19 Kasım 2018

Facebook, Sosyal Ticarette Twitter ve Pinterest’i Geride Bıraktı [İnfografik]

sosyal ticaret facebook
İnternetten alışverişlerde kişiselleştirmenin öneminin artmasıyla beraber kişiye özel ürün sunumlarının başlaması ve kullanıcıların online mağazalar üzerinde yakın çevrelerindeki kişilerle sosyal bir alışveriş deneyimini yaşamaları için çalışmalara başlanmasının ardından sosyal ticaretin önü daha da açılmaya başladı.

2012’de sosyal ticaretin parlayan yıldızı olan Fab, bu stratejiyi en iyi kullanan şirketlerden biri olmuş ve kısa sürede hızla büyüyen şirketlerden biri haline gelmişti.

Peki, “sosyal ağların sosyal ticarete eksi ne?” diye soracak olursak, Facebook’un kullanıcıları sosyal ticarete en çok yönlendiren sosyal ağ olduğunu söyleyebiliriz. RichRelevance’ın hazırladığı infografiğe göre sosyal perakende satışlarının %86’sı Facebook üzerinden yönlendiriliyor. Pinterest’in buradaki payı %11’ken, Twitter’ın sadece %3’luk bir orana sahip olduğu görülüyor.

Facebook üzerinden e-ticaret sitelerine gelen kullanıcılar, site üzerinden ziyaret başına ortalama 7 sayfa ziyareti yaparken, Pinterest üzerinden gelenler 4,1, Twitter üzerinden gelenler ise 2,7 sayfa ziyareti yapıyor.

Ortalama sipariş bedeli söz konusu olduğunda ise Pinterest dizginleri ele alıyor. Pinterest üzerinden sitelere gelen kullanıcılar ortalama 169 dolar harcarken, Facebook üzerinden gelenler 95 dolar harcıyor. Twitter’dan gelen kullanıcıların ise harcadıkları ortalama ücret 71 dolar civarında.

Site üzerinde geçirilen süre ve toplam gelire bakıldığında yine Facebook’un öne çıktığı görülüyor. İnfografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:

sosyal ticaret sosyal medyaSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*