10 Aralık 2018

Staples’tan Mobil Ticaret Önerileri

Internet Retailer Top 500 listesinde 2. sırada bulunan Staples, geçen sene yayına sokulan ilk mobil optimize web sitesinin ardından, yeni yayına soktukları mobil web sitesi ile çok kanallı ticaret olanaklarını geliştirmeyi planlıyor.

Yeni site, çok kanallı ürün satışını arttırmanın yanı sıra, küçük çaplı iş yerlerine farklı alışveriş araçları da sunuyor.

Staples E-Ticaret ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Brian Tilzer, Practical ECommerce‘e yaptığı bir açıklama ile yeni web sitelerinin hedeflerini ve web sitelerini geliştirirken aldığı dersleri anlattı.

Tilzer’in iş yerlerine mobil site stratejisi belirlerken ve hazırlarken uygulamalarını tavsiye ettiği 7 öneri ise şöyle;

 1. Mobil Sitelere Sadece Satış Odaklı Bakılmamalı

  Tilzer, Staples mobil sitesini hazırlarken karar verdikleri ilk faktörün sitenin sadece satış kanalı olarak görülmeyeceği olduğunu belirtiyor. İşyerlerine, mobil sitelerine müşterilerin alışveriş deneyimini kolaylaştıran, yeterli bilgi edinmelerini sağlayan ve çok kanallı ticarete katkıda bulunan araçlar olarak bakmalarını öneren Tilzer, Staples olarak müşterilerin alışveriş yaparken yeterince bilgi edinmelerini sağlamak üzere mobil sitelerine yoğun ürün bilgisi, müşteri yorumları ve puanlamalarını eklediklerini iletiyor.

  Müşterilerin cep telefonları ile ya da offline mağazalarında iken beğendikleri ürünü anında almak istemeyebileceklerini de belirten Tilzer, mağazalarda ürün beğenen müşterilerin ürünleri mobil sepetlerine ekleyip daha sonra almalarını sağlayan bir uygulamanın da staples mobil sitesinin önemli bir parçası olduğunu ekliyor.

  Satışın her mağaza için en önemli faktör olduğuna da değinen Tilzer, mobil sitelerde satıştan önce iyi içeriğin önem taşıdığını, satışların zaten bunu takip edeceğini belirtiyor.

 2. Mobil Cihaz Yeterliliklerini Göz Önünde Bulundurun

  Tilzer, mobil web siteleri için bir başka önemli konunun da içeriklerini önceliklendirmek olduğunu belirtiyor. “Sitenizde yer alan en önemli araç ve fonksiyonlar ne, bunlardan kaç tanesi mobil web sitesinde de yer alabilir?” gibi soruların mobil web sitesi hazırlanırken sorulması gerektiğine değinen Tilzer, mobil web sitesinde pek çok niteliğin bulunmasının iyi bir fikir olarak görülebileceğini, fakat bu özelliklerin mobil web sitesi deneyimini negatif etkilememesi gerektiğini iletiyor. Tilzer, yavaş yüklenen mobil web sitelerinin mobil ticaret müşterilerini caydıran önemli bir faktör olduğunun altını çiziyor.

  Tilzer, işyerlerinin kontrolü dışında olan mobil cihazların çekim alanı ve çekim gücünün de mobil ticaret için oldukça önemli bir etken olduğunu belirtirken, Staples olarak tüm mağazalarına ücretsiz wi-fi hizmeti koyarak, en azından mağaza içerisindeki deneyimleri etkilemek için uğraştıklarını belirtiyor.

 3. Tüketicilerin Mobil Alışveriş Deneyimlerini Kolaylaştırın

  Sadece mobil alışveriş değil, alışverişin her alanında müşterilere en çok zorluk çıkaran faktörler üzerinde uzun araştırmalar yaptıklarını ileten Tilzer, mobil web siteleri ile bu sorunları gidermeye çalıştıklarını belirtiyor. Tilzer örnek olarak, müşterilerin en çok zorluk çektikleri konulardan birinin yazıcılarına uygun toner bulmak olduğunu iletirken, bu sorunu çözmek için mobil web sitelerine tek tıklama ile ulaşılabilecek ‘Mürekkep ve Toner Bulucu’ bölümünü eklediklerini, müşterilerin bu kısımdan printer markası, ürün numarası ya da toner markası ile aradıkları ürünü bulmalarını en kolay hale getirdiklerini belirtiyor.

  Mobil web sitelerine detaylı arama özelliklerini de eklediklerini belirten Tilzer, müşterilerin ürün aramada geçirdikleri süreyi en kısaya indirip, ilgilendikleri ürünleri araştırmaya daha fazla zaman harcamalarını sağlamaya çalıştıklarını iletiyor.

 4. Müşterilerinizi Kullanmak İstemedikleri Teknolojileri Kullanmaya Zorlamayın

  Tilzer, iş yerlerini son teknolojiyi kullanmak adına, müşterilerin anlamadığı, kullanmaya hazır olmadığı ya da kullanmak istemedikleri teknolojiyi kullanmaya itmemeleri konusunda uyarıyor. Müşterilerin alışveriş deneyimlerinden ve mobil web sitesinden ne istediklerinin iyice anlaşılması gerektiğini belirten Tilzer, anlaşılamayan üst teknolojilerin müşterileri sadece web sayfasından kaçıracağını iletiyor.

 5. Yerel Hizmetler Sunun

  Mobil cihazların en önemli avantajlarından birinin GPS hizmeti olduğunun altını çizen Tilzer, bu hizmet ile mobil web sitelerinin yerel bilgiler vermesinin oldukça kolaylaştığını belirtiyor. Staples’in mobil sitesinde bulunan ‘Mağaza Bulucu’ hizmeti ile müşterilerinin bulundukları noktaya en yakın Staples mağazasının ve bu mağazadaki ürün stok bilgisinin de müşteri ile paylaşıldığı iletiliyor.

 6. Mobil Deneyim Sadece Mobil Olarak Kalmamalı

  Tilzer, mobil web sitelerinin sadece mobil ticaret hizmeti olarak görülmemesi gerektiğini, mobil sitelere, firmaların dijital pazarlama faaliyetlerinin bir parçası olarak bakılması gerektiğini belirtiyor. Mobil cihazları ile Facebook üzerinden alışveriş yapan, almak istedikleri ürünleri Twitter’dan araştıran, online fiyat araştırması yapan teknoloji merkezli müşterilerin arttığını ileten Tilzer, mobil web sitesinin sosyal medya, online web sitesi ve hatta offline mağazalarla entegreli olarak hizmet vermesinin hem marka için hem de satışlar için yararlı olacağını da ekliyor. Müşteri ile her irtibat noktasında aktif olunulmasının önemine de değinen Tilzer, yeni mobil sitelerine sosyal medya entegrasyonunu sağladıklarını belirtiyor.

 7. Çok Kanallı Düşünün

  Tilzer, mobil web sitelerine çok kanallı alışverişin önemli bir parçası olarak bakılması gerektiğini belirtiyor. Mobil web siteleri ile müşterilerin Staples hesaplarını kontrol edebildiklerini, daha önce satın aldıkları ürünleri inceleyebildiklerini, online ya da offline ne zaman ve nereden hangi ürünü alabileceklerine karar verebildiklerini ileten Tilzer, müşterilerin alışveriş yapmadan Staples online ya da offline sahasından çıkma ihtimallerini engellemek adına, offline mağazalarına müşterilerin bulamadıkları ürünleri sipariş edebilecekleri kiosklar koyduklarını da ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*