18 Aralık 2018

Sosyal Medyadan Direk Gelen E-ticaret Satışları Çok Düşük

Hafta başında (30 Mayıs) tüketicilerin sosyal medyada alışverişe hazır olduğunu gösteren bir araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşmıştık.

Mağaza sahiplerinin 4 soru ile sosyal medyanın etkinliğini değerlendirdiği bir diğer araştırma da Practical eCommerce tarafından yayınlandı. Araştırmanın sonuçları tüketicilerin bakış açısından oldukça farklı.

İş Yeriniz İçin Hangi Sosyal Medya Alanlarını Kullanıyorsunuz?

Facebook ve Twitter, ankete katılan iş yerlerinin %80’inden fazlası tarafından kullanılıyor. Pazartesi yayınladığımız ankette sosyal medyada yer aldığını belirten tüketici oranı %77 olarak belirlenmişti. İş yerlerinin, markalarının sosyal medyada bulunmasına verdiği önem bu oranlardan da açıkça görülebiliyor.

Firma Satışlarınızın Yüzde Kaçı Sosyal Medyadaki Çabalarınız Doğrultusunda Gelişti?

Bu soruya ankete katılanların %77.1’i %5’ten azı olarak yanıt verdi. %12.9’luk bir kesim %6 ile %10 arasında olduğunu belirtirken, katılımcıların %4.3’ü bu rakamı %11 ile %20’si olarak belirledi. Katılımcıların sadece %5.7’si sosyal medyanın satışlarına %20’den fazla etki ettiğini iletti.

Bu soruyu cevaplarken katılımcıların sosyal medyadan gelen satışlara oldukça az gözü ile baktığı ve sosyal medyayı çoğunlukla PR ve marka iletişimi aracı olarak kullandığı da ankette belirtiliyor. Bunun sebepleri arasında, henüz pek çok firmanın sosyal medyadan gelen satışları nasıl takip edeceğini bilememesi de yatıyor.

Firmanızın Sosyal Medyadaki Etkinliğini Değerlendirin

1’in ‘Etkin Değil’, 5’in ‘Çok Etkin’ olarak belirlendiği ankette katılımcıların %27.1’i 1’i seçerek sosyal medyadaki etkinliklerinden memnuniyetsizliklerini belirtti. Sosyal medya çabalarının oldukça etkin olduğuna inanan kesim ise sadece %5.7’lik bir grup.

Satışların aksine, bu soruda katılımcılar oldukça iyimser. Sosyal medyada öncelikle konumlarını sağlamlaştırmaya ağırlık veren katılımcılar, müşterilerle iyi ilişkilerin sosyal medya üzerinden geliştirilebileceğine inanıyor.

Ankete katılan firmaların %68.6’sının online ticaret şirketi, %8.6’sının yazılım satan firmalar ve %2.9’u tasarımcı ve programcılar olduğu belirlendi. Geriye kalan %20’lik kesimi ‘Diğer’ şıkkını seçenler oluşturuyor.

Sosyal medyanın tüketicilerin hayatlarındaki yeri gittikçe artarken, firmaların sosyal medya üzerinden gelen lead ve satışları daha iyi takip edebilmenin yollarını araştırması, müşterileri ile ilişkilerini sağlamlaştırıp bu etkin sosyal platformu satış şansına dönüştürmesi markalarının yararına olacaktır.

Herhangi bir strateji belirlenmeden başlatılan sosyal medya sayfalarının müşteriler ile iletişimi geliştireceğine markaya zarar vereceği de bilinen bir gerçek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*