16 Kasım 2018

Sosyotix: Bilet Satışında Dijital, Sosyal ve Kişisel Olma İddiasında

Online bilet kesme, organizasyon düzenleme ve etkinlik duyurma konusunda son birkaç yılda birbiri ardında ortaya çıkan irili ufaklı girişimler keskin bir rekabeti de beraberinde getirdi. Farklı farklı fonksiyonlara hizmet eden birçok yeni girişim ve sektörde bir süredir yer alan oturmuş şirketler bilet satışı, etkinlik düzenleme ve duyurma konusunda birbirleri ile yarışıyorlar.

Tabi her alanda olduğu gibi etkinlik ve organizasyon tarafında da müşterilerine kaliteli ve işlevsel hizmet vermenin yanında yenilikçi adımlar atanlar öne plana çıkıyor. Sosyotix ise siteye girildiği ilk anda fark edileceği gibi işin inovatif tarafına odaklandığını hissettiren bir girişim. Bu yüzden de ciddi bir şansı olabilir.

Aşağıdaki satırlarda görüşlerine ve kısa hikayesine yer verdiğimiz Sosyotix’in ne olduğunu merak edenler için kısaca mobil cihazlara dijital bilet kesimi yapan bir servis olduğunu söyleyebiliriz. Sosyotix’in kendi sitesindeki bilgilendirme sayfasından da ayrıntılara ulaşmak mümkün.

Sosyotix, etkinlik düzenleyen organizatörlere ve mekanlara etkinliklerinin tanıtılması ve biletlerinin
satılarak müşterilere ulaştırılması için hizmet veriyor. Burası işin klasik, tahmin edilebilecek olan tarafı. Sosyotix’in farklı olduğu kısım bilet alımını daha sosyal, daha dijital ve daha kişisel bir hale getirmesi.

Girişimleri hakkında görüşlerini aldığımız kurucu ortaklardan olan şirketin Genel Müdür’ü Ataer Argüder’e göre Sosyotix, potansiyel rakiplerinden daha farklı bir konumda: “Biletix biletleme konusunda neredeyse tekelleşmiş durumda, Mybilet ise Biletix’e rakip işler yapmayı hedeflese de temel olarak sinema biletlerinin satışı konusunda uzmanlaşmış. Elbette her iki firma da çok güçlü rakiplerimiz. İşlerini çok iyi yapıyorlar. Ancak buraya yeni bir oyuncunun girememesinin en temel sebebi, yeni giren oyuncuların Biletix’in verdiği hizmetten daha kötü bir hizmeti, ya da en iyi ihtimalle aynı hizmeti, gene aynı ya da daha pahalı fiyata satmaya çalışmaları.”

Bugüne kadar süregelen bilet alımındaki işleyişi değiştireceklerini iddia eden Argüder daha kişisel, sosyal ve dijital bir bilet alımı deneyimi yaşatmak istediklerini belirtiyor. Etkinlik sahipleri ile ilişkilerinin çok önemli olduğunu söyleyen Argüder, organizatörlerin etkinliklerinin müşterilere duyurulması için her adıma destek verdiklerini de ekliyor: “Tüm taraflara daha iyi bir hizmet ancak daha ucuz hizmet vermek istiyoruz. Bu nedenle aslında bu hizmet kapsamında ilk majör oyuncuyuz. Biz buradaki gerçek rekabetin aynı etkinliğe birden fazla bilet satış sisteminin bilet satmasına izin verildiği gün başlayacağını düşünüyoruz ve buna bugünden hazırız, kendimize çok güveniyoruz.”

Bir yılı aşkın bir süre içinde yapılan çalışmalar neticesinde 22 Ekim 2012’de kapılarını kullanıcılara açan Sosyotix’in üç Türk ve bir de Japon olmak üzere dört kurucu ortağı bulunuyor: Ataer Argüder, Cenk Sarı, Çağıl Yetkin ve Teruhide Sato. Argüder etkinlik sektöründen, Sarı ve Yetkin yazılım alanından tecrübeli. Sato ise girişimin yatırımcı ayağını oluşturuyor.

İnsanların kağıt bilet yerine dijital bileti kullanacağına nasıl ikna oldunuz?

