15 Kasım 2018

Sosyal Medyanın Online Alışverişteki Payı Yüzde 1

Sosyal medya, firmaların müşterileriyle etkileşim kurmaları için tam anlamıyla biçilmiş bir kaftan. Ancak, iş alışverişe geldiğinde sosyal ağlardaki fanları birer müşteriye dönüştürmek biraz zor olabiliyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Forrester ve eBay‘in e-ticaret hizmet birimi GSI Commerce’in yaptığı araştırma da bu iddiayı doğrular nitelikte.

Araştırmaya göre, e-ticaret sitelerinden ilk kez alışveriş yapan müşterilerin yüzde 39’unun, organik trafikle veya ücretli reklam linklerinden yönlendirildiği ve gerçekleştirilen işlemlerin yüzde 30’unun ise perakendeci tarafından gönderilen e-mailler üzerinden gelen eski müşteriler tarafından sağlandığı ortaya çıktı. 77 bin online satın alma işlemi incelenerek hazırlanan raporda, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarının, online alışverişe oldukça az etkilerinin olduğu belirtildi. E-ticaret sitelerine gelen trafik kaynaklarının incelendiği araştırmaya göre bu mecralardan gelen trafiğin yalnızca yüzde 1’i satışa dönüşüyor.

Online alışveriş ödemelerinde payının gittikçe azaldığı belirtilen sosyal medya kanallarının aksine, geleneksel reklamcılığın müşterileri e-ticaret sitelerine yönlendirmede hala en büyük etkiye sahip olduğu açıklandı. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde Forrester tarafından yapılan ayrı bir araştırmada ise tüketicilerin yüzde 48’i perakendecileri sosyal ağlarda keşfettiklerini, yüzde 17’sinin ise bir arkadaşının gönderisi üzerine o firmadan alışveriş yaptığını belirtiyor.

Kullanıcılar, sosyal medyada gördüğü içeriklerin ardından hemen satın alma  eğiliminde değiller. Araştırmaya katılan tüketiciler, sosyal medya gönderilerini markaların yeni ürünlerini keşfetmenin güzel bir yolu olarak nitelendiriyor. Buna rağmen ancak yüzde biri bu içerikler sayesinde bir satın alma gerçekleştiriyor. Satın almaların yüzde yirmisinin siteye doğrudan gelen ziyaretçiler tarafından yapıldığını ortaya koyan araştırma ayrıca diğer sosyal ağlar ile ilgili de ilginç bilgiler verdi. Buna göre, Pinterest kullanıcıları yüzde 25 gibi bir rakamla en çok “ev ve yaşam” kategorisindeki paylaşımlardan etkileniyor.

Tüm bu veriler ışığında, sosyal medyanın önemini bir kenara bırakmamız yine de mümkün değil. Her ne kadar bu aşamada online satışlara katkı yapmadığı görülse de, müşteriler ile güçlü bir etkileşim yaratmaya imkan verdiği için hala önemli bir pazarlama mecrası olarak öne çıkıyor. Ancak yine de hatırlatmakta fayda var; özellikle e-ticaret siteleri için, satışa dönüşme potansiyeli en yüksek olan pazarlama yöntemlerinin e-mail ve arama motoru reklamları olduğunu da belirtelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*