14 Aralık 2018

Sosyal Ticarette Başarılı Olmak İçin 4 Tavsiye

Artık kullanıcıların internet kullanım oranlarının çoğunu sosyal ağlar oluşturuyor. Haliyle kullanıcılara en doğrudan ulaşabileceğiniz kanalların başında da sosyal ağlar geliyor. İster pazarlama yapın, ister hizmet veya ürün satın, bunları sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirmeyi başarmak gerekiyor.

Sosyal ağların birbirlerine göre çok farklı dinamikleri olabiliyor. Örneğin Twitter‘da işe yarayan bir strateji, Instagram‘da hiç bir sonuç vermeyebilir. Facebook paylaşımlarınızda yer yerinden oynarken Pinterest terk edilmiş kasaba gibi olabilir. Ancak, her sosyal ağdan geçerli olan ve asla ödün vermemeniz gereken dört nokta var.

1) Büyük ve başarılı markaları takip edin

Takip etmekteki amaç, feyz almak. Büyük ve başarılı markalar, bir şeyleri doğru yaptıkları için büyük ve başarılılar. Sosyal ağınızdaki bu tarz markaları bulup, tercihen başka bir hesaptan takibe alıp, neler yaptıklarını analiz edin. Nasıl paylaşımlar yapıyorlar, ne zaman ve ne kadar paylaşım yapıyorlar, call-to-action için neler kullanıyorlar?

Sosyal ağlar artık yıllardır kullanılıyor ve Amerika’yı baştan keşfetmek için geç kaldınız. Büyük ve başarılı markalara bakıp, hatta taklit edip (tabi ki içeriklerini değil, yöntemlerini) daha sonra kendi özgün içerikleriniz ile kendinizi geliştirmek şu sıralar daha mantıklı görünüyor.

2) Tüketicilerin dikkatini çekin

Bunu hiç ara vermeden yapmanız gerekiyor. Her zaman, mümkün olduğunca tüketicinin dikkatini çekecek hatta mümkünse işine yarayacak, daha da iyisi çevresinin de işine yarayacak paylaşımlar yapmaya özen gösterin ki, kendi işine yaradığı için paylaşımını ciddiye alsın, etrafındaki insanların da işine yarayabileceği için paylaşsın. Ürünleriniz, hizmetleriniz hatta marka duruşunuz ile tüketiciye ilham vermeye, yardımcı olmaya, çözümler üretmeye çalışın. Ancak bütün bunların sizin marka imajınız ile de uyumlu olması gerektiğini unutmayın.

3) Doğru takımlar ile çalışın

Yıllardır sosyal medya kullandığını söyleyen üniversite öğrencisi bir stajyer ile, iş analitiği, finansal istatistik ve davranış bilimlerini kavramış bir profesyonel arasında, sosyal medya kampanyalarınızda dağlar kadar fark göreceksiniz. İyi bir pazarlama takımı, sizin doğru mesajı, doğru kitleye, doğru kanaldan ve doğru zamanda vermenizi sağlayacaktır. Bunun size geri dönüşü de daha fazla ve etkili olacaktır. Sosyal medya yatırımı yalnızca Facebook’ta reklam bütçesi ayarlamak veya Twitter’da sponsorlu tweet parası vermekle olmaz, yatırım öncelikle insan kaynağı ile başlar.

4) Mobili asla es geçmeyin

Bütün araştırmalar gösteriyor ki, kullanıcıların çoğu sosyal medyayı cep telefonlarından kullanıyorlar. Çoğu derken burada %70’e varan bir çoğunluktan bahsediyoruz. Yani sosyal medyanın mobil tarafını düşünmezseniz en iyi ihtimalle potansiyel müşterilerinizin yarısını otomatik olarak kaybettiniz demektir. Unutmayın, kullanıcılar cep telefonlarından sosyal ağlara bakarken genellikle hızlıca haber akışlarını tarıyorlar. Yani paylaşımlarınızda paragraflarca yazı yazmak olanağınız yok. Kısa ve öz tutun, kullanıcının dikkatini bir anda çekecek ve yem gibi görünmeyen başlıklar atın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*