12 Kasım 2018

Takı ve Aksesuar Deyince İlk Akla Gelen İsimlerden: Belmigo.com [Röportaj]

Takı ve aksesuar e-ticarette yavaş yavaş gelişen bir sektör. Genellikle tüketicinin denemeden almak istemediği, yakışıp yakışmayacağından emin olamadığı takı, saat, aksesuar gibi ürünlerin internet üzerinden online satışı zordur. Tüketici genellikle bu online alışveriş sitelerini, modeller hakkında fikir sahibi olmak için kullanır ve gerçek alışverişini takı mağazalarından yapar. Fakat tüketicinin bu alışkanlığı hızla değişiyor. Ülkemizdeki en yeni ve iddialı takı ve aksesuar e-ticareti yapan sitelerden biri olan Belmigo.com’un Kurucusu Batuhan Erkesim ile bir röportaj gerçekleştirdik. İyi okumalar.

Batuhan Erkesim

Batuhan Erkesim

belmigo.com ne zaman kuruldu? Projeyi geliştirirken karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

Belmigo.com 15 Kasım 2014 tarihinde aktif olmuştur. Belmigo.com’u kurarken tasarım aşamasında ve isim konusunda zorlandığımızı söyleyebilirim.

Takı ve saat gibi lüks aksesuarların internet üzerinden alınması tüketiciye ne gibi yararlar sağlıyor?

Öncelikle Takı ve Saat gibi ürünlerin internetten alınmasının bir avantajı olmalıdır. Mesela, fiziksel mağazalardan daha uygun fiyata satılmalı ve farklı pazarlama aktiviteleri yapılmalıdır. Tüketicinin Türkiye’ de bulmakta zorlandığı lüks markalar ve ünlü markaları bir araya getirerek tüketicinin isteyip de ulaşamadığı ürünlere ulaşma kolaylığını sağlıyoruz.

Tüketicinin 14 günlük ürün iade hakkı ürünlerinizde geçerli mi?

Her marka için geçerli değildir. Birçok marka için 14 gün koşulsuz iade geçerlidir ama tasarımcıların ürünleri tamamiyle el işçiliği ve özel tasarım olduğu için tasarımcıların ürünlerinde  iade olmamaktadır.

Alışveriş güvenliği için ne gibi yazılım ve sistemler kullanıyorsunuz?

Rapid SSL/ Norton Security sertifikamız vardır. Özellikle tüketicileri bu konuda uyarmak isterim Rapid SSL/ Norton Security ibaresi olmayan sitelerden alışveriş yapmasınlar.

Ürünlerde bir orijinallik veya garanti sertifikası veriyor musunuz?

Sitemizde bulunan ürünlerin hepsi %100 orijinaldir ve hepsi sertifikalıdır. Aynı zamanda sitemizde var olan tasarımcıların ürünlerinde de kendisine ait sertifikaları vardır.

Müşteri demografikleriniz nasıl?

20 ile 40 yaşları arasında kadın ve erkeklerdir. Özellikle, ofislerde çalışan kadın ağırlıklı bir müşteri demografiğimiz var.

Belmigo.com’un diğer rakibi olan sitelerden farklı olmasını sağlayan özellikler neler?

Belmigo.com’ u diğer takı sitelerinden ve aksesuar satan sitelerden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi site içinde bulunan bazı markaların ve tasarımcıların Türkiye’ de yalnızca belmigo.com’ da bulunmasıdır. Bunun dışında, orijinal ve kaliteli ürünleri fiziksel piyasada ve var olan e-ticaret sitelerinden daha uygun fiyata sunmaktadır. Marka ve fiyat konusunda daha farklı projelerimiz var. Hiç bir internet sitesinin yapmadığı aksesuar adına farklı projelerimiz var. Türkiye’ de takı dendiğinde akla ilk gelen isim belmigo.com olması için çalışıyoruz ve bunun yavaş yavaş olduğunu görüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Taklit bir siteden başarı olmaz kusura bakmayın.Taklit asıllarını yaşatır,taklitlerini bitirir.Lidyana ve Mizu karması tasarımının aynısı olması sizin ufkunuzun darlığını ve bedavaya alışık olduğunuzu gösterir.Taklit siteler başarılı olamaz.

 2. yapılan takı sitesi haberlerinin haddi hesabı yok üstelik hepsi sanki bir yıldızmış gibi tanıtılıyor. Tanıtım yazısı olarak yayınlıyorsanız en azından “takı ve aksesuar deyince akla gelen ilk isim” olarak tanıtmayın bari. Alexa Türkiye sıralaması 40K da adamın günde 400 hiti yok iyi bir paravan blog kadar aldığı hit var koca sektörde akla gelen ilk isimmiş. Üstelik teması birebir büyük bir sitenin çakması. Farklılığı yok hiti yok marka bilinirliği yok (bkz google trends)

  Yazmayayım yazmayayım dedim ama gına geldi. Bu haberleri çıkan büyük heveslerle açılan takı sitelerine örnekler:
  Takimod – kapandı
  Davetlimsin – kapandı
  Modapik – alexa 33k #direnmodapik
  Alaluxa – kapandı

  Böyle daha pekçok örnek var ama yıllık ücretlerini bile ödeyemediklerinden bu siteler kapandı. Mortakı’yı saymayın arkasında etohum var ve adamların kişiye özel tasarım gibi bir farklılığı var. Siteyi açan arkadaşın hevesini kaçırmak istemem ama burada bu yazıları okuyan insanlar arasında yıllardır eticaret yapan bilinçli okuyucular da var. O sebeple küçük atın. Takı ve aksesuar deyince ilk akla gelen isimlerden biri olmanız için 40 fırın ekmek yemeniz gerek.

  XML ile bayilerden ürünü çekeceksiniz iyi sitelerin tasarımını klonlayacaksınız sonra da takı ve aksuarda ilk akla gelen isimlerden biri olacaksınız. Para sayma makinanız da hazırdır umarım.

Fikrini söyle

*