaşımı yapılır.

Arama, tarama

Haber siteleri, takibe alınan bloglar önemli veya ilginç makaleler, paylaşımlar veya videolar için taranır.

Takip etme

Satış takımının iş takibi yapılıp, 5 hafta önce istenilen videonun nihayet müşterilere gönderilip gönderilmediği kontrol edilir…

öğlen

Saat 12:00 – 19:00 Arası

Öğle yemeği

Pazarlamadan birileri ile birlikte yenir, karma platformlarda uygulanabilecek fikirler değiş tokuş edilir, şirketin sosyal medya varlığındaki olan biten analiz edilir. Tabi ki yediğiniz muhteşem yemeğin bir fotoğrafını Instagram’da paylaşırsınız.

Kaydet ve yükle

CEO, müdür ve dost canlısı çalışanlar ile spontane gözüken bir video şekilip Instagram ve Vine hesaplarından paylaşılır.

Yaz, yaz, yaz

Bir blog yazısı asla yetmez.

Skype

Şirket içi microblogging ile ilgili bir Skype konferansı yapılır.

Tekrar arama tarama

İlgili blog, site ve sosyal ağlar tekrar baştan sona taranıp içerikler kontrol edilir. Bunu gün boyunca ara ara yaparsınız ki, her şeyin olması gerektiği gibi yürüdüğünden emin olun. (Not: Hiç bir şey olması gerektiği gibi yürümez)

Sunum

Haftalık departman toplantısında, hızlandırılmış bir sunum ile RSS beslemelerinin, Faebook ve Twitter’ın faydalarından bahsedersiniz.

Gecenin Körü

Saat 19:00 – ??:?? arası

Gözden geçirme

Trafik hacmi, bounce oranları ve Google Analytics’in sunduğu diğer tüm metrikleri gözden geçirme, duruma göre bir de rapor hazırlama.

Takvim kontrolü

Bir sonraki beklenen Sosyal Medya Stratejileri Zirvesi için takvimde gün ayarlamaya çalışma.

Tweetleri ayarlama

Gecenin köründe paylaşılacak ve şirketin gece kuşu meraklıları ile diğer ülkelerde yaşayanlara hitap edecek tweetlerin önceden zamanlanması.

Kontrol

Yorgunluktan bayılmadan önce son kalan enerji ile son kez e-postaları tekrar kontrol edip, acil bir durum olup olmadığını görme.



Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bir sosyal medya uzmanının günü ancak bu kadar iyi özetlenebilinirdi aynı özetlemeyi dijital pazarlama uzmanları içinde istemekteyiz eticaretmag.com ailesi 🙂

Fikrini söyle

*