18 Kasım 2018

Şule Özmen’in MMCF 2012 San Diego Notları: 2. Gün

San Diego, MMCF12 Mobil Pazarlama ve Mobil Ticaret Konferansı’nın 2. gününde de ufuk açıcı sunumlar yapan çok değerli konuşmacılar vardı. ABD’de senede iki kez bunun benzerlerini düzenleyen Internet Retailer, e-ticaret alanında dünyanın en büyük etkinliklerini gerçekleştiriyor. Önümüzdeki yıl içinde Ocak 2013’de “Web Design & Usability”, Haziran 2013’de ise “E-Commerce” konferansına da ev sahipliği yapacaklar.

Bugünkü açılış konuşması ve gün boyu süren oturumların yönetimini IR Executive Editor Kurt Peters üstlendi. İlk konuşmacı eBay.com’un Başkan Yardımcısı Steve Yankovich’di. Kendisi eBay ve “Mobil” gerçeğinin dünyadaki alışveriş sürecine nasıl yön verdiğine dair iddialı bir girişle sunumuna başladı ve mobil cihazların “Durumsal Alışveriş” (Situational Shopping) olarak tercüme edeceğim alışveriş şekline fırsat sağlamasının çok önemli avantaj olduğunu ileri sürdü. Bu terimin, mobil konumda olmanın ötesinde bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Sadece fiziksel olarak hangi konumda olduğu değil, duygu ve düşünsel olarak nasıl bir durumda olduğu da önemli. Diğer bir ifadeyle mobil olan bir kişinin her anında ama o andaki konum ve durumuna göre ihtiyaç duyduğu bir konuda ona yakın olmak ve beklentisini karşılamak çok değerli.

Yankovich, sahip oldukları müşterilerinin kendilerini tercih etmesinin nedenini onlara sağladıkları fayda, uygunluk ve güven olduğunu dile getirdi. Mobil uygulamaların satışlarda artış sağlayacağını ve dolayısıyla e-ticaret firmalarının mümkün olan en kısa sürede mobil uygulamalarını yapmalarını önerdi. Kendilerinin her türlü cihaz ve işletim sistemi için uygulamaları olduğunu belirtirken, “kim kullanıyor bilemiyorum ama Blackberry uygulamamız bile var” esprisi yaptı.

Yankovich ayrıca mükemmel bir uygulama hazırlamak için zaman kaybetmek yerine hemen başlayıp gerekirse yolda öğrenilmesini ve zaman içinde güncellemeler yaparak iyileştirilmesini daha akıllıca bulduğunu belirtti.

ComScore’dan katılan konuşmacı Hans Frederick, bir önceki konuşmacı gibi mobilden sorumlu Başkan Yardımcısı. Konuşmasında mobil ile ilgili bu yıla ait güncel ABD verilerini paylaştı ve kendisinden akıllı telefon penetrasyonunun %52,6 olduğunu öğrendik. Fredrick’e göre akıllı telefonlar en çok banka hesaplarına erişmek için kullanılıyor (%38). Hemen ikinci sırayı ise %25 ile online perakende alışverişi alıyor. Alışverişle ilgili aktivitelere ilişkin kırılımlarda ise akıllı telefonlar en fazla mağazaların yerlerini bulmak için kullanılıyor (%34). İkinci kullanım sıklığı ise fiyat karşılaştırması yapmak (%22). Bunları sırasıyla, ürün özelliklerini aramak (%21); indirim kuponları ve fırsatlarını bulmak(%21); alışveriş listesi hazırlamak (%21), aradıkları ürünün mağazada bulunup bulunmadığını kontrol etmek (%18) takip ediyor.

ABD’de akıllı telefon kullanarak alışveriş yapan 19,7 milyon kişi var:

  • Alışveriş kategorisinde %33 ile ilk sırayı giyim ve aksesuar alışverişi alıyor.
  • Bilet satın alma oranı %25 ile ikinci sırada.
  • E-kitap dışında kalan kitap satın alanların oranı %22.
  • Günlük fırsat ve indirim kuponu edinme oranı 21%,.
  • Elektronik eya ve ev eşyası alanların oranı %20.
  • Son sırada yer alan kategori ise % 20 ile yemek siparişi vermek.

Siparişin eve getirilmesi veya gidip alınması şeklinde bir kategori altında yer alan bu istatistiği görünce ülkemizde bu oranın hangi seviyede olduğunu merak ettim doğrusu. Web üstünden verilen yemek siparişinde pazarda yıllardır açık ara liderliğini koruyan Yemeksepeti‘nin aslında en büyük rakibinin kendi benzeri iş modelleri değil telefon siparişleri olduğu aklıma geldi. Yemeksepeti.com’un mobil uygulamasını ne zaman başlattığını net hatırlayamasam da uzun zamandır iPhone telefonumda uygulaması olduğunu biliyorum. Akıllı telefon kullanılarak yapılan ve bunları takip eden diğer alışveriş türleri ise sırasıyla kişisel bakım ve temizlik ürünleri (%17), hediyelik eşyalar (%15), yiyecek (%15), spor malzemeleri (%12).

