17 Kasım 2018

Takimod.com: Online Takı ve Aksesuar Alışverişinin Yeni Mod’u

Ülkemizde online alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 44’ünün giyim ürünlerini tercih ettiğini göz önünde bulundurursak, online takı ve aksesuar sektörünün de sahip olduğu potansiyeli daha iyi idrak edebiliriz. Kaldı ki, bu doğrultuda birbiri ardına açılan online aksesuar siteleri, özellikle bayan kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor.

2012’nin Temmuz ayında kurulan taze bir girişim var şimdi de sırada.  Nm Design markasıyla toptan tekstil aksesuarları alanında 12 yıldır faal olan 3 girişimci, online taraftaki perakende sektöründe de hizmet vermeye karar vermelerinin ardından Takımod‘u kurmak için yola çıkıyorlar.

Kolye, yüzük, küpe, bileklik, çanta, aksesuar gibi farklı kategorilerde ürün satışlarını gerçekleştiren Takımod, ayrıca ana sayfasında “Günün Mod’u” adı altında o güne özel indirimli ürünleri de paylaşıyor. Ancak sitenin en çok dikkat çeken özelliği herhalde özel tasarım ürünleri olsa gerek. “Tasarımcılar” kategorisi altında takı ve aksesuar çeşitlerini müşterilerine sunan Takımod, bu özel dizayn kategorisini daha da zenginleştirip, kendilerine has bazı ürünleri de burada sergilemeye başlarlarsa, o zaman ciddi bir fark yaratabilirler.

Yanlarına 2 stajyer alarak 5 kişi ile yola devam eden girişimde, Naci Süalp altyapı ve teknik konulara, Murat Püsküllü tedarik ve üretime, Ferhat Püsküllü ise medya yönetimi konularına odaklanmış. Stajyerleri özellikle meslek liselerinin grafik tasarım bölümlerinden seçtiklerini belirten girişimin kurucuları, hem fotoğraf çekimi hem fotoğrafların işlenmesi hem de grafik konularında çalışmalar yaptırarak, stajyerlerinin de okul sonrasındaki hayatları için tecrübe edinmelerine olanak tanıdıklarını belirtiyorlar.

Girişimleri hakkında bilgi veren Naci Süalp, üye sayılarının kısa bir süre içerisinde 1000’e ulaştığını, ortalama sepet tutarlarının ise 100 TL olduğunu belirtiyor. Bünyesine  14 marka ve toplam yaklaşık 800 civarında ürün bulunan Takimod.com girişimcileri, bugüne kadar birçok ünlü için de özel çalışmalar gerçekleştirmiş. Süalp’in belirttiğine göre Ajda Pekkan’ın kullandığı bazı kemerler ve Kenan Doğulu ile sahne alan dansçıların zırhları kendilerinin eseri.

Ayda ortalama 100 adet satışın gerçekleştirildiği Takımod’da en çok alışverişin ise Adana’dan yapıldığını belirtelim. Siteden haliyle en çok bayan kullanıcılar alışveriş yapıyor ancak girişimin asıl hedef kitlesi 16-35 yaş arası bay ve bayanlar olarak belirlenmiş. Türkiye’de son 4-5 senedir gelişim gösteren online takı ve aksesuar dikeyine odaklanan girişimler, iş ve gelir modeli bazında  henüz birbirlerinden çok farklı değiller. Ancak bu dikeydeki talep artıp, rekabet kızıştığı zaman daha yaratıcı ve fark yaratan hamleler yapmak zorunlu hale gelecek.

Takımod, bu doğrultuda pazarlama ve iletişim mecralarını da efektif kullanıyor. Firmanın açtığı ve daha çok “life style” konuların paylaşıldığı blog sayfaları buna güzel bir örnek. Ancak kısa vadede mobil ve sosyal ticaret alanlarında daha aktif rol almaları, hem daha fazla kullanıcıya ulaşmalarına, hem de pazardan daha fazla pay kapmalarına yardımcı olabilir.

Kısa ve orta vadede, özgün tasarımları olan bireysel tasarımcı ve markaları bünyelerine katma amacını taşıyan Takimod.com kurucuları, çeşitliliği sağlarken insanların modayı takip edebilecekleri bir portal haline gelmeyi hedeflediklerini belirtiyor: “Kendimizi sadece dikey satış sitesi olarak konumlandırmıyoruz aynı zamanda çeşitli video ve text içeriklerle de kitlelerin her daim fayda sağlayabilecekleri bir organizasyon olmayı hedefliyoruz. Bir diğer büyük hedefimiz ise online workshoplar düzenlemek.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Takimod a girer girmez arkasında işini bilen bir ekibin olduğu göze anlaşılıyor.

Fikrini söyle

*