20 Kasım 2018

Tabtivi: Televizyon İzlerken Sosyalleştiren Uygulama

Tabtivi   Sosyal Televizyon
İnternet ve teknolojik gelişmeler günlük hayatımızın bir parçası olan televizyon izleme kültürünü de değiştirmeye başladı. Özellikle genç nüfus televizyon izlerken dahi akıllı telefon ve tablet kullanmaya, sosyal medya veya diğer uygulamalarda vakit geçirmeye başlıyor. Nielsen’in yaptığı araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcıları telefonlarında geçirdikleri zamanın yüzde 25’ini, tablet kullanıcıları ise zamanlarının yüzde 33’ünü TV karşısında geçiriyor.

Burak Ohrili ve Fatoş Durmuş’un kurduğu Tabtivi de iletişim dünyasının son dönemlerde sıkça dile getirdiği Sosyal TV kavramıyla yayın hayatına başladı. Sosyal medya ve TV’nin birleşmesini kapsayan Tabtivi şu an iPhone üzerinde kullanılabilen bir mobil uygulama.

Kullanıcıların TV izlerken, etraflarındaki insanlarla izledikleri program hakkında iletişim kurmalarını sağlayan uygulama ile kullanıcılar izledikleri TV programına check in yapabiliyor ve böylelikle sosyal ağlarda bu check in’lerini paylaşarak arkadaşlarıyla paylaşıp, program hakkında yorum yapabiliyorlar. Bu sayede diğer takipçilerin de programı takip edebilmeleri sağlanıyor.

Tabtivi CEO’su Burak Ohrili, bu uygulamanın televizyon izleme alışkanlıklarını derinden etkileyecek olmasının yanı sıra içeriğin daha da fazla izlenmesine olanak tanıyıp aynı zamanda sanal bir reyting oluşturarak, reklam pazarında da önemli bir referans unsuru haline geleceğini belirtiyor. Yapımcıların bu sayede izleyicilerin tepkisini değerlendirebileceklerini de dile getiren Ohrili, reklamverenlerinse programların sosyal medya etkilerine bakarak daha odaklı çalışabileceklerinin üzerinde duruyor.

“Amerikalı bir şirket ile yatırım görüşmelerimiz var”

200 TL’lik bir Facebook reklamı vermek haricinde bir reklam bütçesi ayırmadıklarını söyleyen Ohrili, sosyal medya paylaşımları ve kullanıcıların birbirlerine tavsiye etmeleri sonrasında 3860 üyeye ulaştıklarını ve doğru bir reyting sayacı olabilmek için 2 milyon üyeye ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Kullanıcıların TV’de bir programı kaçırma ya da unutma gibi durumlarında kendi haber akış sayfalarında arkadaşlarının paylaşımları ile bu programları takip edebileceklerinden de bahseden Ohrili, aynı zamanda Tabtivi’nin de şu an TV’de en çok check in yapılan programı size bildirdiğini de söylüyor.

İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri üzerinde de çalıştıklarını söyleyen Ohrili, şu ana kadar hiçbir yatırım almadan yollarına devam ettiklerini; fakat yabancı dil seçenekleriyle yurtdışına açılmayı planladıklarını ve Amerikalı bir şirket ile yatırım için görüştüklerini; 2014’ün ikinci çeyreğinde bu anlaşmanın sonuçlanabileceğini de belirtiyor.

tabtivi

Tabtivi’nin kısa ve orta vadeli planlarını sorduğumuzda ise Ohrili, uygulamanın geliştirmeye oldukça açık olduğunu söylüyor. Tabcam özelliği ile ilerleyen zamanlarda telefonun kamerası ile izlenen programın algılanarak check in yapılması üzerine çalıştıklarını söylüyor. Bunun yanı sıra real time olarak programlar hakkında anketler yaparak (maç skor tahmini gibi) kullanıcıların etkileşimini artırmayı planladıklarını belirtiyor.

TV kanalları için API uygulamasını sunarak TV kanallarının kendi sayfalarını açmaları için de çalışmalar yapacaklarını belirten Ohrili, bu uygulamalara kanalların check in ve yorum yapan insanların analizlerini yapabileceklerini söylüyor.

TV reklamlarında da Tabcam kullanarak reklamlara check in yapılması ve böylelikle hangi yaş ve cinsiyet grubunun bu reklamlarla ilgilendiğinin de ölçümlenebileceğini belirten Ohrili, bu uygulamanın reklam sektörüne de katkısı olacağına değiniyor.

Uygulamaya dair bazı ilginç veriler ise şöyle: Toplamda 14.876 check in yapılırken, 1283 hashtag oluşturuldu. Tabtivi’nin veri tabanında yer alan TV programlarının sayısı ise 21.813. Ortalama oturum süresinin 16 dakika olduğunu söyleyen Ohrili, en çok check in alan TV programının “Medcezir”, en çok check in yapılan TV harici programın ise “Breaking Bad” olduğunu dile getiriyor.

Son olarak Tabtivi’yi iPhone’unuza indirmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*