19 Kasım 2018

Tabletlerin Egemen Olduğu Bir Dünyaya Doğru: T-ticaret

E-ticaret, Sosyal ticaret derken mobilin parlayan yıldızı tabletleri göz ardı etmek haksızlık olurdu herhalde. Bir süredir entegre pazarlama planlarının parçası haline gelmeye başlayan iPad, Galaxy Tab gibi son teknoloji tabletler, yeni bir kavramın oluşmasına da ön ayak oldu: Tablet Ticaret.

Taşınabilir cihazlardan akıllı telefonların aksine, sunduğu geniş ekranlarla tüketicilere farklı ve daha zengin bir kullanıcı deneyimi yaşatan tablet bilgisayarlar, yapılan araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda hayatımızda daha çok yer alacak gibi görünüyor. Biz de A’dan Z’ye tabletler ile ilgili merak ettiklerinizi ve bu mecrayı efektif kullanabilmek adına bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Perakende deneyimine yeni bir soluk

Kullanım alanı gittikçe artan tabletler özellikle 18-34 yaş grubu gençler arasında oldukça popüler. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; perakendecilerin %77’si tabletlerden yapılan siparişlerin diğerlerine göre daha büyük meblağlarda olduğunu belirtiyor. Comscore verileri de bu bilgileri doğrulayıcı cinsten: Tablet kullanıcılarının %39’u geçtiğimiz aylarda cihazlarından en az bir kere alışveriş yapmış. Kaldı ki bu rakam akıllı telefonlarda %18 civarında. Tabletler, kullanıcılarına alışveriş yapmak, oyun oynamak ve bazı ücretli dergi ve gazetelere üye olma konusunda sınırsız bir avantaj sağlıyor.

Fonksiyonelliği ve taşınabilirliği sayesinde, önümüzdeki yıllarda vazgeçilmez fırsatları da beraberinde getirecek ve perakende deneyimini daha da güçlendirecek tabletler; tüm e-ticaret şirketlerinin dijital strateji çalışmalarında ön sıralara yükselmeye devam edecek gibi görünüyor.

Tablet pazarlama stratejinize karar verin

Hedef kitlenizin tablet kullanım alışkanlıklarını anladıktan sonra, onlarla nasıl bir etkileşim yaşamak istediğinize karar verin. Tabletler pazarlama stratejinizde nasıl bir yere sahip olabilir? Gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir mi? Bu tarz sorulara cevap verdikten sonra entegre pazarlama kampanyalarınızı kurgularken nasıl bir tablet stratejisi uygulayacağınıza karar verin.

1- Uygulama mı, mobil site mi?

Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi, tabletlerde de mobil site ve uygulama yöntemleriyle müşterilerinize ulaşmanız mümkün. Ancak akıllı telefonların aksine tabletler, optimize edilmiş bir web sitesiyle çok daha fazla performans sergileyebilir. Uygulamaların marka sadakati oluşturması bakımından oldukça etkili olmasına rağmen ödeme ve sepete ekleme konusunda çok efektif olamadıkları da aşikar. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunma şansına sahip optimize web siteleri tabletler için bir adım öne çıkıyor.

2- Klasik pazarlama öldü. Yaşasın tablet pazarlaması

Optimize edilmiş duyarlı web sitenizi tasarladıktan sonra, ziyaretçi trafiğinizi artırmak amacıyla en etkili tablet pazarlama taktiklerini belirlemeye geliyor sıra. Tablet kullanıcılarının cihazlarını en çok; eğlence, e-posta, arama ve oyun amaçlı kullandığını göz önünde bulundurup pazarlama stratejilerinizi bunlara göre belirlemelisiniz. Arama motoru pazarlamasının çok etkili bir tablet pazarlama yöntemi olduğunu ve Google Adwords‘un tablet tabanlı kampanyalar için farklı anahtar kelimeler ve reklam denemeleri yapmanıza olanak tanıdığını da bir kenara not edin. HTML5 reklam formatlarıyla tasarlayacağınız banner reklamlar da kullanıcılarla iyi bir etkileşim yakalamanıza yardımcı olacak.

3- Diğer mecralarla entegrasyon sağlayın

Tablet stratejinizin pazarlama kanallarının tamamına entegre edilmesi gerekiyor. Bütünleşik pazarlama yöntemleri; başarılı bir kampanya programının olmazsa olmazıdır. Eğer akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar ve Televizyon mecralarında entegre bir kampanya kurgulamayı başarabilirseniz, gelirlerinizin artması kaçınılmaz olacaktır.

Tabletler ile tanıtım ve reklamcılık boyut değiştiriyor

Dijital kataloglar

Online perakende katalogları tablet cihazlarda oldukça uygun bir tanıtım fırsatı olarak öne çıkıyor. Tabletlerin geniş ve daha iyi bir deneyim sunan ekranlarında müşterilerine ürünleri hakkında bilgi verme fırsatına erişen perakendeciler için bu dijital kataloglar önümüzdeki yıllarda daha sık kullanılacak gibi.

Tablet reklamcılığı

Artan tablet satışları doğrultusunda, reklamcılar da mobil pazarlama stratejilerine tabletleri eklemek durumunda kaldılar. Geniş ekranlı doğaları gereği tablet cihazlar, kullanıcılarına daha rahat bir alışveriş deneyimi sunuyor. Bu eşsiz deneyim için tabi ki tabletlere has reklam yöntemleri de hazırda beklemekte. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Google, daha şimdiden tablet cihazlar için farklı bir reklam formatı oluşturdu bile.

Sitenize duyarlı ve optimize bir tasarım yapın

Tablet cihazların boyutlarına göre optimize edilmiş zengin ve kaliteli bir site tasarımı, kullanıcılara daha kaliteli bir deneyim sunacaktır. İçeriklerin ve diğer ekran elementlerinin tabletlere göre okunabilir ve kullanılabilir boyutlarda olması gerekir. Kullanıcıların zoom’lama yapmasına gerek bırakmayacak uygun boyutları belirlemelisiniz. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi tabletlerde de Flash site tasarımlarından uzak durun. Çünkü birçok tablet modeli browser’larında flash desteği barındırmıyor. İşte tabletlere duyarlı sitenizden daha iyi verim elde edebilmeniz için bir kaç öneri:

  • Ziyaretçilerinizin Facebook ile bağlanmasına olanak tanıyın. Bu şekilde, beğendikleri veya satın aldıkları ürünleri arkadaşlarıyla paylaşabilirler.
  • Kredi kartına ulaşamayan kullanıcıları düşünüp, Paypal gibi daha pratik ödeme yöntemlerini de ekleyin.
  • Kataloglarınızdaki “önceki” ve “sonraki” ürün gibi yönlendirici botunlarla alanınızı daraltmayın.
  • Sitenizin içeriğiyle veya ürünlerinizle ilgili önemli bilgileri indirilebilir PDF formatında sunun.
  • Cookie’leri kullanarak; sitenize bilgi depolama uygulamalarını entegre edin. Böylece kullanıcıyı geri plana itecek yavaşlık sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.mobilecommercedaily.com/2012/01/03/four-trends-to-expect-for-tablet-commerce-in-2012
http://multichannelmerchant.com/ecommerce/planning-tablet-commerce-strategy-0301jt7/
http://www.mivamerchant.com/images/blog-images/ecommerce-tablet-shopping.jpg
http://www.comscore.com/Press_Events/Presentations_Whitepapers/2012/The_State_of_the_US_Online_Retail_Economy_in_Q2_2012
http://www.ecommercetimes.com/story/72884.htmlSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS