13 Kasım 2018

Stress ile Başa Çıkmanın Yolunu Bulmuş 5 Yönetici [Liste]

İster dev bir şirketin yönetim kurulu başkanı, ister bir girişimci, isterseniz yeni bir start-up’ın kurucusu olun, günümüzde iş yaşamındaki stress hiç değişmiyor.

Tarih boyunca bir çok liderin yükselebilmesinin başlıca sebebi, yoğun baskı altında kaldıklarında bile sakin kalabilmeleri. Stressten nefret ederiz ki bunda hakılıyız, hiç hoş bir duygu değil. Fakat belli bir oranı da bizim için yararlı olabiliyor. Beynimizin harekete geçmesi, ancak belli bir oranda baskı hissettiğimizde gerçekleşiyor. Kısa vadeli hafif bir baskı ve gerilim, yaratıcılığımızı, girişkenliğimizi tetikliyor. Böyle bir baskının zararı yok. Stress’in zararlı olmaya başlaması, süreç uzadıkça gerçekleşiyor.

Gelin ünlü yöneticilerin stress ile nasıl başa çıktıklarına bakalım.

steve jobsSteve Jobs; Apple eski Ortak Kurucusu, CEO’su, Yönetim Kurulu Başkanı

Steve Jobs’ı bir çok konuda yerden yere vurabiliriz ama laf edemeyeceğimiz bir konu var: Sunum yeteneği. Sunum yapmak konusunda uzman olan Steve Jobs, yıllar içerisinde, başka birini stress’ten ülser edecek sunum aksaklıkları ile karşılaştığında, hiç istifini bozmadan seyirciler ile sohbet ediyor, şakalar yapıyor ve kendisi dahil herkesi rahatlatıyor. Tabi bir yandan da teknik ekibe sorunu çözmesi için zaman kazandırmış oluyor. Aşağıda, 2007 yılında ilk iPhone’un lansmanında sunum sırasında ortaya çıkan uzaktan kumanda sorununa nasıl tepki verdiğini izleyebilirsiniz.

 

0ab996fJeanne Hopkins; Continuum Managed IT Services CMO ve Kıdemli Başkan Yardımcısı

Stress ile nasıl başa çıktığını doğrudan Hpkins anlatıyor: “Kendime şu iki soruyu sorarım ‘Olabilecek en kötü durum bu mudur?’ ve ‘Daha kötü ne olabilir?’. Genellikle başınıza gelen aslında zannettiğiniz kadar kötü bir durum değildir. Yani mesela, kolunuz bacağınız falan kopmuyor. Durumun kötülüğü yalnızca sizin durumu algılamanızla ilgili. Rahatlayın. Bunu düşündüğünüzde zaten stress kendi kendine azalacaktır”.

1e17e13Mark Roberge; HubSpot Gelir İdaresi Müdürü

Roberge’ın stressten etkilenmemesinin sebebi, özel ve iş hayatını kesin çizgiler ile birbirinden ayırması ve yalnızca yaparken heyecan duyduğu, gerçekten istediği işleri yapması. Dolayısıyla, stress altındayken bu zararlı değil, olumlu bir stress durumuna kendiliğinden dönüşüyor. Eğer evde çalışması gerekiyorsa bunu çocuklar yattıktan sonra yapıyor ki, aile zamanından çalınmış olmasın. Ayrıca gitar çalıyor, koşuya çıkıyor ve günde 1-2 kere meditasyon yapıyor.

diane_headshot21Diane Hessan; Communispace Genel Kurul Üyesi

Hessan’ı da kendisinden okuyalım: “Olaylara farklı perspektiften bakıp, stress durumunu azaltmaya çalışmak bende işe yaramıyor, ‘Daha kötü ne olabilir ki’ falan diye düşünmek mesela. Örneğin mülteci kamplarındaki insanların zor şartlarda yaşam savaşı vermesi, benim yıl sonu raporları toplantısında fırça yiyeceğim gerçeğini malesef değiştirmiyor. Onun yerine kendi kendimi sakinleştirecek yöntemler buldum. Kadınlar tuvaletine gidip aynada kendime şarkı söylüyorum ve her nedense artık yaptığım eylem yüzünden mi yoksa şarkının sözleri yüzünden mi, bir anda stressimi geçiriyor. Siz de ararsanız böyle teknikler bulabilirsiniz”.

1a6b73bDharmesh Shah; HubSpot Ortak Kurucusu ve CTO

Shah genellikle çok büyük ve komplike sorunlar ile karşılaştığında stresse giriyor. Bunu önlemenin bir yolu olarak da, sorunu çok küçük parçalar olarak ele alıp, teker teker bu parçaların üzerinden gitmek. Her bir küçük parçayı halletmek, olumsuz stressi olumluya dönüştürüyor. Sorun çözmeyi bir 100 metre koşusu gibi değil, bir maraton gibi ele almak gerektiğini söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*