18 Kasım 2018

Tapu.com: Fiyatları Alıcının Belirlediği İlk Online Gayrimenkul Platformu

Tapu-emlak-gayrimenkul-eticaret-tapu.comTürkiye’de alıcılarla satıcıları aynı platformda buluşturan ve açık artırma modeliyle gayrimenkul fiyatlarını alıcının belirlemesini sağlayan pazar yeri Tapu.com, Türkiye’de emlak sektöründe kalite çıtasını yükselten bir girişim olarak öne çıkıyor. Tapu.com kurucu CEO’su Emre Erşahin’le ülkemizde emlak sektörünün geleceğini konuştuk.

Sahibinden.com’da Pazarlama ve Emlak Kanalından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmış olan Emre Erşahin öncülüğünde kurulan Tapu.com’un kurucuları arasında Ali Sözkesen, Kemal Ayaşlıoğlu ve Bartu Baran bulunuyor. Earlybird öncülüğündeki tohum yatırımcılar arasında ise Hasan Aslanoba’nın yanı sıra Can Yücaoğlu, Seha İşmen Özgür ve Banu Küçükel var.

İlgili yazı: İçerik Pazarlama ve Satış Kolaylaştırma Birlikte Nasıl Kullanılır?

Emlakta hizmeti vermeye ve hangi problemi çözmeye çalışıyorsunuz?

Emlak sektörüne yönelik sitelerde emlak ilanları yayınlanıyor. Ancak, bunlar müşterinin resimde görünen evi satın alması, fiyat konusunda uzlaşması gibi konularda gerekli garantiyi sağlayamıyor. Tapu.com gayrimenkul alıcılarıyla satıcıları arasında güven tesis eden bir site olarak kuruldu. Dolayısıyla basit bir emlak ilan sitesi değil. Tapu.com’un işi alıcıyla satıcı arasında fiyat dengesi kurmaktır ve emlak ilanları yayınlayan sitelerin çözemediği konu da bu.

Neden çözemiyorlar?

Emlak ilancılığı işinde fiyatlar tek taraflı olarak satıcılar tarafından belirleniyor. Bu fiyat pazarlık payı bırakmak için özellikle yüksek söyleniyor. Bu da satışları zora sokuyor. Sonuçta ben Caddebostan’daki bir evin fiyatı 600 bin dolar dediğim zaman bu fiyatın ne kadar gerçekçi olduğunu ölçemiyorsunuz. Yatırımcılığın en büyük kalemlerinden biri olan emlak sektöründe döviz piyasası gibi günlük kurlar ve referans fiyatları yok; ama neden olmasın?

Biz Tapu.com’da emlak fiyatlarının serbest piyasada belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Ciddi müşteri ile ciddi satıcıyı buluşturduğunuz zaman emlak sahibi için hakkaniyetli ve kârlı satış fiyatları belirleniyor. Bu fiyatlar emlak komisyoncusu ve müteahhit spekülasyonundan uzak olarak kendiliğinden belirleniyor. Tapu.com Türkiye’de alıcıların satıcılarla konuşup fiyat teklifi oluşturabildiği tek platform ve bu da dünyanın en eski satış yöntemi. Petrol, dolar, faiz ve hisse senetlerinde olduğu gibi.

İlgili yazı: 26 Örnekle En İyi Satış Sayfası Nasıl Hazırlanır?

Tapu.com emlak satın alma süreci, alışveriş nasıl işliyor?

Öncelikle şunu belirtmek lazım: Türkiye’de kanunen internetten gayrimenkul satışı yapmak yasak. Bunun için tapu memuru karşısında karşılıklı imza atmanız gerek. Emlakçılık ilanları yayınlayan siteler ve biz internetten emlak satışı yapmıyoruz. Bunun yerine Tapu.com güvenilir alıcı ve ciddi satıcıyı buluşturan bir aracı ve pazar yeri rolü üstleniyor.

Güven ortamını nasıl oluşturuyorsunuz?

Bizim aracılığımız ile satış yapmak isteyen emlak sahipleri sitemize emlak değerleme raporu sunmak zorunda. Bu rapor binanın depremde hasarsız olması gibi bir alıcının ev alırken aklına gelebilecek ilk 50 – 100 soruyu içeriyor. Bu raporlar sitemizde yayınlanıyor.

Bu da ilan sitelerinden ikinci farkımız. O sitelerdeki ilanlarda verilen bilgilerin doğru olup olmadığını anlamının tek yolu evi / daireyi bizzat gidip görmek. Bizde ise değerleme raporu var. Bu nedenle Tapu.com’da sağlanan bilgilere güvenebilir ve ilgili evi ziyaret ettiğinizde bu bilgilerin doğruluğunu kendi gözünüzle görebilirsiniz.

Bu yöntemi desteklemek için yayınladığımız ilanları dijital pazarlama yöntemleriyle internette tanıtıyoruz. Böylece sadece bilinçli ve ciddi satıcı değil, satın almaya niyeti olan bilinçli ve ciddi alıcı da yaratmaya çalışıyoruz. Bu da emlak piyasasında kalitenin artması anlamına geliyor. Böylece bir evi satın aldığınızda ne kadar tadilat parası vereceğinizi bile sitemizdeki değerleme raporuna bakarak görebiliyorsunuz. Bu bağlamda ev ziyaretlerini de organize ederek müşteriye kolaylık sağlıyoruz. Bu konuda Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz.

