13 Aralık 2018

Takas Sitesi Swap.com Facebook Entegrasyonu ile Büyümeyi Hedefliyor

Amerika online ticaret sektörü, yenilikçi birçok girişimci sayesinde her geçen gün farklı bir iş modeline sahne oluyor. Takas sistemi üzerine kurulan Swap.com da fark yaratan bu firmalardan bir tanesi.

İlk olarak annelerinin kitap değiş tokuşu yapmak için buluşmalarından ilham aldıklarını belirten firma kurucuları, daha fazla insanın yer alacağı online bir sosyal platformda takas fırsatlarının da çok daha yüksek olacağının farkına varmışlar. Öncelikle sadece kitap, video oyunları, müzik ve film cdleri ile başlatılan takas sitesinde, şu an bayan ve erkek giyim, mücevher, bebek eşyası ve spor malzemelerine varana kadar pek çok eşyanın takas edilebilmesine olanak sağlanıyor.

Swap.com, eski ürünlerin bir çeşit geri dönüşümünü de sağlayan bu yeni iş modeli ile kurulduğu Boston’da Vali tarafından ‘Çevre Dostu İş Alanı’ ödülüne de layık görüldü. Firmanın aynı zamanda okullara kitap bağışı yapılmasını sağlayan swap4Schools uygulaması bulunuyor.

Swap.com üyelerinin ödemeleri ile ilgili endişelenmeleri de gerekmiyor. Kullanıcılar takas etmek istedikleri ürünleri web sitesine ekledikten sonra, takasa eş değer birçok ürün içerisinden dilediklerini seçebiliyorlar. Her kullanıcının kendisine ait bir sahip oldukları(haves) ve istedikleri(wants) listesi bulunuyor. Kullanıcılar bu listeler içerisinde diledikleri gibi hareket edip takas yapabiliyor. Web sitesi bugüne kadar 1.9 milyon ürünün takas edildiği bilgisini paylaşıyor.

Swap.com bu en eski alışveriş yöntemine yepyeni bir bakış getiriyor. Firma takas sistemini yaygınlaştırabilmek ve çok daha fazla kişiye anında ulaşabilmek adına mobil uygulamalar kullanmaya başlamış bile.

Swap.com’un son yeniliği ise Facebook ile tam entegrasyon sağlayarak, kullanıcıların sahip oldukları ve istedikleri ürünleri sosyal çevreleriyle paylaşıp, değiş tokuş yapmalarını kolaylaştıran bir platform oluşturmak oldu. Firma CEO’su Jeff Bennett yeni Facebook uygulamaları ile takas yöntemini çok daha sosyal bir hale getirmeyi planladıklarını iletti.

Türkiye’de de TakasMerkezi.com gibi farklı modellerde, iş modelinde takas olan bazı web girişimleri olmuştu. Ancak online takas modeli Türkiye’de hiçbir zaman yurtdışındaki popüleriteyi yakalayamadı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Jeseacill der ki:

    Iyi bir baslangic

Fikrini söyle

*