17 Kasım 2018

2014’te Gelir Modelini Değiştirmeyi Planlayan Square Halka Açılabilir

square-ipo
Online ödeme sistemi Square, önümüzdeki yıl gelir modelinde değişikliğe gideceğini duyurdu. 1 Şubat 2014’ten itibaren markalardan aldığı aylık ücreti almayacağını duyuran girişim, ilerleyen dönemlerde de tekrar bu modele geçmeyi planlamadığını belirtti.

Aylık ücretten vazgeçen şirket, Square’in uygulaması üzerinden yapılan her işlem başına markalardan belli bir oranda komisyon alacağını açıkladı ve 2 Ocak’ta şirketlerin son kez aylık ücretlerini ödeyeceklerini de belirtti.

Square sözcüsü aylık ücreti, şirketlerin büyüklüklerine göre bir esneklik yaratmak için yayınladıklarını; fakat geçen zaman içinde şirketlerden aldıkları geri dönüşlerde bu ücretlendirmenin, markaları sınırladığını bu nedenle de bu modelde değişikliğe gitmeye karar verdiklerini söylüyor.

Sözcü, ücretlendirmelerinin olabildiğince sade ve basit olmasını istediklerini bu yüzden, işlem başına tek bir komisyon ücretiyle tek bir fiyat belirlediklerini de sözlerine ekliyor. Tüm şirketler Square üzerinden işlem yaptıklarında %2,75’lik bir komisyon bedeli ödeyecekler ve burada şirketlerin ne kadar büyük bir hacme sahip olduklarının önemi ortadan kalkmış olacak.

Square’in aylık ücretini kaldıracak olmasının yanında bir de şirketin halka arz edilmesi de gündemde. Geçtiğimiz hafta Twitter’ın halka arzının ardından Square’in de CEO’luğunu yapan Jack Dorsey, 2014 yılında Square’in de halka açılabileceğinin sinyallerini veriyor. Şirket tarafından bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı; fakat Wall Street Journal’ın haberine göre, şirket 2014 yılında halka açılmayla ilgili ABD’deki bazı bankalarla görüşmeye başladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*