14 Kasım 2018

Sosyal Ticarette “Sosyal Soru Cevap” Dönemi

Social Q&ASosyal ticaretle ilgili gelişmelerden son dönemde sıkça bahseder olduk. Küçük çaplı şirketler sosyal ticaret yolunda giderek kullanıcılara, büyük çaplı şirketlerden daha etkin bir şekilde ulaşabiliyorlar. Sosyal ticaret dediğimizde de durumu hep şirketlerin bakış açısından ele alarak değerlendirdik. Bir de bu durumun tüketici açısından olan yanı var.

Son dönemlerde kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan Social Q&A (Sosyal Soru&Cevap), daha önce bir ürün satın almış olan kullanıcıların, ürün hakkında soru soran diğer tüketicilerle buluştuğu bir sosyal platform. Burada kullanıcıların sorduğu 10 sorudan 9’u aynı gün içinde, o ürünü daha önceden satın almış başka bir üye tarafından yanıtlanıyor.

Sosyal ağlarda kullanıcılar genellikle ürünü satın almadan önce arkadaşlarına sorar ya da forumlarda o ürünü satın almış birini bulmaya çalışırlar. Tabii ki her zaman yeterli bir yanıt almak mümkün olmuyor. Social Q&A’nin platformları ise tam bir sosyal deneyim sunuyor. Kullanıcılar başkalarının yorumlarını okumak yerine burada kendi sorularına yanıt bulabiliyor.

Kısacası kullanıcı yorumlarında bir C2C platformu oluşturan Social Q&A’da satın almadan önce soru soran kullanıcıların ürünü satın alma oranı 10 kat artıyor. TurnTo’nun düzenlediği infografiğe göre Social Q&A’lardaki diyalogları okuyan tüketicilerin internetten alışveriş yapma oranları da 3 ile 7 kat artıyor.

Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Kullanıcı internet sitesindeki bir ürün hakkında soruyor ve sonra bu soru, bu ürünü daha önce almış kullanıcılara e-posta ile iletiliyor. Bu üyeler ürün hakkındaki soruları cevapladıktan sonra siteye geri yolluyorlar ve soruların cevaplarını sitede yayınlamanın yanı sıra soruyu soran kişiye cevapları e-posta ile yollayarak tüketiciyi bilgilendiriyor.

Sitedeki soruların %41’i 1 saat içinde cevaplanıyor. 12 saat içinde %80’i cevaplanan soruların gün sonunda %87’lik bir kısmına cevap verilmiş oluyor.

Bu sistem sayesinde müşteri sadakati artıyor ve çağrı merkezlerinin yoğunlukları azalıyor. İlk kez soru soranların ya da site üzerindeki soruları okuyanların %15 ile 40 arasındaki bir kesim alışveriş yapıyor ve bu sistemden daha önce yararlanmış kullanıcıların %10 ile 15’i siteden tekrar alışveriş yapıyor.

Kullanıcılar tarafında oluşturulan bu içerikler aynı zamanda SEO için de oldukça önem taşıyor. Sosyal ticareti oldukça etkin bir şekilde kullanan Social Q&A’lar birçok şirkete ön ayak olabilecek nitelik taşıyorlar. İnternetten ürün alırken güvenlik sorunu yaşayan kullanıcılara daha önce alışveriş yapmış kullanıcıların 1 gün içinde cevap vererek onlara tavsiyelerde bulunması sitelerin coversion oranlarını da artırmalarına fayda sağlayabilir. Böylelikle markalar kendi sitelerinin sayfaları altında bir topluluk oluşturarak satışlarını ve müşteri sadakatlerini artırabilirler.

TurnTo’nun hazırladığı infografiği aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Social-QA-Infographic-660x1741Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*