14 Kasım 2018

Süreç Tasarım Matrisi

Gerek CRM’de, gerek İş Zekası sistemlerinde, uçtan uca süreç tasarımı yapılırken, her bir birim işin sürece ne yönde etki ettiğini de bulmak gerekir.

30 küsür sene önce ODTÜ’de Kamil Kozan hocamdan sapma matrisi (variance matrix)’ni öğrendim.

Süreç tasarımı için onun benzeri bir matris geliştirdim. Adı İlişki Matrisi.

Fotoğrafın üstüne tıklayarak büyük halini görebilirsiniz:

Fotoğrafın üstüne tıklayarak büyük halini görebilirsiniz

Bir projede, müşterinin ilk başvuru anından, VUK, SPK ve uluslararası muhasebe sistemine uygun şekilde bilançonun çıkarılmasına kadar geçen tüm süreçleri incelemiş ve belgelendirmiştim. (Yukarıda)

Süreç anlamlı “birim iş”lere bölünür. (Anlamlı birim işlere nasıl bölüneceği şurada yazılı). Sonra her bir iş’in diğerlerini ne yönde etkilediği çıkartılır. Yanda, bu matrisin bir kısmını ayrıntılı gösteren resimdeki okların anlamı şöyle.

Yukarıya ok varsa, yandaki iş, yukarıdakini etkiliyor. Yana ok ise, yukarıdakinin yandaki iş‘i etkilediğini gösteriyor. Eğer birbirlerini karşılıklı etkiliyorlarsa X ile ifade ediliyor.

Bir çok e-ticaret sitesinin, müşterinin ilk kaydının alınması ile başlayan, ürünlerin gösterilmesi, kıyaslanması, sepete koyulması, tedarik, ambar yönetimi, ambalaj, sevkiyat, teslimat, faturalama, muhasebe süreçlerini kapsayan bu çalışmayı yapmadığını düşünüyorum.

Üstelik, yapılsa bile dikkat edilmesi gerekiyor. Teknoloji değişir, müşteri davranışı değişir, piyasa değişir, şirket stratejisi değişir… Her sürecin bir son kullanma tarihi vardır. Eskiyi düzeltmeye veya düzenlemeye çalışmak yerine yenisini yapmak gerekir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*