İlgili yazı: 2016’da Satışları Artıracak En Etkili 5 Web Sitesi Tasarımı

Tapu-emlak-gayrimenkul-eticaret-tapu.com (2)

Açık artırmayla teklif topluyoruz”

Bu noktada müşteri tekliflerini topladıktan sonra müşterinin telefon ve TC kimlik numarasını onaylatıyoruz. Ayrıca müşterinin kredi kartından tıpkı otel odası kiralarken yapıldığı gibi provizyon çekerek iyi niyetin de belirliyoruz. Açık artırma sisteminde aslında alıcılar rekabet ediyor ve en iyi teklifi veren alıcı kazanan taraf oluyor. Bu bağlamda en iyi teklifi satıcıya iletiyoruz. Aslında satıcının işlem onayını alan müşteri kazanan taraf oluyor. Kısacası alıcı ve satıcı önce bize güveniyor ve internet ortamında anlaştıktan sonra randevu alıp devir teslim işlemlerini tamamlıyor.

Anlaşmazlık durumunda ne oluyor?

Bu bizde nadiren gerçekleşen bir durum. Çeşitli sebeplerle alıcı veya satıcı vazgeçebilir. Bu durumda emlak ilgili kişiye satılmayacaktır. Bunlar satıcı ve alıcı üyelik sözleşmemizde tarif edilmiş durumlar. Örneğin bir kişi açık artırmayı kazanırsa müşteriyi satıcıyla buluşturduğumuz için hizmet ücretini alıyoruz. Bu durumda ücretimizi tahsil ediyoruz.

Öte yandan, satıcı alıcıyı onayladıktan sonra satıştan vazgeçerse önce alıcıdan aldığımız hizmet bedelini ona geri ödüyoruz ve sonra satıcıya karşı yaptırımlarımız devreye giriyor; çünkü onun adına gayrimenkulü aldık, pazarladık, alıcısını bulduk, aracı olduk, fiyat seviyesini belirlettik. Bu durumda alıcıya iade ettiğimiz hizmet bedelinin birkaç katını satıcıdan alıyoruz. Bu provizyon değil, satıcıyla aramızdaki ıslak imzalı sözleşmeyle alakalıdır. Sonuçta satıcıyla aramızda cep telefonunda olduğu gibi mesafeli satış sözleşmesi var.

Böylece spekülasyonu önlüyorsunuz

Evet, gayrimenkul sektörünün en büyük sorunu spekülasyon. Biz ciddi satıcıyı ciddi alıcıyla buluşturarak sadece piyasadaki emlak fiyatlarını öğrenmek için satış ilanı veren kişileri de engellemiş oluyoruz. Böylece açık artırmada teklif edilen fiyatın karşılığı oluyor.

Hangi illerde hizmet veriyorsunuz?

Bütün Türkiye’de hizmet veriyoruz, ancak pratikte bugüne dek yaptığımız 50’ı aşkın satışın içinde İstanbul’dan sadece iki gayrimenkul var. Bu da elimizdeki portföyle alakalı. İlk etapta satışa hazır gayrimenkul sunmaları açısından satıcı olarak finansal kurumlarla, bankalarla ve varlık yönetim şirketleriyle çalışmaya başladık. Onların gayrimenkul portföyü de İstanbul dışında. Bu bizim için avantaj oldu ve bu vesile finans kurumlarını da teşekkür ediyorum, çünkü iş modelinde elitist kalmak yerine halka inmemizi sağladılar.

Bu arada şunu da belirteyim, Tapu.com yatırım amaçlı gayrimenkul satışları yapmıyor. Bizde gayrimenkul alanlar oturmak veya dükkan olarak kendileri kullanmak için geliyorlar. Alıcı derken çok geniş bir kitleye ulaşıyoruz. Buna yeni ev bakan güvenlik güçleri de dahil. Adana, Antalya, Ankara, Aydın, Samsun, Tekirdağ, Kayseri gibi illerde büyük rağbet görerek bu kadar geniş bir kitleye ulaşmaktan gurur duyuyoruz.

İlgili yazı: E-Posta Pazarlaması Çapraz Kanal Satışlarda Nasıl Kullanılıyor?

Tapu-emlak-gayrimenkul-eticaret-tapu.com

Ne kadar hızlı büyüyorsunuz? Bireysel satıcılar var mı?

Hızla büyüyoruz ve bugüne dek kendi gayrimenkulünü Tapu.com aracılığıyla müşteriye satmak isteyen 246 bireysel emlak sahibinden başvuru aldık. Hatta gayrimenkul sahipleri kendi değerleme raporlarını çıkararak geldiler. Böylece kanuni düzenleme olmadığı için herkesin satış yapabildiği emlak sektöründe kaliteyi yükselterek sektöre katkıda bulunmuş olduk. Sonuçta inşaat firmaları ve müteahhitler kendi fiyatlarını kendi belirlemek istiyor.

Neden alıcının fiyat belirleyebildiği bir sisteme geçiyoruz?

Tapu.com satıcının ve alıcının her iki tarafın kârına en uygun fiyatlarla anlaşmasına ve serbest piyasada buluşmasına izin veriyor. Biz Türkiye’de satıcıların fiyat dikte ettiği pazardan alıcıların fiyat dikte ettiği pazara geçiyoruz. Bunun sebebi de bazı pazarlar ve segmentlerde ihtiyaç fazlası emlak olması. Hatta öyle zamanlar oluyor ki müteahhit 1,5 milyon dolarlık daireyi 1,5 milyon TL’ye bırakıyor. Oysa Tapu.com açık artırma sistemiyle o gayrimenkullerin o kadar fiyat kırmadan satılmasını sağlayabilir. Zeytinlik, fabrika, villa, arsa, müstakil ev ve daire gibi farklı segmentlerde ürün sunan bankalarla bu sistemin geçerliliğini test ettik. Dolayısıyla iş modelimizin Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunduğunu ‘test edildi ve onaylandı’ güveniyle söyleyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*