21 Kasım 2018

Suudi Arabistan: Orta Doğu’nun En Büyük İkinci E-ticaret Pazarı

Suudi Arabistan E-ticaret PazarıOrta Doğu e-ticaret pazarının son zamanlarda bir çıkış yakalayarak büyüdüğünü görüyoruz; fakat toplam e-ticaret hacmi olarak değerlendirildiğinde ABD ve Uzak Doğu online alışveriş pazarlarını oldukça geriden takip ettiğini de belirtmek gerekiyor. Suudi Arabistan bölgede e-ticaret hacmi olarak ikinci olan sırada yer alırken,İnternetten alışveriş konusunda bölgenin hakimi %60’lık pay ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE).

2010 yılında 9,8 milyonluk internet kullanıcı sayısını 2012 yılında 13 milyona çıkartan Suudi Arabistan’ın 26,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık yarısının internete erişimi bulunuyor demek mümkün.

Bölgenin en büyük ikinci e-ticaret pazarı olsa da ülkenin 2012’deki e-ticaret hacmi 520 milyon dolar seviyelerindeydi. Bölgenin birincisi olan BAE’nin ise e-ticaret hacmi 1,9 milyar dolar seviyelerinde. Genel olarak bölgeyi ele aldığımızda Körfez İşbirliği Konseyi (KİK: Bahreyn, Katar, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve BAE) ülkelerinin 2015 yılında toplam e-ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyelerine gelmesi bekleniyor.

Küresel boyutta e-ticarete olan ilginin artmasıyla beraber Suudi hükümet de bu alanlara yatırım yapma eğilimi gösteriyor. Özellikle e-devlet ve e-ticaret projelerine yoğunluk veren hükümetin, ilerleyen dönemlerde teknoloji ve internet alt yapı çalışmalarına ağırlık vereceği düşünülüyor.

Geniş bir perakende ağına sahip olan Suudi Arabistan’ın e-ticarete de ağırlık vererek bu ağını hem ülke çapında genişletmek hem de uluslararası pazarlara açılarak, bu pazarlara adım atma planları bulunuyor. Yalnız bu konuda ülkenin önündeki en büyük engeller arasında, know-how eksikliği, kullanıcıların internetten alışverişe olan güvensizlikleri, lojistik ve stok tutmanın maliyetli olması gibi etkenler bulunuyor. Bu etkenlerle baş edebilecek büyük şirketler ülkede bulunuyor; fakat orta ve küçük ölçekli işletmelerin bu pazarda yer alabilmesi için hükümet tarafından destek görmeleri gerekebiliyor.

Online alışverişin ülkede yaygınlaşamamasının ve yabancı kökenli internet sitelerinin burada hizmet verememesinin sebeplerinin en başında ise dil problemi geliyor. İngilizce ve Arapça dil seçeneklerinin bir arada sunulmaması kullanıcıların bu siteler üzerinden alışveriş yapmasını zorlaştırıyor.

Suudi Arabistan E-ticaret Pazarı

Bunun yanı sıra, geleneksel alışveriş yöntemleri de tüketiciler arasında hala popüler. Yüz yüze alışveriş yapma ve ürünleri görerek almayı tercih eden Suudi tüketiciler, online alışverişe yavaş yavaş ısınıyor diyebiliriz. Yeni yeni gelişmelerin yaşandığı bir pazar olduğu için iade süreçleri ve prosedürlerinin de tam olarak oturmamış ve yasal düzenlemelerin bu konuda yetersiz olması da tüketicilerin online alışverişten kaçınmalarına sebep oluyor.

İnternetten alışverişlerde ise özellikle 20 ile 45 yaş arasındaki kullanıcıların öne çıktığı görülüyor. Kullanıcıların online alışveriş alışkanlıkları sorulduğunda %61’lik bir kesim asla internetten alışveriş yapmadığını söylerken, 6 ayda bir alışveriş yapanlar %17, 3 ayda bir yapan %9, haftada en az bir kez alışveriş yapanların ise %4’lük bir kesimi oluşturuyor. Ürünleri bir mağazadan teslim alıp, ödemeyi de yine mağazada yapmak isteyenlerin oranı ise %90 gibi bir bölümü oluşturuyor ki, bu da internetten alışverişin ülkede pek de tercih edilmediğini ortaya koyuyor.

Online siparişlerin kendilerine ne kadar sürede ulaştığı sorulduğunda ise Suudi Arabistanlı kullanıcıların %34’ü 5 – 10 gün arasında beklediklerini söylerken, %27’lik bir bölüm 1 – 4 gün, %25’lik bir kesim ise 10 ile 14 gün arasında beklediklerini söylüyor.

İlgili yazı: E-ticaretin Parlayan Yıldızı: Orta Doğu

Mobil cihaz kullanımında ise 2011’e kıyasla %132’lik bir büyüme yakalayan ülke, iletişim teknolojileri konusunda oldukça hızlı büyüyor olsa da, mobil cihazları üzerinden ödeme yapanların oranı %38’lerde.

Bir internet sitesi üzerinden 1000 dolar harcama yaparım diyenlerin %18’lik bir kesimi oluşturduğu Suudi Arabistan’da, internetten 750 dolarlık bir alışveriş yapacağını söyleyenlerin oranı ise %10 civarında. 50 dolar ve altında online harcama yapanların toplamının oranı ise %25.

Ödeme sistemleri de ülkede çok fazla üzerinde durulmayan konulardan biri olarak görülüyor. Mobil ticaret oranlarının düşük olması, mobil cüzdan gibi uygulamaların kullanıcılar arasında yaygınlaşmamasına neden olurken, online ödeme sistemlerinin de çok fazla kullanılmamasına neden oluyor. PayPal kullanımının %15 seviyelerinde olduğu Suudi Arabistan’da, tüketicilerin %51’i kredi kartı kullanıyorken, %22’si bankamatik kartı, %19’u online alışveriş kartı kullanıyor. Bankadan para transferi yapanlar ise %21’lik bir kesimi oluşturmakta.

Suudi Arabistan E-ticaret Pazarı

Sosyal medya kullanımında ise Facebook 6 milyon kullanıcıyla başı çekiyor. Bu da toplam nüfusun %21,38’lik bir bölümünü, internet kullanan nüfusun ise %48,9’luk bir bölümünü oluşturuyor ve Facebook kullananların 2 milyonu da sosyal ağı mobil uygulamadan girerek takip ediyor.

Twitter ise Facebook’un ardından ikinci sırada yer alıyor. 3 milyondan fazla kişinin kayıtlı olduğu Twitter’da egemenlik %55 ile erkeklerde. Toplam nüfusun %12’sinin, internet erişimi olanların ise %26’sının Twitter kullandığı Suudi Arabistan, Twitter’ı bölgede en çok kullanan ülke. Ayda ortalama 50 milyon tweet atlırken, bu sosyal ağ ülkede en çok ziyaret alan 6. site olarak da öne çıkıyor.

Günde 90 milyon videonun izlendiği Suudi Arabistan, dünya genelinde günde en çok video izleyen ülke rekorunu da elinde tutuyor. Linkedin kullanımında ise online kullanıcıların sadece %9’unun bu sosyal ağda olduğunu görüyoruz. 840 binlik bir kullanıcı kitlesi olan Linkedin’i tercih edenlerin yaşları 25 ile 34 arasında değişiklik gösteriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*