21 Kasım 2018

Staples da Amazon’la Fiyat Eşleştirmeye Başlayanlar Arasına Katıldı

amazon_staples
Sunduğu uygun fiyat ve fırsatlar nedeniyle ABD’de birçok perakendeci Amazon ile fiyat eşleştirmeye gidiyor. Bunun son örneği ise ABD’li perakendeci Staples oldu. Staples’ın yanı sıra geçtiğimiz haftalarda Toys’R’Us ve Fab da fiyat eşleştirmelerine gideceklerini duyurmuşlardı ve geçtiğimiz yıl bu uygulamaya giden diğer şirketler arasında Best Buy ve Walmart da bulunuyordu.

Kullanıcılar showrooming’ten yararlanarak fiziki mağazalarda ürünleri inceleyip, daha uygun fiyatla buldukları takdirde online mağazalardan satın alıyorlar ve bu da tabii ki fiziki mağazaların satışlarının düşmesine neden oluyor.

Bu durumdan rahatsız olan büyük perakendeciler son dönemlerde Amazon gibi perakendecilerle rekabet edip, müşteri çekebilmek için fiyat eşleştirmesine gidiyorlar.

Staples, verdiği reklamlar hakkında bir kullanıcı araştırması yapıyor. Araştırmada “fiyat eşleştirme garantisi” ve “Amazon’la fiyat eşleştiriyoruz” sloganları kullanılarak kullanıcılar arasında nasıl bir etki oluştuğunu görmeye ve bu reklamlarla kullanıcılara “en uygun fiyatı ödeyin” mesajı verilmeye çalışılıyor. Bu araştırmada Amazon kelimesinin geçirilmesinin kullanıcılar üzerinde nasıl bir etki yarattığına dair 5 soru bulunuyor.

Perakendecilerin Amazon’la fiyat eşleştirmeye gitmesindeki en büyük faktörlerden biri de, Amazon’un Aralık 2011’de piyasaya çıkardığı fiyat karşılaştırma uygulaması diyebiliriz. Bu uygulamayı kullanarak Amazon’dan alışveriş yapan kullanıcılar %5’lik bir indirim kazanıyorlardı.

Bu ve benzeri uygulamaların mobil kullanıcılar arasında yaygınlaşmasıyla beraber fiziki mağazaların showrooming’i fırsata çevirmesi gerekiyor. Aksi takdirde kullanıcılar daha ucuza bulduklarını ürünleri almaya devam edeceklerdir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*