19 Kasım 2018

Sosyal Ticarette Dünyadan 5 Popüler Uygulama

Son zamanların moda kavramı “sosyal ticaret”i anlamaya çalışırken genelde referans alınan ilk nokta sosyal medya araçları üzerinden alışveriş ya da satış, yani e-ticaret yapmak oluyor. Hatta bu anlayışın yaygın oluşundan dolayı en popüler sosyal ağ olarak bilinen Facebook’un sosyal ticaret için atacağı adımlar merakla bekleniyor.

Ancak sosyal ticaret kavramının merkezinde aslen kullanıcıya “sosyal” bir deneyim yaşatmak bulunur ve bir alım-satımın sosyal ticaret olarak değerlendirilmesi için sosyal ağ üzerinden aldığınız aksiyon tek başına yeterli değildir. Bu da sosyal ticareti sosyal ağlara bağımlı olmaktan kurtarır.

Bu muhtemel bağımlılıktan gerçekten kurtulmak için ise aşağıdaki örneklerde olduğu gibi yaratıcı çözümler bulmak gerekiyor.

Social Commerce Today‘in derlediği ve bizim de aşağıda yer verdiğimiz yakın zamanda uygulanan ve ilgi gören beş sosyal ticaret uygulamasına göz atabilirsiniz. Uygulamaların her birinde de dijital tarafla olan yakınlaşmanın yanında aslen online’ın offline hayata entegrasyonunu fark edecek ve her birinde de kıskançlıktan “ben de düşünebilirdim” diyeceksiniz.

1) Anthon Berg: Para değil, iyilik karşılığında çikolata

Danimarka’nın popüler çikolata üreticilerinden Anthon Berg yalnızca bir gün için aktif olan “iyilik” mağazasında müşterilerine para değil, yapacakları iyilik karşılığında çikolata sattı. Farklı iyilik tipleri karşılığında farklı çikolataları satın alabilen müşteriler, kasadaki satış tabletlerinde Facebook üzerinden iyilik yapacakları kişilere uyarı gönderdiler ve verdikleri söz üzerinden çikolatalarına kavuştular. Sonrasında ise müşterilerin söz verdikleri iyilikleri yapıp yapmadıkları da kontrol edildi.

2) Emart: Alışverişin düşük olduğu saatlerde QR kod ile satış yapmak

Öğlen 12 ile 1 saatleri arasında satışların düşük seviyede olduğunu tespit eden Koreli süpermarket Emart, bu durumu değiştirmek için QR kodları kullanarak indirimler dağıtmaya başlıyor. Son derece basit olan uygulamaya göre öğlen saatlerinde okunabilir hale gelen QR kod şeklindeki duvara rastlayan müşteriler telefonlarına bu kodu okutarak doğrudan Emart’ın mobil uygulamasına erişip indirimlerden ve kuponlardan faydalanıyorlar. Doğrudan eve gönderilen bu siparişler ile beraber müşteriler uygun fiyatlara mobil alışveriş deneyimi yaşamış ve Emart da öğlen saatlerindeki satış miktarını yüzde 25 arttırmış oldu.

3) Panam: Eski ayakkabını getir, retro ayakkabıyı götür

Özellikle 1980’lerde popüler olan ancak büyük spor markalarının küresel düzeydeki artan güçleri ile günümüzde baş edemeyen Meksikalı ayakkabı markası Panam, Ekim 2011’de yaptığı kampanya ile belirlediği satış noktalarında eski ayakkabılarını getirenlere Panam marka yeni retro ayakkabılar hediye etmişti. 15 farklı dizayn üzerinden toplam 250 çift ayakkabıyı sosyal ağlardaki yayılım gücünün de katkısıyla şanslı müşterilerine dağıtan Panam, bu sayede o zaman dilim içerisinde sosyal medyada epey konuşulan bir marka haline geldi.

4) Volga Verdi: Sosyal medyada popüler olanlar indirimi kapıyor

Kaliforniyalı moda markası Volga Verdi geçtiğimiz bahar aylarında uygulamaya başladığı kampanya ile Facebook, Twitter, Google+, Tumblr, Kohtakte ve Lookbook gibi sosyal platformlardaki üye sayılarına göre takipçilerine belirli yüzdelerde indirimler dağıttı. İndirimin geçerli olması için Volga Verdi’nin iddialı olunan sosyal ağ hesabının takip edilmesi ve bu ağ üzerinden takipçi sayısına göre belirlenmiş indirim için başvurmak gerekiyor. Tabi burada tek sıkıntı artık son derece normal hale gelen “yumurta hesaplarla” binlerce takipçiye ulaşan kullanıcıları gerçek sosyal medya emekçilerinden ayırabilmek.

Volga Verdi’nin Exchange ismindeki kampanyası halen devam ediyor.

5) If: Varolan müşterileri satış elemanı haline getirmek

Finlandiyalı sigorta şirketi If, Kysy Vaikka! (tr. Yalnızca Sor!) adını verdiği kampanyası ile hali hazırda müşterileri olan 800’den fazla kişiyi aynı zamanda satış elemanı haline getirdi ve kendilerinden sigorta satın alımı yapmak isteyen potansiyel müşterileri ile aynı yerde buluşturdu.

Uygulamaya göre If’ten sigorta satın almak isteyen kişiler gönüllü olarak “marka avukatı” olarak belirlenen 852 kişiye kampanyanın sitesi üzerinden sabah 9 ile akşam 8 saatleri arasında uygun olunan zamanlarda If hakkında merak ettiklerini sorabiliyor ve zaten sigorta sahibi olan kişilerden tatmin oldukları ve olmadıkları noktaları öğreniyor. Bu uygulama ile beraber marka hangi konuda iyi olduğunu ve hangi noktada gelişime açık olduğunu kendisi belirtmek yerine sözü müşterilerine bırakıyor ve böylece ortaya çok daha samimi bir satış ortamı çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Serhat der ki:

  Batuhan’ın ismini dün twitterda duyduğumda eticaretmag için çok iyi olacağını düşünmüştüm. webrazzideki yazılarından takip ediyorduk kendisini, çok güzel yazıları vardı. buradada aynı olur diye düşündüm ama daha ilk yazıdan çeviri olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradım. diğer sitelerden pek bir farkınız olmayacak yeni döneminizde anlaşılan, yine de başarılar.

 2. Batuhan Apaydın der ki:

  Selam Serhat 🙂

  Ulusal ve yerel her basın oluşumunda olduğu gibi bizde de derleme ve orijinal haberler yer alacak. Ama bu haberlerin hiçbiri çeviri değil, hepsi bizim değerlendirmemizden, süzgecimizden geçiyor. Maksadımız olabildiğince faydalı içerik çıkartmaya çalışmak. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki internet ve e-ticaret sektöründen detayları paylaşmaya başladığımızda umarım görüşün değişecektir 🙂

  Çok güzel gelişmeler olacak, bizi takip etmeye devam etmeni öneririm. Yalnızca içerik anlamında değil, diğer başka alanlarda da.

  Selamlar, sevgiler.

Fikrini söyle

*