19 Aralık 2018

Startup Kurarken Hızlandırma ile Başlayın Growth Hacking ile Devam Edin [Editörden]

Startup-growth_hacking-lean_marketing-girişim-girişimci (2)Son olarak Dijital Stüdyo tarafından İzmir’de düzenlenen ve Elon Musk örneğiyle altyapı girişimciliğini anlattığım Cizio Meetup etkinliğinde odaklandığımız Growth Hacking konusu yeni startup kuran girişimciler için büyük önem taşıyor. Özellikle de startup hızlandırma ve büyüme hızlandırma arasındaki fark sürdürülebilir kârlılık odaklı girişimciler için önemli. Konuyu Lean Marketing kurucusu Muhammed Tüfekyapan’la konuştum. Kendisinin growth hacking odaklı LeanMarketing.co sitesi bu konuda blog yazıları ve eğitim videoları sunuyor.

Growth Hacking nedir?

Growth Hacking kavramı hakkında çok fazla yaklaşım ve fikir bulunuyor. Bunun en temel nedenlerinden biri internet girişimlerini tanımlamadaki farklı yaklaşımlar ve buna bağlı olarak büyümeye verilen farklı anlamlar. Lean Marketing’i ilk kurduğum günden itibaren growth hacking’i “girişimlerin büyümeyle ilgili problemlerinin ortaya çıkartılması ve bu problemlere inovatif çözümler üretilmesi” temeli üzerine oturttum. Bu tanım girişimcilerin büyümeyi anlamlandırırken sadece yeni müşteriler edinmek, dönüşüm oranını artırmak gibi olağan optimizasyon çalışmaların ötesine geçerek büyük resmi görmelerini sağlıyor.

Startup hızlandırma ile arasındaki fark nedir?

Startup hızlandırma ile growth hacking arasındaki en temel fark growth hacking’in bitmeyen bir süreç olmasından kaynaklanıyor. Girişimler hangi boyuta ulaşırlarsa ulaşsınlar pazarlarında her zaman kazanmaları gereken alanlar bulunuyor. Büyümede önemli kilometre taşlarına eriştikçe problemler daha da büyükleşiyor ve daha önce çalışmış olan çözüm yöntemleri etkinliklerini kaybediyor. Girişimlerin sürekli olarak büyüme için bir sonraki hedeflerini belirlemeleri ve bu hedefe gidecek olan en etkili yolu keşfetmelerinin sağlanması gerekiyor. Startup hızlandırma programları genellikle fikir veya MVP aşamasındaki girişimler üzerine odaklanıp, şirketleşme konusunda ilk adımları hızla atmalarını sağlıyor.

Girişimcilere hangi alanda yardımcı olmak istiyorsunuz?

Büyüme alanında girişimlerin etkili sonuçlar elde edebilmesi için öncelikle neyle karşı karşıya oldukları hakkında gerçekçi bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Yaptığım bütün çalışmalardaki çıkış noktam bu. Bu anlamda şimdiye kadar yapmış olduğum bütün çalışmalarda girişimcilerin büyüme sürecini gerçekçi bir şekilde görmelerini amaçladım. Lean Marketing, Growth Hacking’e Başlangıç ve girişimlerle yaptığımız ücretsiz growth workshoplar bu alanda girişimciler için önemli yardımları oldu.

Daha ileri gitmek için devreye Growth Hacking Video girdi. Growth Hacking Video’da en çok heyecanlandığım konu her şeyden önce artık Türkçe değil, İngilizce bir platform olarak bütün dünyayı hedefliyor olması. Ayrıca bu konu üzerine kafa yoran kişiler için birbirinden bağımsız ve dağınık halde bulunan bir hazineyi tek bir alanda ulaşılabilir olması da çok önemli.

Yakın zamanda İngilizce olarak videoları anlamakta zorluk çeken kişiler için daha anlaşılabilir olmasını sağlayacak altyazı ve açıklama yazıları çözümlerimizde devreye girecek. Türkiye’den şimdiye kadar en çok aldığım geri dönüş bu oldu.

Startup-growth_hacking-lean_marketing-girişim-girişimci

Ne tür videolar hazırlıyorsunuz?

Girişimcilerin büyümeyle ilgili en çok kafa karışıklığı yaşadığı ve takıldıkları noktanın büyümenin stratejisi ile taktiği arasındaki büyük uçurumu görememeleri olduğunu gördüm. Özellikle “hacking” kavramı geçtiği için büyümeyi sadece taktiksel yapılacak çalışmalarda gören önemli bir bölüm var. Bu yüzden Growth Hacking Video’da iki çok önemli kategorimiz var. Bunlar growth hacking stratejileri ve growth hacking taktikleri.

Bunun yanında Dave McClure’ın sunmuş olduğu AARRR modeli büyüme için en büyük temel çatı. Bu yüzden AARRR’a özel bir kategori oluşturdum. Son olarak ise dünyada bu konuda başarılı olmuş örneklerin de büyük soru işareti oluşturduğunu bildiğim için son kategori ise örnek çalışmaların incelenmesi.

Şu an growth hacking dünyasının önde gelen isimlerinin yaptığı açıklamalar, konferans kayıtları ve panel tartışmalarına yer alıyor. Bununla birlikte yakın zamanda girişimlerin büyüme çalışmaları için pratik olarak yardımcı olacak “nasıl yapılır” videoları hazırlıkları sürüyor.

Girişimciler için bir kanvas hizmetiniz olacak mı?

Şu an için böyle bir planım yok. Girişimciler için en önemsediğim çalışma ücretsiz bire bir workshoplar. Her girişimin dinamikleri farklı olduğu için büyüme sürecini kendini tekrar eden adımlar olarak yaklaşmayı doğru bulmuyorum. Workshoplarda girişimler anında uygulamaya başlayabilecekleri bir yol haritasına ve sürecin işleyişiyle ilgili merak ettiklerini öğrenebiliyor.

Kozan Demircan

Eticaretmag.com yayın yönetmeniSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*