19 Kasım 2018

Starbucks Cirosunu Mobil Ödeme İle Artırdı

starbucks_iphone_5_hero

Starbucks geçtiğimiz günlerde yeni mali yılının ikinci çeyrek verilerini açıkladı. Bu verilerde mobil cihazların bir kahve ve yiyecek zincirine nasıl yararlı olabileceklerini görüyoruz.

Starbucks’ın resmi açıklamasına göre ABD’de haftada 8 milyon mobil ödeme alınıyor ve bu cirosunun yüzde 19’una denk geliyor. Starbucks’ın mobil uygulamasını şu anda 16 milyon kişi aktif olarak kullanmakta. İkinci çeyrekte gelir 4,6 milyar dolar olarak açıklandı. Geçen yıl bu rakam 3,9 milyar dolardı. Yani yüzde 17,9’luk bir artış oranı görüyoruz.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Starbucks, iPhone uygulaması üzerinde önce 150, daha sonra 600 mağazasında geçerli olan mobil sipariş ve ödeme seçeneğini hayata geçirmişti. İçinde bulunduğumuz takvim yılında ise Starbucks bu seçeneği tüm ABD’ye açmayı planlıyor. Mobil uygulamanın ve mobil sipariş ile ödeme seçeneğinin gelir üzerinde yarattığı etki haricinde, müşteriler önceden sipariş vererek sırada beklemekten kurtuluyorlar, mağaza içi sıralar azaldığı için daha hızlı hizmet ve daha etkili mağaza içi yönetim uygulanabiliyor.

Starbucks ayrıca Android uygulaması için de benzer seçenekleri getireceğini açıkladı. android uygulamasındaki mobil sipariş ve ödeme seçenekleri ABD haricinde İngiltere ve Kanada’da da kullanılabilecek.

ABD’de 10 milyon aktif My starbucks Rewards üyesi var. Geçen yıldan beridir üye sayısı yüzde 27 artmış ve 1,3 milyon yeni üye kazanılmış. Starbucks’ın uygulamalarını buradan inceleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*