Çünkü kolay. İnsanlar bankaya gitmek yerine internet bankacılığını neden kullanıyorlar? Mevcut sistemde internet üzerinden bileti satın alabiliyorsunuz ancak bir “teslimat” sorunu var. Bu da gişe aramak, sıra beklemek, kurye yolu gözlemek demek. Biz diyoruz ki, ‘sen neredeysen gişe de orada ve üstelik senin önünde sırada kimse yok!’ Yani bizim bu konu ile ilgili herhangi bir şüphemiz yok. Yine de alışkanlıkların değişimi, talepler, teknik kısıtlamalar ve iş büyüklükleri gibi konular sebebiyle geleneksel kağıt bilet hizmetini de zaten veriyoruz. Buna karşın, bir kere dijital olarak bilet alan bir kişinin bir dahaki sefere ‘ben tekrar kağıt bilet istiyorum’ diyeceğini sanmıyoruz. Üstelik mevcut bilet satışlarımızın %95’i dijital bilet satışı ve bu kadar kısa sürede gelen böyle yüksek bir adaptasyon bizi oldukça cesaretlendiriyor.

Sosyotix, kullanıcılar için iddia ettiği kolaylıkların yanında mekan sahibi ve organizatörler için de dijital biletleme (SMS, PDF KendinBas, mobil aplikasyon), geleneksel biletleme (kağıt bilet), dijital kapı yönetimi, e-davetiye, gişe işletimi ve etkinlik katılımcılarının kim olduğunun yer aldığı (Facebook ve Twitter üzerinden) detaylı raporlama gibi hizmetler sunuyor.


İlk anlaşmasını Vera Productions ile yapan Sosyotix ekibi şu an için Andy Timmons Band, Andy Timmons Masterclass, Kesmeşeker, Helloween & Gamma Ray ve Rotting Christ Türkiye Turnesi gibi etkinliklerin satışını yapmış ve yapmaya devam etmekte.

Aldıkları komisyon bedelini şu an için paylaşmamayı tercih eden Argüder gelir modeli olarak opsiyonlarının geniş olduğunu belirtiyor: “Organizatör dışında, son kullanıcıya, mekana, hatta kimi zaman etkinlik sponsorlarına dahi hizmet verilmesi ve bundan gelir elde edilmesi mümkün. Gelecek planlarımızda ise, küçük ve
orta segmentteki etkinlikler için yenilikçi çözümler sunacağımız farklı bir iş modeli de ve uluslar arası
yatırım gücümüz ile birlikte yurt dışındaki pazarlara da açılmak var.”

Sosyotix böylesine büyük bir pazarda epey iddialı hamlelerle geliyor ancak yalnızca kendi servislerini geliştirmekle kalmayıp, bir de alışkanlıkları değiştirmek zorundalar. Kısa vadede değil ama özellikle orta/uzun vadede, alışkanlıkların değişmesi, güvenlik endişesinin sona ermesi ve tabi mobil cihazların da artan kullanımıyla Sosyotix’in pazara bu tip bir soluk getiren ilk girişim olması pozitif bir geri dönüş almasını sağlayabilir diye düşünüyorum. Sosyotix’in yer aldığı yol kısa değil; aksine epey uzun soluklu bir maraton gibi gözüküyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. umarım başarırlar ama gördüğüm kadarı ile ekip sağlam gibi, geri kalan firmaları ikna etmek.

  zamanında bende tamamen online bilet satışı ile ilgili baya kafa yormuştum (ayrıntılar filan hazırdı) ama takım kuramadım ve tozlu raflar yerine ön sunumu paylaşayım da başkaları istifade etsin dedim.
  Buyurun: http://www.slideshare.net/alikemalergelen/bir-giriim-giriimi

 2. Ziyaretçi der ki:

  Şık bir çalışma ancak inovatif olarak tanımlanan birçok özellik zaten biletix ve mybilet tarafından uygulamaya hazır durumda. bu konuda yasal mevzuatların aşılması gerekiyor.

  • Yasal mevzu attan Ziyade onlar kurulu düzenlerini değiştirmek istemiyorlar, offline de o kadar yatırımları var ve onlar bunu çöpe atmak istemiyor, çalışanlarda eski dolayısı ile yaptıkları iş online gibi gözükse de kafalar eskimiş.
   Petrol şirketleri gibi düşün piyasa ve pazar koşullarını kendi istedikleri gibi yönlendirmek istiyorlar online de zor ama uğraşıyorlar. ” kurulu düzen”

Fikrini söyle

*