12 Kasım 2018

Tablet Kullanıcıları, Akıllı Telefonlara Göre Üç Kat Daha Fazla Dönüşüm Sağlıyor

Tablet vs Akıllı telefonMobil ticaretin gelişimi, bu mecradaki cihazlar arasındaki rekabeti de gözle görülür hale getirdi. Adobe‘nin yaptığı araştırmaya göre, akıllı telefonlar fiziki mağaza bulma ve fiyat karşılaştırma gibi hızlı aktiviteler için kullanılıyor. Bunun da bir sonucu olarak tabletteki dönüşüm oranı( satın alma eylemini gerçekleştirenlerle toplam trafiğin oranı) yüzde 2,2 iken mobil cihazlarda yüzde 0,7. Masaüstü bilgisayarlarda ise bu oran, yüzde 3,3.

A.B.D, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya ve Çin ülkelerinin Ocak-Şubat 2013 aylarını kapsayan araştırma gösteriyor ki tablet kullanıcıları, mobil cihaz kullanıcılarına nazaran yüzde 70 oranında daha fazla sayfa ziyareti gerçekleştiriyor. Site başına düşen sayfa oranı ise 1,7. Mobil kullanıcıların ‘”browser” bilgilerine göz attığımızda ise, 1500’den fazla sitede 150 milyardan sayfa ziyareti görüyoruz.

Araştırmada mobil cihazların hangi işletim sistemlerinde kullanıldığına da yer veriliyor. IOS ve Android işletim sistemleri bu 6 ülkede yüzde 90 oranında kullanılırken, Fransa, A.B.D ve İngiltere’de IOS’un üstünlüğü söz konusu. Japonya, Çin ve Almanya’da ise Android kullananların sayısı daha fazla.

Tablet ve akıllı telefon kullanım trendlerinin farklı başlıklara yönelmesi e-ticaret siteleri için bu alanlarda farklı pazarlama stratejilerinin varlığından söz ettirebilir. Bu iki kanaldan birinde promosyon çalışması yapmak isteyen şirketler, kullanıcı alışkanlıklarını dikkate alarak ilerlemeleri gerekecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. mobil cıhazların magaza içi kullanımı git gide artmaktadır. buda fıyat karşılaştırma ya urun hakkındakı yorumları okuyarak satın alma kararı verme aşamasında kendını gösteriyor.

Fikrini söyle

*