20 Kasım 2018

Sosyal Medyada Geçirilen Zaman Hakkında İlginç Veriler

Sosyal ağların genellikle boyutlarından bahsederiz çünkü sosyal medyanın en büyük avantajı kitle erişimidir. Bu yüzden Facebook bu kadar çok dikkat çekiyor. 1,2 milyar aylık aktif kullanıcı ile tüm sosyal ağlardan daha ileride.

Fakat kullanıcılar başka sosyal ağları da kullanmaya başladıkça ve online sosyal aktiviteleri parçalara ayrılmaya başladıkça, sosyal ağ aktivitesini başka metodlar ile ölçümlemek daha çok önem kazandı; özellikle nereye zaman ve kaynak ayıracağını düşünen işletmeler için.

Yakın zamanda hazırlanan bir rapor ile BI Intelligence, en büyük sosyal ağlar arasında bir Etkileşim Endeksi kurdu ve kişi başına harcanan zaman olarak (hem masaüstü hem mobil için) birbirleri ile karşılaştırdı. Ayrıca, fotoğraf paylaşma, bildirim güncelleme gibi en çok kullanılan aktivitelere göre de bir sıralama gerçekleştirildi. Böylece hangi aktivitenin hangi sosyal ağda daha yoğunluklu olarak kullanıldığı da ortaya çıktı.

Görselin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

sosyal medya istatistikleri

Bulgulara gelecek olursak:

  • Sosyal medya şu anda en çok kullanılan internet aktivitesi. Örneğin ABD’li kullanıcılar diğer tüm internet aktivitelerinin toplamından (e-posta dahil) daha çok sosyal ağları kullanıyorlar.
  • Sosyal mobil kullanımı kendini aştı. Sosyal medya kullanımının %60’ı masaüstünde değil, mobil cihazlarda gerçekleşiyor.
  • Facebook, Twitter’ın 7 katı daha fazla etkileşim yaratıyor; hem PC hem de cep telefonu alanlarında.
  • Snapchat, WhatsApp’a göre daha küçük bir ağa sahip, ama kullanıcı başına daha çok zaman geçiriliyor.
  • Pinterest, Tumblr ve LinkedIn geçen yıla göre mobil siteleri ve uygulamalarında etkileşimleri arttırdılar. Yeni sosyal medya yarışı artık kitle kazanmak için değil, çoklu cihaz desteği ile etkileşim kazanmak için.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*