11 Aralık 2018

Sosyal Yönlendirme Trafiklerinin Yüzde 63’ü Facebook’tan [İnfografik]

sosyal ticaret mecraları
Sosyal ticaret de yavaş yavaş gelişen alanlardan biri. Her ne kadar Türkiye’de yaygınlaşmasa da dünyada oldukça yaygınlaşmaya başlayan bir trend olarak adından söz ettiriyor.

Shopify’ın hazırladığı hangi sosyal mecralar, sosyal ticaret şirketleri için uygun araştırmasında da sosyal ticarete yönelik ilginç veriler ortaya çıkıyor.

90 binden fazla mağaza ile yaptığı araştırma sonuçlarına göre sosyal yönlendirme trafiğinin yüzde 63’lük bir bölümü bir diğer deyişle 23,3 milyon yönlendirme trafiği Facebook üzerinden geliyor. Facebook’u yüzde 13 ile Pinterest takip ederken, Twitter yüzde 10,5 ve Youtube da yüzde 8’lik bir paya sahip.

İnfografikte öne çıkan bir diğer ilginç bilgi ise hafta sonu yayınlanan ürünlerde sosyal siparişlerin yüzde 10 ile 15 oranında düştüğü görülüyor.

Sosyal ağlara göre sipariş artışlarına bakıldığında Reddit yüzde 152, Facebook yüzde 129, Linkedin yüzde 122 ve Pinterest yüzde 79’lik bir orana sahip.

Sosyal ağlar üzerinden verilen siparişlerde ortalama sepet tutarının en yüksek olduğu platformun 66,75 dolar Polyvore olduğu görülüyor. Polyvore 65 dolarla Instagram takip ederken, Pinterest 58,95 dolarla üçüncü sırada geliyor. Facebook üzerinden yapılan alışverişlerde ortalama sipariş bedeli 55 dolarken, Twitter’da 46,29 dolar olarak görülüyor.

Dönüşüm oranlarında ise Facebook yüzde 1,85’lik orana sahipken, vimeo ve Youtube yüzde 1,16, Instagram ise yüzde 1,08’lık bir orana sahip.

İnfografiğin üzerine tıklayarak büyük halini inceleyebilirsiniz.

sosyal ticaret sosyal medyaSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*