18 Aralık 2018

Sosyopix Girişimcileri Online ve Offline Dünyayı Bir Araya Getiriyor

Sosyopix, online ve offline dünyayı aynı çatı altında buluşturan yeni bir e-ticaret girişimi. Yaptığı iş aslında çok basit: sosyal ağlardaki fotoğraflarınızı alıp, sizin için kendi tasarladığınız tablolar, rozetler, albümler ve benzeri aksesuarlar yapmak. Facebook ve Instagram ile çalışan Sosyopix, bu kadar basit bir fikri büyük bir başarı ile uygulamaya geçirmiş. Anılarınızın küçük manyetik 1 ve 0’lar şeklinde kim bilir neredeki bir bilgisayarın sabit diskinde durmasındansa, duvarınızda durmasını tercih ederseniz ilk bakmanız gereken yerlerden biri Sosyopix. Sosyopix’i daha iyi tanımak amacı ile bir röportaj yaptık.

sosyopix-foto-kartlar

Girişiminizi kısaca tanıtır mısınız?

Sosyopix’in amacı dolu dolu geçirilen hiçbir anı hafızamızdan silinmesini istemememiz ve bu yüzden her fırsatta bu anların fotoğraflarını saklamamızdan yola çıkarak temelini attık. Fotoğraflarda yaşattığımız bu anılara dokunamasakta kolayca ulaşabilmek ve sevdiklerimizle paylaşmak için Facebook ve Instagram’da bu fotoğrafları sergileyebildiğimiz bir dönemde olduğumuz için bu fotoğrafların ekranlarda akıp gitmesini istemiyoruz, onlara dokunmak, göz önünde tutmak ve canlandırmak istiyoruz. Bütün bunnları Sosyopix ile gerçek hayata uyarlamak istiyoruz.

Girişiminiz kimler tarafından, ne zaman kuruldu? Kurucuların kısaca profesyonel geçmişlerinden bahseder misiniz?

Sosyopix’e abi kardeş olarak, ben Emre Abat ve ağabeyim Sezgi Abat tarafından 2014’ün ilk çeyreğinden itibaren start verdik ve yaklaşık olarak iki hafta önce yayına aldık. Öncesinde ufak çaplı girişimlerden ayrı olarak Kokteyl A.Ş. mackolik.com’un bünyesinde mobil ve web tarafında toplamda 6 yıl boyunca development ekibinde bulunduk.

Girişiminizi ne kadar sürede geliştirdiniz? Hazır bir altyapı mı kullandınız?

Sosyopix’i 6 ay süren software ve product develeopment sürecinde gerçekleştirdik. Son iki aydır ise user experince (UX) tesleri ve tabiki en kaliteli ürünü alacak ham madde pazarı üzerine çalıştık. Sonuç olarak Sosyopix bu halini aldı. Hali hazırda bulunan altyapılarda, yapmak istediklerimizi kısıtlayan, kullanıcı dotu olmayan durumlar olduğu için baştan aşağı kendimiz desing edip geliştirdik.

sosyopix-modern-çerçeve

Girişiminize dair bir kaç veri paylaşır mısınız? Kara geçtiniz mi veya Ne zaman geçmeyi bekliyorsunuz?

Henüz iki hafta önce yayına aldığımız için bu tarz verilerin olgunlaşma süresine ulaşmadılar. Şu an için eldeki verilerle %300 gibi kullanıcı artış grafikleri çıkıyor. Biraz daha olgunlaşması lazım verilerin. Fakat çok kısa bir süre önce yayına almamıza rağmen kullanıcılardan aldığımız fazlasıyla memnuniyet bizi her geçen gün daha da istekli hale getiriyor.

Bu pazarın büyüklüğü ne kadar? Hedefleriniz neler?

Analiz edilen tüketici grubu, yani Y Kuşağı, e-ticaret trendine tamamen uyuyor. Tüm dünyada bu pazar bir yılda yüzde 25 oranında kazanımla patlama yaşıyor. E-ticaretin artan değeri çoğunlukla bu grupta görülen tüketici davranış kalıplarına bağlanıyor. Bu grup, hem önemli satın alma potansiyeline sahip hem de online satın alma kuralları ve işlemleri hakkında bilgi sahibi; en önemlisi de mobil cihazlara fazlasıyla meraklı ve tabii ki sosyal ağlara. Bunun yanı sıra zaman tasarrufu, alışveriş konforu ve ücretsiz teslimat da bu tercihte önemli rol oynuyor. Sosyopix’i bütün bu analizler çerçevesinde tasarladık.

Rakipleriniz kimlerdir? Rakiplerden farkınız nedir?

Türkiye’de bire bizim yaptığımız şekilde hizmet veren bir servis yok fakat bazı ürünleri tek tek edinebileceğiniz siteler mevcut. Bunlar arasında da en büyük farkımızın  tabiki bir çok çeşit içinde bulundurmak ve en kolay user interface sunmamız ki üzerinde fazlasıyla testlerini yaparak geliştirdik. Yaklaşık 60 saniyede her ürünü hazırlayabilmenin verdiği imkanla Sosyopix’i her yaştan kullanıcı rahatça kullanabiliyor. Tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo olmasıda ayrı avantaj olarak düşünülebilir.

sosyopix-album-poster

Girişim sermayeniz, gelir modeliniz, aldığınız destek/yatırımlar nelerdir?

Bir rakam vermek çok zor olur çünkü iş süreçlerinde en büyük yatırımı yazılım ve işe olan inancımız olarak düşünebiliriz. Gelir modelimiz ise normal olarak bir e-ticaret sitesi olduğu için satışa endeksli. Herhangi bir yatırım almadık, sektörde uzun yıllar edindiğimiz çalışma tecrübemiz şuan için en büyük yatırım bizim için.

Fiyatlama ve alternatif gelir kanallarınızdan bahseder misiniz?

Fiyatlama olarak hedef kitlemiz olan Y kuşağının erişebileceği ve kolay edinebileceği şekilde planlıyoruz. Alternatif olarak sunduğumuz servisin dışında, yan ürünler (aksesuarlar) olarak isimlendirdiğimiz hali hazırda bulunan marketimizi oluşturmak alternatif gelir kaynakları olarak düşünebiliriz. Tabi ürün çeşitlerinin artması ve çok yakında çıkacak olan yeni ürünlerimiz de sürekli yeni pazarlara açılmamızı sağlayacağını düşünüyoruz.

Girişiminize dair diğer eklemek istedikleriniz var mı?

Girişimimizi kullanıcıların Instagram ve Facebook resimlerinin dokunulabilir hali diye düşünebiliriz. Dolu dolu geçirdiğimiz hiçbir anı hafızamızdan silinmesini istemiyoruz ve bu yüzden her fırsatta bu anların fotoğraflarını saklıyoruz. Fotoğraflarda yaşattığımız bu anılara dokunamasakta kolayca ulaşabilmek ve sevdiklerinle paylaşmak için Facebook ve Instagram’da bu fotoğrafları sergiliyoruz. Tam bu noktada Sosyopix devereye giriyor. Aslında severek paylaştığımız sosyal medya resimlerinin ekranlarda akıp gitmesini istemiyoruz, onlara dokunmak, göz önünde tutmak ve canlandırmak istiyoruz. Bütün bunları şık ve dekoratif bir halde Sosyopix ile gerçek hayata uyarlamak istiyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*