20 Kasım 2018

Story: E-ticaret Siteleri İçin Konsept Satış ve Pazarlama Mağazası

Rachel ShechtmanTürkiye e-ticaret pazarı ve girişimciler için örnek olabileceğini düşündüğümüz New York’taki Story mağazası yeni değil; 2012 başından beri hizmet veriyor. İş modeli ise 4 ila 8 hafta arasında geçerli olmak üzere başta e-ticaret siteleri olmak üzere perakendecilere konsept galeri düzeninde fiziksel satış imkanı sunmak.

Story’nin kurucusu Rachel Shechtman, 2003 yılında kurduğu Cube Ventures ile bugüne kadar Gilt Groupe, TOMS ve Lord &Taylor gibi alışveriş devlerine danışmanlık yapmış olan ve Fast Company‘nin 2012 yılı için seçtiği en yaratıcı 100 insan listesinde kendisine yer verdiği bir girişimci.

Shectman’ın Şubat 2012’den beri hizmet veren Story ismindeki perakende galerisinin ilk konsepti “Love” (aşk) ve sonraki konsepti ise “Color” (renk) olarak belirlenmişti. Şu sıralar ise “Art” (sanat) konsepti ile mağazayı yenilediler. En fazla iki ayda bir değişen konseptler ile mağazanın girişinden başlamak üzere, duvarları (ve bazen renkleri), ürünlerin yerleşimi ile mağaza düzeni de dahil olmak üzere her şey konseptin ruhuna göre değişebiliyor. Bunun yanında Story sadece mağaza olarak değil, kitap okuma günleri, moda etkinlikleri ve minik partiler ile de alışveriş konseptinin sınırlarını zorluyor.

İşin temelinde ise hem tüketiciye yeni bir alışveriş deneyimi yaşatmak hem de Story’de dönemsel olarak yer alan perakendeciye ekstra ürün satışı ve marka pazarlaması imkanı sunmak yatıyor.

Butik hizmet veren Story’de yer alan mağazalar için çok ünlü, çok underground ya da belli bir kategoride olma şartı aranmıyor. Kadın, erkek, lüks, çocuk ya da ev dekorasyonu da fark etmiyor; perakendecilerde aranan en önemli noktalar hazırlanan konsept ile uyum sağlayabilecek olmaları ve tabi bir de Story’de yer alarak markasını büyütmek istemeleri. Bu büyüme ise Shectman’ın ve ekibinin Story mağazasındaki hikaye anlatımı ve konsept tasarımları ile mümkün oluyor.

Story yalnızca e-ticaret siteleri ile çalışmıyor; hedefinde butik mağazalar ve ayrıca online’dan ziyade fizikselde yer alan markalar da var. Ancak Shectman’ın yarattığı fiziksel mağazada satış ve hikaye anlatımı olanağının asıl fiziksel dünyada varlık gösteremeyen online alışveriş siteleri için büyük şans olduğu malumunuz. Zaten bu zamana kadar Olsen kardeşlerin Stylemint‘ine ve alışveriş alışkanlıkarını değiştiren sitelerden Birchbox ile birliktelikleri özellikle konuşuldu. Bunun dışında BaubleBar ve CHROMATICgallerie ile de çalıştılar.

E-ticaret sektöründe yer almak isteyen girişimcilere yeni ufuklar açılırken genelde yeni bir e-ticaret sitesi daha kurmaları gibi bir sonuca ulaşılıyor. Belki de artık hem e-ticaret siteleri hem de bu tarafta yer almak isteyen girişimciler için zaten var olan e-ticaret sitelerine hizmet ve aracılık tarafında daha inovatif ve yaratıcı çözümler yaratmaları daha verimli olabilir.

Story’nin İstanbul’da yer alacak bir benzeri için kim “tutmaz” diyebilir ki?

no images were foundSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*