19 Kasım 2018

Sosyal Medyada Girişimciliği Nasıl Konuşuyoruz?

Online Müşteri İlişkileri Yönetim Platformu MeaMinds’ın analizine göre, Facebook, Twitter ve Google+’da girişimcilik hakkında mesajlarını paylaşan kullanıcıların en çok kullandığı sözcükler “mucit”, “inovasyon” ve “girişimcilik” oldu. Analiz, sosyal medyada girişimciliği daha çok erkeklerin konuştuğunu da ortaya koydu.

Türk teknoloji şirketi Proline’ın Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen Online Müşteri İlişkileri Yönetim Platformu MeaMinds’ın, 1 Kasım 2014 – 30 Aralık 2014 tarihleri arasında yaptığı sosyal medya analizi, kullanıcıların “girişimcilik” üzerine paylaştığı mesajları mercek altına aldı.

Girişimci=Mucit

MeaMinds’ın analizine göre, Facebook, Twitter ve Google+ kullanıcılarının girişimcilik hakkında yazdığı 30 binin üzerindeki mesajda en çok kullanılan sözcük “mucit” (%30) oldu. Mucit sözcüğünü “inovasyon” (%15) ve “girişimcilik” (%6) anahtar sözcükleri izledi. Girişimcilik hakkında öne çıkan diğer anahtar sözcükler arasında Bill Gates’in soyadı olan “Gates”, “yenilik” ve “sosyal inovasyon” yer aldı.

Girişimciliği en çok erkekler konuşuyor

MeaMinds, sosyal medyada yazılan mesajların cinsiyet dağılımını da çıkarabiliyor. Platformun yaptığı girişimcilik için anahtar sözcükler analizi, girişimcilik hakkında yazılan mesajların %70’inin erkekler tarafından yazıldığını ortaya koyuyor. Girişimcilik hakkında yazılan mesajların %70’e yakınının masaüstü bilgisayarlar üzerinden yazılmış olması da analizde öne çıkan bir başka önemli bulgu oldu. Mesajların %79’u Facebook üzerinden yayınlanırken, Twitter %20, Google + ise %1’lik dilimi kapsadı.

2011 yılında kullanıma sunulan MeaMinds; Twitter ve Facebook gibi Türk kullanıcılarının yorum yapmak için en çok tercih ettiği sosyal medya mecralarında paylaşılan içerikleri otomatik “olumlu”, “olumsuz” ve “nötr” olarak anlamlandırarak, kurumlara pazar analizi, etki değer analizi, rekabet analizi gibi her markanın ihtiyacına göre farklı raporlama imkânları sunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*