19 Kasım 2018

Süpermarket Zinciri Tesco Sosyal Medya Ajansı BzzAgent’ı Satın Aldı

Avrupa’nın önde gelen süpermarket zincirlerinden biri olan Tesco sosyal medya ajansı BzzAgent‘i 60 milyon dolara satın aldı.

Amerikan BzzAgent üyesi olan 800.000 kullanıcı ile ağızdan ağıza pazarlama (word of mouth marketing) kampanyaları yürütüyor. Ajansla çalışmaya başlayan firmalar kupon ya da numunelerini ajansa yolluyorlar. Ajans üye kategorilerine göre uygun olan ürünleri kullanıcılarına iletiyor. Ürünleri alan ve kullanan üyeler kendi sosyal medyalarında ürünleri tanıtarak markanın yaygınlaşmasına yardımcı oluyor.

2001’de kurulan BzzAgent’ın çalıştığı firmalar arasında L’Oréal, Michelin, Unilever, Philips Sonicare ve Dunkin’ Donuts da bulunuyor.

Satın alım işlemi Tesco’nun pazarlama veri analizlerini yapan alt şirketi Dunnhumby tarafından takip ediliyor. BzzAgent CEO’su Dace Balter, bundan sonra Dunnhumby CEO’su Simon Hay’a rapor vermeye başlayacak.

Simon Hay, BzzAgent’ın öneminin sadece sosyal medyada etkin olan 800.000 üyesi olmadığını, firmanın aynı zamanda yatırım karlılığını raporlayabiliyor ve sosyal medyadaki faaliyetleri analiz edebiliyor olmasının satın alımın gerçekleşmesinde çok etkili olduğunu belirtti. Tesco için marka bağlılığının önemine değinen Hay, BzzAgent sayesinde bünyelerinde bulunan markalara daha yüksek müşteri bağlılığını hedeflediklerini iletti.

Simon Hay, BzzAgent’in kendi bünyesinde çalışmayı sürdüreceğini ve firmanın 60 çalışanının aynı görevlerde çalışmaya devam edeceklerini iletti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*