18 Kasım 2018

Spotify Video Yayınlarına Başlıyor, Youtube’a Rakip Oluyor

Spotify bu hafta video içeriği barındırmaya ve sunmaya başlayacağını duyurdu. Video reklamlar ve video barındırma sektörünün öncüsü Youtube’un dünyanın en büyük ikinci arama motoru olmasından yola çıkan Spotify, bu pastadan pay kapmak amacıyla kullanıcılarına video göstermeye de başlıyor.

Video hizmeti ilk olarak ABD, İngiltere, Almanya ve şirketin genel merkezinin yer aldığı İsveç’te kullanıcılara sunulacak. Hafta sonunda ise Apple iOS kullanıcıları yeni Spotify güncellemesi ile video izleme imkanına kavuşacaklar.

İlgili yazı: Netflix abone sayısı 75 milyon

Önce video klipler

Youtube’a rakip olmak kolay değil. Spotify da önce TV dizilerinin tanıtım fragmanları gibi kısa video kliplerle işe başlayacak. Ancak Spotify platformunda özel müzik programları da izleyeceğiz. Şirket Spotify Cord Project ve Soundwave’i bu yüzden satın aldı.

Mobil internetin MTV’si

Spotify MTV müzik kanalının 90’larda gösterdiği başarıyı internette yakalamak için Mayıs 2015’te hazırlıklara başladı ve medya dağıtım çözüm ortaklarıyla anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmalar yürürlüğe girdikçe ve Youtube’a rakip olmak için gereken muazzam sunucu çiftliği altyapısı büyüdükçe Spotify’da haberler ve uzun videolar yayınlandığını da göreceğiz.

Youtube’a baktığımızda kullanıcının ilgilendiği haberlere ve videolara erişimini zorlaştıran eski model bir arama ve önerme sistemi görüyoruz. Spotify ise streaming kralı olarak Youtube’a daha kullanışlı bir alternatif olmak niyetinde. Üstelik olayların gelişimine bakılırsa Youtube’un göreli hantal yapısını taklit etmek yerine, daha yaratıcı bir arama ve öneri arayüzüne odaklanıyor.

 

 

Ve önce BBC ile TED

BBC, TED, Commedy Central ve Vice News (Vice dergisinin haber kanalı) Spotify platformunda video içeriği barındıran ilk yayıncılar olacak.

Şimdiden 75 milyon kullanıcısı var

İnternet televizyonunun (IPTV) öncülerinden Netflix 4. çeyrek mali tablosunda 75 milyon aboneye ulaştığını açıklamıştı. Aynı zamanda Hulu ve diğer Hollywood yapımcılarının içerik vermeyi sınırlaması yüzünden Narcos ve House of Cards gibi kendi TV dizilerinin yapımcılığını üstlenerek bunları yayınlamaya başlamıştı.

Öte yandan, Netflix’in Türkiye pazarındaki yerel oyuncularla işbirliği yapmak yerine kendi ekosistemini Türkiye’ye dayattığını ve asıl parayı son kullanıcıdan değil de içeriğini Netflix’te barındıran Türk kanallarından kazanacağını söylemiştik. Bu geleneksel pazarlama teknolojisinin orta vadede Netflix satışlarını azaltabileceği ve aslında rakiplerine yardım edeceği uyarısında da bulunmuştuk.

Rakipler derken Spotify’ın şimdiden 75 milyon kullanıcıya eriştiğini görüyoruz. Tamam, bunların tamamı Netflix portföyü gibi ücretli abone değil, ama Spotify’ın da 20 milyon ücretli abonesi var. Dolayısıyla rekabet kızışıyor.

İlgili yazı Online perakendede ucuza video pazarlama yapmanın 3 yolu [araştırma]

Ya Apple Music?

Apple Music abonelerinin ve ücretsiz denemeyi iptal etmeyi unutanların, takip ettikleri sanatçıların video klipleriyle güncellemelerini izlemesine ve Apple’ın internet radyosu Beats One’ı dinlemesine izin veriyor. Kısacası video Apple’da ücretli.

Spotify’da ise video ürünü başlangıçta sadece mobilde sunulacak ve Spotify, video platformuna izleyici çekmek amacıyla video izlemek için abonelik talep etmeyecek. Mobil gerçekten de doğru bir seçim, çünkü Youtube arayüzünün (içerik önerme sisteminin değil) mobilde çok daha kullanışlı olduğunu görüyoruz.

Spotify ürün başkan yardımcısı Shiva Rajaraman konuyla ilgili açıklamasında, “Elbette ki ana kullanıcı kitlemiz müzikseverler, ama abonelerimizin sadece bir kısmı mobil uygulamamızı kullanıyor” diyor. Görülüyor ki e-ticaretin müzik ve video tarafında rekabet mobil platformlar ile istek üzerine hizmetlerde kızışacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*