12 Aralık 2018

Tarzimon.com: ”Türk Tasarımını Dünyayla Buluşturmak İstiyoruz” [Röportaj]

Tarzimon Röportaj 2E-ticaret girişimlerini tanıtmaya ve siz okuyucularımızla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu hafta manşete taşıdığımız girişim, Etohum‘un 2013 yılında en iyi 40 girişimi arasına giren Tarzimon.com.

Gizem Koç, Hakan Kaynar ve Özlem Turhan önderliğinde kurulan Tarzimon, tasarım ürünlerine odaklı sosyal bir paylaşım sitesi. Diğer bir ifadeyle ürün satın alabildiğimiz ve arkadaşlarımıza önerip, onlar satın aldığında puan kazanabildiğimiz bir sosyal ticaret platformu. Tabi bir girişimi iki cümlede anlatmak mümkün değil. Biz de fazlası için sorularımızı, ofisimizde ağırladığımız Gizem Koç’a yönelttik. Yatırım haberlerinden, sepet ortalamalarına kadar birçok konuda içten yanıtlar aldık.

Ufuk Utaş: Tarzımon’un hikayesini bir de sizden dinleyelim. Fikir nasıl çıktı?

Gizem Koç: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Tasarımını bitirdikten sonra iki sene boyunca uluslararası kurumsal bir şirkette çalıştım. O esnada birkaç arkadaş, girişimciler için iş planı yarışması düzenleyen MIT Enterprise Forum’a katıldık ve finale kaldık. Bu deneyim bana bulunmam gereken yerin kendi işim olduğunu fark ettirdi. Bizim aklımızda çok fikir vardı, bunlardan bir tanesiyse tasarım alanında bir şeyler yapmaktı. Sonuçta yeni girişimlerin birçoğunun finansal anlamda büyük rakamları yoktur ve bu yüzden farklılaşmak zorundadır. Biz de tasarım alanındaki pazar boşluğunu fark ettik ve tasarım ürünlerine odaklı sosyal ticaret platformu olan Tarzimon’u kurmaya karar verdik. MIT’de beraber çalıştığım Hakan Kaynar ile beraber yola çıktık ve daha sonra Özlem Turhan da bize katıldı.

U: Ne zaman kuruldu?

G: Bu soruyu cevaplamadan önce nasıl başladığımıza da değinelim. Şubat 2012’de Boğaziçi Üniversitesi bünyesinden bulunan kuluçka merkezi HayalEt‘e katıldık. Burada da ilk 4’e seçilmek motivasyonumuzu arttırmakla birlikte, network oluşturmamızı da sağladı. Haziran ayında tüm yoğunluğumuzu bu projeye verdik. Ağustos ayında şirketimizi kurduktan sonra Ekim ayında siteyi hayata geçirdik.

U: Tarzimon’un sosyal ticaret platformu olmasından bahsettik. Bunu biraz daha açabilir miyiz?

G: Birçok tüketici, alışveriş yaparken; arkadaşının ”bak bu çok güzelmiş alsana” demesi üzerine hiç aklında olmayan bir ürünü satın alabiliyor. Araştırmalar da tüketicilerin, alışveriş yapmadan önce yakın çevresinin fikirlerini dinlediğini gösteriyor. Biz de bu sosyal deneyimi internete taşıdık.

Tarzimon’a e-posta adresiyle üye olan ya da Facebook ve Twitter ile ‘log in’ yapan tüm kullanıcılar, bir profile sahip oluyor. Başka bir ifadeyle, site üzerinden butik açmış oluyor. Tarzimon’da yer alan ürünleri butiğine ekleyip Facebook ve Twitter’da paylaşabiliyor. Kullanıcının butiğinde yer alan ürünleri bir arkadaşı satın alırsa, butik sahibine de puan kazandırmış oluyor.

Tarzimon Röportaj 4

U: Peki bu puanlar nasıl kullanılıyor?

G: Satılan her ürün butiğe yüzde 10 oranında bir gelir bırakıyor ve bu puanlar yine Tarzimon’da yer alan ürünler üzerinden kullanılıyor. Burada bir katsayı sistemi var, 1 ile çarpılıyor; 1 puan 1 TL’ye tekabül ediyor. TL yerine puan kullanmamızın sebebi de, ileride kat sayıyı değiştirme ve çok fazla satış yapan butiklere özel kat sayı sunma ihtimalimiz.

Şimdilik sosyal ticaret vurgusu üzerinden çok çalışma yapmadık. Bu kendi içimizde deneme sürecine tabi tuttuğumuz unsurlardan biri. Ancak sonuçlar gayet iyi geliyor. Bizim için en önemli nokta, kullanıcıların sitede geçirdikleri ortalama vakit. Şu an 5 dakika gibi bir ortalamaya sahibiz ve bunu yukarıya çeken kullanıcıların birçoğunun geldiği adres Facebook.

U: Sosyal alışveriş kavramından söz ediyoruz. Peki sizce Türk kullanıcı buna hazır mı?

G: Bu durumun Türkiye’de çok yeni olduğunu söyleyebiliriz. Türk tüketicinin buna hazır olup olmadığını biz de Tarzımon’dan öğrenmiş olacağız. Şu ana kadar gözlemlediğimiz kadarıyla paylaşmayı, önermeyi seviyorlar. Ayrıca biz de onlara yüzde 10 gibi çok güzel bir gelir payı bırakıyoruz. Bu motivasyonla birlikte Türk kullanıcının sosyal alışverişe olan ilgisinin artacağını düşünüyoruz.

U: Peki kullanıcı aynı zamanda tasarımcı olabiliyor mu?

