13 Kasım 2018

StilSOS, Modayı Sosyal Medya ile Buluşturuyor

Alışveriş ve ticaret kavramlarının giderek sosyalleştiği ve daha eğlenceli bir hal aldığı günümüzün internet dünyasında, başarıya ulaşan girişimlerin bazı ortak noktaları olduğunu görüyoruz. Özellikle üyelerine kişiselleştirilmiş ürün seçenekleri ile farklı kombinler oluşturma imkanı sunan ve satın alma sürecinde sosyal ağlar vasıtasıyla arkadaş görüşlerine başvurmaya olanak sağlayan online alışveriş siteleri globalde oldukça ilgi görüyor.

Ülkemizde de StilSOS, giyim, aksesuar, ev dekorasyonu ve anne-bebek gibi birçok kategoriye ait ürünün bir arada bulunabildiği bir stil platformu ve alışveriş vitrini olma hedefiyle bu çizgide hizmet vermeye başladı. Kendilerini “Modanın sosyal medya fenomeni” olarak tanımlayan StilSOS’a üye olan kullanıcılar, sevilen markaları takip edip, kombinler yaratabiliyor ve stili beğenilen kişilerle fikir alışverişinde bulunabiliyorlar.

Yedi kişilik bir ekiple hizmet veren girişim, henüz oldukça yeni olmasına rağmen şimdiden 1000’in üzerinde aktif üyeye ve her geçen gün artan bir ziyatetçi sayısına sahip. StilSOS Genel Müdürü Reyhan Baylan‘dan aldığımız bilgilere göre sitede satışa sunulan ürünlerin hepsi alışveriş siteleri ve online alışveriş seçeneği bulunan mağazalardan temin ediliyor. Şu anda işbirliği yaptıkları siteler arasında Zizigo, Enmoda, Morhipo, Lidyana, 1v1y, Evmanya, Mija, Misspera, Opitipiti, Oye, Divas Pırlanta gibi alanlarında lider marka ve siteler yer alıyor.

Girişimin gelir ortaklığı ise dünya çapında polyvore.comshopstyle.comlyst.com gibi pek çok site ile ilerleyişi kanıtlanmış, site üzerinden yönlendirme ve satın alma üzerinden komisyon alma sistemiyle işliyor. Bu sırada kullanıcının satın alması üzerine herhangi bir fiyat değişikliği uygulanmadığını da belirtelim. Biz de Eticaret Mag olarak birçok yazımızda, sosyal ticaretin yükselen ve es geçilmemesi gereken bir trend olduğundan bahsediyoruz. Satın aldıkları veya almak istedikleri ürünleri arkadaşlarıyla paylaşma, onlara danışma eğiliminde olan tüketiciler için sosyal medya; alışverişin kurallarını da kökten değiştiren, vazgeçilmez bir mecra olma yolunda ilerliyor. Anlaşılan o ki, StilSOS kurucuları da bu tüketici trendlerini iyi analiz etmiş ve tamamen kullanıcılara yönelik bir alışveriş platformu oluşturmayı başarabilmiş.

Baylan: “Kullanıcıyla birlikte ortak değerler yaratma, onun zevkine uygun ürünleri sergileme ve paylaşımları ilerletme, e-ticareti yeni bir döneme sokuyor. Artık internet konusunda daha bilinçli, sosyal medyayı daha aktif ve etkin bir şekilde kullanan Türk pazarının da bununla birlikte gelişeceğine inanıyorum. Online Türk kullanıcıların %92’si Facebook kullanırken bu kullanıcılar, arkadaşlarıyla zevklerini paylaşıp, onlara tavsiyeler verip, internet üzerinden alışverişi rahatlıkla yapabiliyor. Onlara kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri platformlar sunmak, açıkta olan ihtiyacı doyurmak bu sektörün sorumluluğu altında. Bu yüzden sosyal ticaret sitelerinin 2012 sonuna kalmadan hızla gelişeceğini, yeni oyuncuların artacağını ve dikey marketlerle çalışan e-ticaret sitelerinin de sosyal alışverişe yönelik çalışmalarını güçlendireceğini düşünüyorum.”


Temel hedeflerini “Türkiye’de internetten moda ve stile dair alışveriş yapmak isteyen kişilerin ilk uğrayacağı yer olmak” olarak ifade eden StilSOS Genel Müdürü Reyhan Baylan, ayrıca markaları ve mağazaları kullanıcıları ile birleştirmek ve moda hakkında sözü geçen, duyulan, stiliyle öne çıkan tasarımcıları ve kişileri takipçileri ile buluşturma idealinde olduklarını vurguluyor. StilSOS’u yeni bir sosyal ağdan çok sosyal alışveriş platformu olarak nitelendiren Baylan, bu yüzden kullanıcıların onlara en uygun ürünlere tek bir adresten ulaşma ve bunu arkadaşlarıyla paylaşarak güvenli ve eğlenceli bir şekilde alışveriş yapma ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtiyor.

Baylan: “Hedef ve motivasyonlarımız yalnızca eğlenceli ve kullanımı kolay bir sosyal platform yaratmak değil, aynı zamanda kendi tarzını dünyayla paylaşmak isteyen, gelişime açık genç tasarımcılar ve moda severleri bir araya getirmek ve onların gelişimini sağlayacak fırsatları yaratmak da bizim için çok heyecan verici.”

Kendilerini bir sosyal alışveriş platformu olarak tanıtan bir girişimin, sosyal medya kanallarında aktif olmaması düşünülemezdi herhalde. Bu sebeple StilSOS’un Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de trendlerle ilgili en yeni haberler ve stil ipuçlarına ulaşmak mümkün.  Böylece kullanıcılar, kombinleriyle kendi tarzlarını paylaşarak, StilSOS’u Reyhan Hanım’ın da tabiriyle “herkes için ulaşılabilir bir moda kitabı”na dönüştürüyorlar. Yazının başında da belirttiğimiz gibi StilSOS, başarılı olmak için neredeyse tüm kartlarını oynamış. Özellikle ülkemizdeki internet kullanıcılarının sosyal medyaya olan yoğun ilgisi ve artan e-ticaret kullanım oranlarını da göz önünde bulundurursak, StilSOS’un adını yakın zaman içerisinde çok daha fazla duyabiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*