Mobil ticaretin hızla geliştiğini gösteren bir başka istatistik ise e-ticaretin hacminin anlamlı bir oranının mobil cihazlar (akıllı telefon ve tabletler) üstünden yapılmaya başlanması. 2012 yılının ikinci çeyreğinde e-ticaret hacminin %9’u mobil cihazlar üstünden gerçekleşmiş. Bu oran, 2010 yılının aynı döneminde %2, 2011 yılının aynı döneminde ise %6 olarak gerçekleşmiş.

ComScore bunların ışında da ABD’ye özgü başka istatistikler paylaştı. Dikkat çektiği konular arasında “showrooming” olarak ifade edilen bir eğilim var. Fiziksel mağazaların içindeyken mobil cihazlar üstünden yapılan işlemler için kullanılan bir terim. Mağaza içindeyken fiyat karşılaştırması yapılması, mağazadaki ürünün fotoğrafının çekilip arkadaş ve aile üyelerine gönderilmesi, barkodunun taranarak ürün hakkında bilgi alınması vb. akiviteler.

“Showrooming” konusu diğer konuşmacılar tarafından da sıkça dile getirildiğinde, yaklaşık 10 yıl önce yine ABD’de katıldığım ve çok etkilendiğim bir konferans sunumu aklıma geldi. Henüz ülkemizde wap uygulaması yeni başlamış ve çok az bir kullanımı varken, MIT’den bir profesör şu anda anlatılan “showrooming” aktivitelerinin yapıldığı mobil cihazı geliştirmek ve ticarileştirmek için yaptıkları çalışmayı ve GPRS sistemine sahip mobil cihazların nasıl bir kullanımı olacağını bir video ile uygulamalı olarak göstermişti. Asistanının yer alığı videoda elindeki mobil cihazla mağazaya giren kişi ihtiyacı olan ürünün barkodunu tarayarak internete giriyor, fiyat karşılaştırması yapıyor, kendisine en uygun fiyatı teklif eden mağazaya gitmek için ise bulunduğu lokasyona göre en uygun rota bilgisini ediniyordu. O yıllarda, videoda seyrettiklerimin bugün olağan bir eylem olmasına şahit olmak, gelecekte yaşayacağımız teknolojik uygulamalar konusunda beni heyecanlandırıyor. Bu bağlamda benzer şekilde sanal gerçekliğin de hayatımızda daha fazla yer alacağını öngörmek gerekiyor. Sanal gerçeklik uygulamalarının özellikle mobil ticaret işlemlerinde çok daha hızlı gelişeceği bugünkü konferansta konuşulan konulardan birisiydi.

Bugünün bir diğer konuşmacısı çok etkili bir sunum yapan ve tweet ile paylaştığım forsee.com‘dan Mobile, Media & Entertainment Direktörü Eric Feinberg‘di. Mobil ticaret müşterisinin ölçümlenmesine ilişkin uygulamalarını açıkladı. Analitiğin ne denli önemli olduğu bir kez daha dinleyenlerin beynine işledi diyebilirim. İstatistik ve Araştırma Yöntemleri dersi anlatan bir hoca olarak yaptıkları analizleri hayranlıkla izlediğimi itiraf etmeliyim. Mobil tüketiciyi tanımak, mobil ve web üstünden alışveriş yapan tüketicilerin memnuniyet derecesini ölçmek adına kullandıkları parametreler ve teknikler bir başka yazıda ayrıca ele alınacak kadar değerli. Bu konuyu da ilerideki yazılarıma bırakarak bugünkü son notlarla devam edeyim.

Etsy ürün Müdürü Leland Rechis ise sunumunda “mobil içerik” konusunu detaylı biçimde ele aldı. İçeriğin mobil cihazlara uygun tasarlanması gerektiği üstünde durdu. “Mobil web” ve “mobil uygulama” için içerik tasarımı hakkında ipuçları verdi. Kendi sitelerinin içeriğinin mobil versiyonlarını tasarlarken nelere dikkat ettiklerini paylaştı.

Konferansın öğleden sonraki oturumlarında; mobil ticaret, mobil içerik, mobil web ve mobil uygulamalar konularında tecrübelerini paylaşan başarılı firma örneklerini izledik. Bunlar jackthreads.com, orbitz.com, hsn.com, wine.com, blinds.com, overstockArt.com firmalarıydı.

Yarın konferansın 3. ve son günü izlenimlerimi paylaşmak üzere.

San Diego’dan saygı ve sevgilerimle.

Şule Özmen 9 Ekim 2012 San Diego, ABDSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*