G: Tarzimon’dan açılan her üyelik aynı zamanda butik anlamını taşıyor. Kullanıcı, öneriler üzerinden satış yapabiliyor. Ancak kendi üretimini tasarımcı/tedarikçi gibi siteye koyamıyor. Çünkü bizim tasarımcılarımız özel ve onlarla sıkı bir araştırmanın ardından çalışmaya başlıyoruz. Bu tedarikçi bakımından kapalı bir sistem.

U: Kullanıcılar ile tasarımcılar arasında köprü vazifesi görüyorsunuz. Lojistik konusunu nasıl çözüyorsunuz?

G: Yakın zamanda ürün teslimini biz üstleneceğiz ama şu anda ürünler tasarımcıdan direkt tüketiciye gidiyor. Tasarımcılarımızla oldukça iyi ilişkilerimiz var ve onlara güveniyoruz. Kargo açısından da şu ana kadar bir sorun yaşamadık. Ekipten bir arkadaşımız sadece bu işle ilgileniyor.

U: Biraz da Tarzimon’un rakamlarından söz edelim. Ekip kaç kişilik?

G: Hakan Kaynar, Özlem Turhan, 3 ekip arkadaşımız ve ben; toplam 6 kişiyiz.

U: Kaç üyeniz var? Kaç kişiye ulaştınız?

G: Son rakamları kontrol etmedim ama üye sayımızın 2500’lere ulaştığını söyleyebilirim. Günlük tekil ziyaretçi sayımız ise ortalama 3000-4000 arasında seyrediyor.

U: En çok satış yapılan kategori ve  ürünler nelerdir?

G: Ürün olarak değişkenlik gösterdiği için bir şey diyemesem de, kadın kategorisi beklediğimiz üzere en çok satış yaptığımız başlık.

U: Sepet ortalamanız nedir?

G: Sepet ortalamamız bizi olumlu anlamda şaşırttı açıkçası. Biz çok daha düşük rakamlar beklerken şu an 100-200 TL arası sepet ortalamasına sahibiz. Bu rakam ilk 3 ayda 100 TL’nin altındaydı.

U: En çok sipariş hangi şehirden geliyor?

G: Tabi en çok sipariş gelen şehir İstanbul. Fakat burada dikkat çekici olan nokta, sepet ortalamasının Anadolu’dan gelen siparişlerde daha yüksek olması. İstanbul’da yaşayan tüketici daha fazla seçeneğe kolayca ulaşabiliyor. Ancak bu durum Anadolu’da yaşayan tüketici için geçerli değil.

U: Sitede indirimler kategoriniz var. İndirimleri siz mi yoksa tasarımcı mı belirliyor?

G: İndirim konusunda tasarımcıyla birlikte hareket ediyoruz. Çünkü bizim elimizde bir data var; hangi ürünler hangi fiyatlar üzerinden satılabilir. Burada en önemli noktalardan biri, tüketicilerin en çok tıkladığı ürünlerin belirlenmesi. Eğer ürün çok tıklanıp, az satın alınıyorsa orada fiyat konusunda sıkıntı var demektir. Biz de böyle durumlarda tasarımcıyla iletişime geçip fiyat düzenlemesi yapıyoruz. Hem tüketicinin hem de tasarımının menfaatleri doğrultusunda hareket ediyoruz.

Tarzimon Röportaj 3

U: Ürünlerin fotoğraf çekimleri konusunda inisiyatif size mi tasarımcıya mı ait?

G: Bizim önem verdiğimiz konulardan biri, kullanıcının Pinterest mantığıyla keşif yapabileceği sitelerden olmak. Bu yüzden Tarzimon’da yer alan ürünlerin fotoğraf çekimi konusunda hassas davranıyoruz. Tasarımcının çekimleri profesyonellik açısından uygunsa ona bırakıyoruz. Ayrıca yeterli görmediğimiz fotoğraflar için biz de çekim yapıyoruz.

U: Peki biz yakın zamanda ”Tarzimon Yatırım Aldı” haberi yapabilecek miyiz?

G: Bence yapabileceksiniz, yatırım görüşmelerimiz devam ediyor. Şu ana kadar kendi sermayemizle hareket ettik. Biz yatırımcının işin ortağı olması gerektiğini düşünüyoruz. Yatırımcıya, ”Bak biz bir şeyler başardık ve bunun devam etmesi için senin de yanımızda olmanı istiyoruz” diyerek gitmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda da bu cümleyi kurabilecek noktaya geldik.

U: Son olarak, kısa ve uzun vade planlarınız neler?

G: Kısa vadede, butik açan kullanıcıların tarzını öne çıkarmalarına fırsat tanımak istiyoruz. Bu motivasyonu arttırmak için rozet kazanma sistemi oluşturmayı planlıyoruz. Bu sistem dahilinde butikler hedef satış rakamlarına ulaştıklarında rozet ile birlikte ekstra puan kazanmış olacaklar. 

Tarzimon’u global arenaya taşımak ve Türk tasarımını yurt dışında tanıtmak uzun vadeli planlarımız arasında. Ayrıca yurt dışındaki butik tasarımcıları Türkiye’ye getirmeyi amaçlıyoruz. Tasarım konusunda özellikle Avrupa’nın bizden çok önde olduğunu düşünmüyoruz. Orada da butik tasarımcıların ürünlerini tüketiciyle buluşturabilecekleri fazla platform yok. Bu da bizi heyecanlandırıyor açıkçası.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. sevgi dağcı koç der ki:

    Genç girişimcilerin basarıları,ufukları heyecanları ,hedefleri yarınlarınlarımız için bizleri umutlandırıyor. Gizem’in basarılarını kutluyorum.

Fikrini söyle

*