10 Aralık 2018

Online Satışları Artan Staples 225 Mağazasını Kapatmayı Planlıyor

Staples_Hobart_Australia
ABD’nin ünlü perakendecilerin Staples, yaptığı duyuruyla fiziki mağazalarını kapatmaya başlayacağını duyurdu. 2015’e kadar 225 fiziki mağazasını kapatmayı planladığını duyuran şirketin, böyle bir adım atmasının nedeni ise online satışların artması.

2013 dördüncü çeyrek raporunu açıklayan şirketin toplam satışları 23,1 milyar dolar seviyelerine ulaşmış durumda. Bu satışların yüzde 11,5 milyar dolarlık bir bölümü, bir diğer deyişle yaklaşık yüzde 50’si ise online olarak yapıldı.

Şirketin online satışları toplam satışların yarısını karşılıyor olması da, Staples’ın mağazaları kapatma kararının arkasındaki en önemli neden. 2013 yılında şirket 46 mağazasını kapatmıştı. Çeyrek raporunda paylaşılan bilgilere göre şirketin satışları son çeyrekte yüzde 13, 2013 yılı toplamında ise yüzde 5,2 oranında düşüş gösterdi. Staples’ın online tarafa yönelmesinin arkasındaki nedenlerden biri de bu olarak değerlendirilebilir.

Staples’ın gelirlerinin düşmesindeki bir diğer faktör ise Amazon’un pazardaki etkisi. Online satışlar söz konusu olduğunda ABD’deki kullanıcıların ilk akıllarına gelen kanallardan biri olması nedeniyle Amazon, oldukça güçlü bir rakip. Amazon’un yanı sıra Walmart’ın da geçtiğimiz yılda online satışlara ağırlık vermesi, Staples’ın fiziki satışlar yerine online kanallara önem vermesindeki en önemli faktörlerden biri olarak değerlendirilebilir.

İnternet sitesindeki ürün gamını bir yıl içinde 100 binden 500 bine yükselten Staples, geçtiğimiz yıl e-ticarette kişiselleştirme teknolojileri geliştiren Runa’yı satın alarak online tarafa yatırımlar yapmaya başlamıştı.

Staples ve Walmart gibi perakende zincirlerinin son dönemlerde online kanallara adapte olarak, gelirlerini online satışlardan elde etmeye başlıyor olmaları da e-ticaretin genel perakende satışlarındaki payının artmasını sağlıyor. Amazon ve eBay gibi e-perakende şirketlerinin de bu payın artmasındaki katkıları oldukça fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*