19 Kasım 2018

Tarık Yıldırım: “inekle.com’da 60 bin öğrenci var” [Röportaj]

Özel ders, önemli bir sektör. Desteklesek de desteklemesek de sonuçta göz ardı edemeyeceğimiz kadar gelişmiş durumda. Özellikle devletin, dersanelerin dönüşümü projelerinden sonra, hem kendi eğitimlerini sağlama almak isteyen öğrenciler, hem de çocuklarının öğretimine daha çok destek olabilmek isteyen aileler açısından özel ders daha da önem kazandı.

inekle.com, bu konuya odaklanmış bir girişim. Özetle üniversite öğrencilerini ders verebilecekleri kategorilere ayırıp, öğrencilerin istediği kişiden istediği konuda, istediği dersi almasını sağlıyor. inekle.com’un kurucusu Tarık Yıldırım ile, çok ses getiren girişimi hakkında bir röportaj yaptık.

Tarık Yıldırıminekle.com ne zaman kuruldu?

2012 Ocak ayında kuruldu. Ondan önce 1 sene kadar da projelendirme ve kodlama sürdü.

Gelir modeliniz nedir?

inekle.com en başından beri bir sosyal sorumluluk projesi yani, kar amacı gütmeyen bir platform. Dolayısıyla herhangi bir gelir modelimiz yok. 2014 Şubat ayından itibaren de yine benim kurduğum Birebir Eğitim Vakfı’nın bir projesi olarak hayatına devam ediyor.

Hangi yazılımsal altyapıları kullanıyorsunuz?

Dizaynda olduğu gibi kodlamayı da tamamen kendimiz yaptık. Arka tarafta ASP.NET, MVC4, MSSQL ve MongoDB teknolojilerini kullandık. Ön tarafta ise HTML5 teknolojilerine ağırlık verdik.

Kendi geliştirdiğimiz ve sürekli olarak da geliştirmeye devam ettiğimiz bir sanal sınıfımız var ki inekle’nin en önemli modülü bu. Beyaz tahta ve chat modüllerindeki veri alışverişi HTML5 Canvas ve Websocket teknolojileri üzerinden sağlanıyor. Haziran 2014’te güncellediğimiz sesli iletişim modülü ise bir başka HTML5 teknolojisi olan WebRTC’yi destekliyor. Google Chrome tarayıcılarda hiçbir eklenti indirmeden ya da Flash’a gerek kalmadan ders yapılabiliyor.

inekle, Türkiye’nin %100 HTML5 teknolojileri üzerine kurulu sanal sınıfına sahip ilk ve tek eğitim platformu. Bu sayede öğrenciler Android tabletlerde Chrome’dan girerek ders alabiliyorlar.

Hedef kitlenizden bahseder misiniz?

Ders verenler ve bu şekilde burs elde edenler üniversite öğrencileri. Halihazırda üniversite öğrencisi olan herkes inekle’de ders vermek için başvurabiliyor. (inekle.com/basvuru)

Kullanıcı kitlesi ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri. Öğrenciler sayısal ve sözel (İngilizce dahil) tüm müfredat derslerinde, okula ek olarak eğitim desteği alabiliyorlar. Konu anlatımı ya da soru çözümü isteyebildikleri gibi, çalışma stratejileri, üniversite veya bölümlerle ilgili de yardım alabiliyorlar.

inekle-anasayfa

Öğrenci ve öğretmen demografikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin her yerinden toplam 60.000 üye öğrenci var. %60 lise, %30 ortaokul, %10 ilkokul diyebiliriz. Öğretmen sayısı sürekli değişiyor. Sayısal derslerde yadım ihtiyacı daha fazla. Bu nedenle teknik üniversitelerden daha fazla öğretmen var sistemde. İhtiyaca göre dönem dönem başvuruları tekrar değerlendirip, alım yapıyoruz.

Veliler öğrencilerin inekle.com‘da ne yaptıklarını takip edebiliyorlar mı?

İsterlerse evet, sistem buna imkan tanıyor. Veli üyeliği oluşturup, inekle üzerinden çocuklarıyla eşleşebiliyorlar. Bu sayede, kendileri dakika yükleyip çocuklarına kontrollü bir şekilde dakika gönderebildikleri gibi, çalışmalarını da grafiksel olarak takip edip, eski derslerine göz atabiliyorlar.

Bunun yanısıra gözlemlediğimiz kadarıyla, ders esnasında da bir köşeden takipte kalmayı tercih eden özellikle küçük sınıf velileri var.

Üniversite öğrencileri haricindeki kişilerin öğretmenliğine neden izin verilmiyor?

Çünkü, inekle’nin kuruluş amaçlarından biri üniversite öğrencilerinin eğitimlerinden ödün vermeden, bilgilerini ve deneyimlerini paylaşarak ek gelir elde etmesiydi. Birçok ülkede üniversiteliler kampüslerinde dahi farklı bölümlerde çalışarak harçlık kazanabilirlerken Türkiye’de bu çok mümkün değil. Burs imkanlarına baktığımızda da her öğrencinin aynı fırsatlara sahip olamadığını görüyoruz.

Bunun doğruluğunu, yanlışlığını tartışmak isteyenler olabilir. Ancak, bir gençlik platformu olan inekle’nin amacı başından beri bir yandan üniversitelilere yardımcı olmak bir yandan da birebir eğitim desteğini Türkiye’nin her yerinden öğrenciler için ulaşılabilir kılmaktı ve bunun için çalışıyoruz.

