13 Kasım 2018

Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

Konu sosyal medya yönetimine geldiği zaman birtakım uygulamalar ve pratikler artık klişeleşmeye doğru yol alıyor. Kötü metriklerin peşinde koşmak, her paylaşımınızın kendiniz hakkında olması, sadece satış peşinde koşmak, çok fazla sosyal mecrada aktif olmaya çalışmak ve dahası. Hal böyle olunca başını alıp yürümüş onlarca pratik, sorgulanması gereken birçok vakayı doğuruyor.

Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

Kendiniz Hakkında Çok Fazla Konuşmayın

Birçok şirket sosyal medyada marka farkındalığı yaratmak ve sohbetleri etrafına çekmek için bulunuyor. Çoğu pazarlamacı ise bunu yapmanın en iyi yolunun durmak bilmeden muhteşem ürün ya da hizmetleri hakkında konuşmak olduğunu zanneder. Araya bazı özel kampanyalarda sıkıştırarak da satışları arttıracaklarını düşünebilirler.

Kabul edelim sosyal medya hesaplarınızda birçok kişi pek de sizin için bulunmuyor. Umursadıkları şey, problemleri çözmek için sizin nasıl yardımcı olacağınızdır. Kendiniz hakkında fazlaca bahsetmek yerine, takipçileriniz ve istekleri hakkında konuşmaya çalışın. Daha sonrasında onlara büyük resmin nasıl bir parçası olduklarını anlatın. Tabi ki bu anlatımı yaparken, ürünlerinizin özellikleri yerine, ürünlerinizin kullanmalarının faydalarına odaklanın. Muhtemel müşterilerinizi, konuşmalarınızın merkezinde tutmanız, başlarını size çevirecek bir nedenleri olmasını sağlar.

Satışçı Olmak Yerine Yardımcı Olun

Her marka gibi siz de ürününüzü satmak istiyorsunuz. Fakat genelde insanlar, reklamları okumak için internette gezinmiyor. Özellikle marka hesaplarında, onların gönlünü çelecek, eğlendirecek ve onlara dünyadaki yerlerinin önemli olduğunu hissettirecek bir içerikler arıyorlar. Diğer yandan herhangi bir müşterinin, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak çok fazla seçeneği bulunuyor. Bu nedenle rekabetin arasında görünmek için oldukça dik durmalısınız.

Potansiyel müşterilere yardımcı olduğunuz zaman markanızla duygusal bağ kuracaklar ve satın almak için vakit geldiğinde sizin ürünlerinizi tercih edeceklerdir. Bir nevi bu doğrultuda yapacağınız her eylem ilerde size satış olarak dönecektir.

Unutmayın: “Seyirciniz” Gerçek İnsanlardan Oluşuyor

İzleyici veya takipçi, her ikisi de kullanımı aşırıya kaçmış moda sözcükler. Öyle ki, ekranların arkadaşındakilerin gerçek bireyler olduğunu unutturuyor. Gerçek problemleri ve gereksinimleri olan gerçek insanlar!

Onlara ofisinize, mağazanıza ya da galerinize gelmiş bir müşteri gibi davranın. Dükkanınızın önünden geçen herkesi hedeflemediğiniz gibi internetteki herkesle bir anda pazarlama yapmaya çalışmayın. Onun yerine en dar haliyle hedef kitlenizin kim olduğunu düşünün ve onları ürününüzün vaizlerine dönüştürün.

Seyircinizi nüfus bağlamında düşünmeye son verin. Müşterinizin tam olarak kim olduğunu belirleyin ve hedeflediğiniz kişilerle pazarlık yapın ve mesaj yollayın. Takıldıkları yerde iletişime geçin ve bir ilişki kurun, direkt olarak onlara ve umursadıkları şeylere seslenen içerikler yazın.

Eğer otomasyon araçlarını kullanıyorsanız, sohbeti ele geçirmediklerinden emin olun. İnsanlar, onlarla iletişime geçen robotlarla insanlar arasındaki farkı anlayabilirler.

Çok Fazla Kanalda Faal Olmaya Çalışmayın

Çevrimiçi pazarlama hakkında okuduğunuz pek çok blog, size çeşitli sosyal medya kanallarının erdemlerinden ve her birinde ayrı ayrı bulunmanız gerektiğinden bahseder durur. Çok fazla sosyal ağda bulunmak, büyük bir zaman girdabına sebep olur ve arzulanan etkiyi yaratmaz. Onun yerine seyircinizin sıklıkla bulunduğu kanalları seçin ve bütün çabalarınızı sadece ama sadece o kanallara yönlendirin.

Unutmayın: Her sosyal medya sitesinin kendi küçük dünyası vardır. Kendine has etiketleri, toplum normları ve işlevselliği. Aynı içeriği milyon kez milyonlarca ağda paylaşmayın. İçeriğinizi her bir ağda insanların nasıl ve neden o ağı kullandığını göz önünde bulundurarak paylaşın. Bu, seyircinizin size cevap vermesini sağlayacaktır. Sosyal medya kanallarınıza uygun içerikler üretin. Her bir sosyal mecranın gereksinimleri farklıdır.

Mantıklı Olmayan Beklentiler ve Doğru Olmayan Ölçümler

Muhtemelen birileri kulağınıza şunu fısıldamıştır: “Faal olduğunuz her sosyal medya kanalında astronomik olarak çok fazla takipçiye sahip olmalısınız.” Bu, mantıklı olmamasının yanında başarı ölçütünün yakınından bile geçmiyor!

Önemli olan, kaç kişinin beğendiği, takip ettiği ya da paylaştığı değildir. Gerçekten mühim olan; satış, farkındalık, destek ve cevapta zamanlama ya da ilgili sohbet paylaşım metriklerinin artışta olup olmadığıdır. Eğer sosyal medya uğraşları bir etkide bulunuyorsa o zaman bu, satışları arttıracaktır.

Ayrıca bazı metrikler, mevcut stratejinizin yürüyüp yürümediği hakkında bilgi verir: Hangi yazı biçimlerinin seyircinizin ilgisini çektiğinin ve yazı paylaşmanın en iyi zamanının ne olduğunun takibini yapın. Sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı Google Analytics, Buffer ve HubSpot gibi araçlarla takip ve ölçüm yapabilirsiniz. Bu araçlardan mutlaka faydalanın.

Ancak şunu da aklınızda bulundurun: Bazı getiriler takip edilemez. İyimser bir müşteri deneyimi sağlamak ve hoşnutsuz bir müşteriyi iyimser bir müşteriye dönüştürmek, paha biçilemez.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*