15 Kasım 2018

Aslanoba’dan 500 Bin TL Yatırım Alan Tablet Seminerler Kapandı

tablet-logo
2013’ün Eylül ayında kurulan ve geçtiğimiz yıl toplamda 39 şirkete yatırım yapan Hasan Aslanoba’dan da 500 bin TL’lik yatırım alan Tablet Seminerler kapandı. Bu kapanma haberiyle beraber Aslanoba’nın yatırım yaptığı bir şirket ilk kez başarısız olmuş oldu.

Ufuk Tarhan tarafından kurulan ve Youth Holding bünyesinde yer alan Tablet Seminerler’in kapanmasının arkasında yatan nedenin ise şirketin online eğitimlere geçememiş olması olarak gösteriliyor.

Tablet Seminerler’in kapanmasıyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Hasan Aslanoba, girişimcilerin başka işlere odaklanmaları nedeniyle, Tablet Seminerler’in üzerine fazla yoğunlaşamadıklarını ve seri yatırımcı olmanın mümkün olduğunu ancak seri girişimci olmanın mümkün olmadığını belirtiyor ve girişimcilerin kendi girişimlerine odaklanmaları gerektiğini sözlerine ekliyor.

Bu durumu kurucularla da konuştuğundan bahseden Aslanoba, herhangi bir sorun olmadan girişimi sonlandırdıklarını ve kendilerine takip yatırımı yapmak ve devam etmek istemediğini söylediğinin de üzerinde duruyor.

Tamamen online seminerlere geçilememesi ve seminerin offline olarak yapılmasından dolayı böyle bir karar alındığının da üzerinde duran Aslanoba, bu modelin online ortama taşınabilseydi başarı şansını olabileceğini de sözlerine ekliyor.

Türk e-ticaret sektörü için üzücü bir gelişme olarak değerlendirebileceğimiz bu gelişmenin ardından Tablet Seminerleri çalışanları ve kurucularının sonraki projelerinde başarılar diliyoruz.

Sitenin halen açık olduğunu ancak site üzerinden eğitimlerin satın alınamadığını da not olarak ekleyelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Hasan Bey açık açık belirtmiş. Çok da doğru bir noktaya değinmiş.

  “Hasan Aslanoba, girişimcilerin başka işlere odaklanmaları nedeniyle, Tablet Seminerler’in üzerine fazla yoğunlaşamadıklarını ve seri yatırımcı olmanın mümkün olduğunu ancak seri girişimci olmanın mümkün olmadığını belirtiyor ve girişimcilerin kendi girişimlerine odaklanmaları gerektiğini sözlerine ekliyor.”

  Seri girişimci olmak kolay bir şey değil. Eğer arkanızda çok iyi organizasyonlar bırakamıyorsanız seri girişimci olamazsınız.

 2. Beni çok şaşırtmayan bir gelişme açıkcası. Ben de çok fazla odaklanamadıklarından dolayı kapandığını düşünüyorum. Hasan abinin geriye kalan yatırımlarından kapananlar olacaktır. Ama çok başarılı giden yatırımları var.

 3. Başarısızlığın teşhisinin doğru konulduğunu düşünüyorum. Bu gibi eğitimlerin satılabilmesi için ücretin oldukça çekici olması gerekiyor. Bunun için de günümüz şartlarında hem katılımı artırmak hem de maliyeti düşürmek için eğitimin online verilmesi gerekir. Öte yandan tek başına eğitimcilerle anlaşırız sınıf açar öğrenci doldururuz sistem işler mantığı tek başına işlemez. Siz olsanız offlineda bu şartlardaki bir eğitime zaman ve bütçe ayırır mıydınız? Onlineda devam edilirse bu eğitimler daha çok insana ulaşır ve girişim başarıyı yakalar.

 4. Ahmet Taner der ki:

  Hasan bey birazcık dış görünüşe aldanıp yatırımlarını yapıyor. Halbuki, twitterdan çıkmayan bir kişinin kurmuş olduğu projeye yatırım yapması zaten sonu belli olan bir olaydı.

  İş modelinin TR pazarına fit olmaması da ayrıca düşünülmesi gereken bir sıkıntıydı.

  Hasan bey keşke o parayı henüz seed aşamada yada fikir aşamasında olan tecrübeli ama parasız girişimcilere yapsa çok daha heyecanlı sonuçlar görebilirdik diye düşünüyorum.

 5. Hüseyin der ki:

  Şoförü olan insandan startup başarısı çıkmaz. Ufuk Hanım özel şoförü ile dolaşan bir hanımefendi.
  Ayrıca Nişantaşı’nda ofis tutmak startup mantığına aykırı.

  10 ayda 500.000lira tüketmişler. Ayda 50.000TL’ye tekabul ediyor. Ve hiçbir geliştirme, pazarlama yok. Ayda 50.000TL işletme giderleri demek. Muhtemelen 10-15bin tl gibi startup için mantık almaz maaş yazılmıştır.

  İncelenirse çok vahim hatalar çıkar.

  Hasan Bey, bu projede tecrübeye aldanmış sanırım.

  Sonuç olarak üzücü bir durum, ders alınması gerekiyor.

  • deniz der ki:

   Ufuk Hanım ve Emrah için tespitleriniz gayet doğru bencede.Maaş olarak da o kadar yazdıklarına eminim. Şimdi bunu başarısızlık hikayesi diye heryerde satarlar. bu da onların marifeti. ama sektör regüle oluyor,bu tarz insanlar ekmek yiyemez daha.

 6. Ozgur der ki:

  Kendimce ilk defa eleştirilerin bu kadar yapıcı ve doğru olduğunu görüyorum.. Tüm samimiyetimle helal olsun herkese .. bende küçük bir noktaya değinmek istiyorum.. Sanırım bu haberi birçoğumuz uzun zamandır bekliyorduk yani aslanoba’nın yaptığı bir yatırımın ne zaman batacağını.. çünkü yapılan yatırım miktarları yüksek ve çoğumuza göre bu iş modeline bu yatırımlar yapılır mıydı.. Hasan bey yatırım noktasında gerçekten yeni bir soluk getirdi ama yatırım yapılan firmaları daha detaylıca incelemek gerekiyor bence.. çünkü gerçekten batan paraya acıdım.. belkide hakeden bir girişimcinin hayalleri battı..

 7. deniz der ki:

  Emrah kaya gibi iyi ajans deneyimi olan bir kişinin ürün yönetimine dair birşey bilmemesinden dolayı yatırım yapılmaması gerekir. Bir ürün olarak görmediği için haliylen yönetemediğini düşünüyorum.

 8. Bu kadar kısa sürede böyle bir miktarın tüketilmesi şaşırtıcı gerçekten.

Fikrini söyle

*