Kaldı ki, inekle’den ders alan öğrencilere baktığımızda, karşılarında üniversite öğrencilerinin olmasından fazlasıyla memnun olduklarını görüyoruz. inekle’de eğitim verilmiyor, okula ek eğitim desteği veriliyor. Burası, öğrencilerin bir nevi kendi eğitimlerinde söz sahibi olabildikleri, istediklerinde derse girip çıkabildikleri, kimden ders alacaklarına kendi karar verdikleri bir platform. Ve karşılarında, yakın zaman önce onlarla aynı stresleri yaşamış, aynı yollardan geçmiş gençlerin olması, daha rahat ve samimi olmalarını sağlarken, motivasyonlarını da arttırıyor. Bu yakınlık da “başarıyı” kendi gözlerinde daha ulaşılabilir kılıyor.

inekle-ogrenci-anasayfa

Gelecek planlarınız nedir? İş modelinizi nasıl geliştirmeyi düşünüyorsunuz?

inekle aynı amaçlarla hayatına devam edecek. Bundan sonraki hedefimiz vakıf tarafını daha aktif hale getirmek. Elde ettiğimiz bağışlarla, imkanı olmayan öğrencilere burs vererek, inekle’yi indirimli olarak sunmak istiyoruz. Yakın zamanda inekle.com‘da açacağımız bir bölüm ile isteyen öğrenciler başvuruda bulunabilecekler.

Maddi ve manevi olarak inekle’ye destek olan bireyler, kurumlar var. Pepsi, ALL Dergisi, Nokta, Yıldırım Holding, Best FM, Aral Hukuk bunlardan bazıları. Destek olmak isteyenler olursa her zaman açığız.

Üniversite düzeyi için eğitim verecek ayrı bir yapılanmaya gidecek misiniz?

Bu konuda kesin bir kararımız var. Üniversite seviyesinde ders içerikleri, kullanılan kaynaklar, anlatım şekilleri üniversiteden üniversiteye, profesörden profesöre değişebiliyor. Kaldı ki, halihazırda üniversitelinin kendisi o dersi yeni öğreniyorken başka bir öğrenciye yardım edip edemeyeceğini bilebilmemiz pek mümkün değil. Üniversitelerde öğrencilerin kendi sınıf arkadaşlarından ya da o dersi daha önce almış üst sınıflardan daha verimli bir şekilde yardım alabildiklerini gördük. Bu seviyede yardımlaşmanın büyük çoğunluğu kampüs içerisinde gerçekleşiyor. Mesafeler kısa olduğu için zaten bulundukları ortamda, fiziksel buluşmak daha kolay oluyor.

Zaman zaman inekle’den yardım almayı tercih eden üniversite öğrencileri de olmuyor değil. Öğretmenlerin profillerini inceleyerek, üniversitelerine ve bölümlerine göre bir karar veriyorlar. Ancak, inekle’de destek verilen dersler arasında üniversite dersleri yok ve hiçbir zaman da olmayacak.

ineklecom-yenisinifDersler nasıl işleniyor?

Öğrenciler üye olduktan sonra hesaplarına dakika yüklüyorlar. Satın almadan önce deneme yapmak isteyenler Pepsi kampanyasından yararlanabilirler, 10 dakika hediye var.

Dakika fiyatı 25 kuruş yani 1 saat 15 TL. Dakikalarını tek seferde kullanmaları gerekmiyor. Bir ders ne kadar sürerse o kadar dakika eksiliyor.

Çevrimiçi öğretmenlerden istediklerine ders talebi gönderip anında derse girebiliyorlar. Ders almak istediği öğretmen çevrimdışıysa da profili üzerinden mesaj ya da SMS göndererek, haberleşip randevulaşabiliyorlar.

Dersler beyaz tahta, chat ve sesli iletişim modüllerinden oluşan sanal sınıfta işleniyor (Kamera yok) 1 aylık deneme sürecini geçen öğretmenlere daha rahat ders anlatabilmeleri için inekle grafik tabletimizi veriyoruz (çizim tableti) Bu sayede tahtaya daha rahat yazıp, çizebiliyorlar.

Herhangi bir değerlendirme yapılıyor mu?

Öncelikle bir başvuru süreci var. Ön elemeyi geçenlerle telefonda kısa bir mülakat yapıyoruz. İşlemleri tamamlandıktan sonra sisteme alınan öğretmenlerin 1 aylık bir deneme süresi oluyor. Bu süreçte ne kadar zaman ayırabildiklerine bakıyor ve derslerini, aldıkları yorumları inceliyoruz. Sonrasında ise devam edip etmeyeceğine karar veriyoruz.

Ayrıca, her ders bitiminde öğrenci isterse bilgi, anlatım ve sabır alanlarında yıldız değerlendirmesi yapabildiği gibi, yorum da bırakabiliyor. Bunlar öğretmenin profiline yansıyor ve öğrenciler öğretmen seçimlerini bu bilgiler ışığında da yapabiliyorlar. Aynı zamanda, düşük değerlendirme yapılan dersler / cevaplar olursa biz de inceleyip, gerekirse müdahale edebiliyoruz.

Sadece canlı ders mi var?

Canlı dersin yanısıra, bir de soru-cevap modülümüz var. Öğrenciler isterlerse sorularını hazırladıktan sonra canlı derste sormak yerine, havuza gönderebiliyorlar. Havuza gönderilen sorular sisteme giriş yapmış öğretmenler tarafından görüntülenebiliyor. Öğretmen istediği soruyu üzerine alıyor ve cevabı öğrenciye inekle üzerinden resim ya da metin olarak gönderiyor. Soru öğretmen tarafından üzerine alındıktan sonra ortalama 8-10 dakika içerisinde cevaplanıyor. Ve her bir soru için öğrencinin 2 dakikası eksiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Dershaneler kapatılıyor artık. Dolayısıyla bu tür girişimler son derece önem kazanacaktır. Eğitim son derece önemli ve potansiyeli yüksek bir alan. Bu tür sitelerin yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Fikrini söyle

*