18 Kasım 2018

Şubat 2013’te Mobilden Online Mağazalarda Harcanan Süre 17,9 Milyar Dakika

Mobil alışverişTüketicilerin mobil cihazlar üzerinde online olarak geçirdikleri sürenin hızlı bir şekilde artmasıyla beraber online alışveriş kavramı mobil ticarete doğru yöneliyor. Henüz mobil ticaretin, e-ticaretin tahtını elinden alıyor demek için çok erken olsa da tüketiciler mobil cihazları üzerinden ziyaret ettikleri online mağazalarda Şubat 2013’te 17,9 milyar dakika harcadılar.

comScore’un ABD’de yaptığı Online Perakende Ekonomisi 2013 ilk çeyrek raporunda tüketiciler, Şubat 2013’te online perakendecilerin internet sayfalarında 34,9 milyar dakika harcadılar. Bu rakam Şubat 2010’da 17,1 milyar dakika seviyelerindeydi ve bu da 3 yıl içinde online perakendecilerin sayfalarında geçirilen sürenin %104 arttığını gösteriyor. Bu büyümenin bu kadar hızlı artmasındaki en büyük etkenin akıllı telefonlar ve tabletler olduğu belirtiliyor. 2010 Şubat’ta akıllı telefonlar üzerinden online perakendecilerin sayfalarında 2,7 milyar dakika harcanmışken, 2013’te bu rakam %385 artarak 12,9 milyar dakikaya ulaştı. Tablette ise 2010 yılına dair herhangi bir veri bulunmazken, iPad’in devreye girmesiyle beraber Şubat 2013’te tüketiciler 5 milyar dakikalarını online mağazalarda harcadılar.

Mart 2013’te ise harcanan zamanın %52’si masaüstü bilgisayarlar üzerinden, %34’ü akıllı telefonlar, %14’ü ise tabletler üzerinden gerçekleşti. ABD’de 137 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunurken, tablet kullananların sayısı 60 milyon civarında.

Mobil cihazlardan gelen trafiklerin artmasıyla beraber mobil ticaret alanında gelişmeler yaşanıyor. 2013’ün ilk çeyreğinde mobil satışlar 5,9 milyar dolara ulaşırken, toplam e-ticaret hacminin yaklaşık olarak %11’ini oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan rakamlar da mobilin büyümekte olduğunu gösteriyor. 2013’ün ilk çeyreğinde fiziki mağazaların satışları bir yıl öncesine kıyasla %1 artarken, online satışlar %13, mobil ticaret ise %31 arttı.

Araştırmada masaüstü bilgisayar kullanan bir kişinin ortalama 274 dolar, akıllı telefon kullanıcısının ortalama 139 dolar ve tablet kullanıcısının ise ortalama 91 dolar harcadığı da ortaya çıkan bilgiler arasında yer alıyor.

Mobil ticaretin ve online satışların artmasındaki en büyük etkenlerden biri de kullanıcıların fiziki mağazalarda ürünleri inceleyip online mecralardan daha ucuza buldukları takdirde akıllı telefon veya tabletleriyle ürünleri satın almaları olarak ele alınabilir. Showrooming olarak bilinen bu kavramın fiziki perakendecilerin tepkisine neden oluyor; ancak tüketicilerin akıllı telefonları ile fiyat karşılaştırma uygulamaları kullanarak online mağazalarda daha ucuza aynı ürünü bulmaları tüketicileri mobil ticarete yönlendiriyor. Showrooming söz konusu olduğunda ise akıllı telefonlar dizginleri ele alıyor. Tabletler mağazada alışveriş sırasında ürün araştırması yapmak için kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilmiyor.

Aynı araştırmaya göre Mart 2013’te açık artırma sitelerinin öncüsü eBay’i masaüstü bilgisayarlardan ziyaret eden 48,8 milyon tekil ziyaretçi bulunurken, 22,2 milyon mobil ve masaüstü bilgisayar ziyaretçisi bulunuyor. Bu veriler değerlendirildiğinde eBay masaüstü bilgisayarlardan gelen trafiğini mobil cihazlar aracılığıyla %42,4 artırmış oluyor. Sadece mobilden ziyaret edenler ise 20,7 milyon civarında. eBay mobilin gelişimini fark ederek bu alanda yatırım yapan şirketlerden biriydi ve yaptığı bu yatırımların karşılığını aldığını söylemek şu an için mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*