22 Kasım 2018

Tatil Siteleri E-ticaret Pastasından Daha Büyük Pay Nasıl Alabilir?

Eyüp Karadoğan

Bu yazı konuk yazarımız Eyüp Karadoğan tarafından yazılmıştır.

 


Birkaç yıl önce aklıma tatil sitelerinin e-ticaret pastasında daha fazla pay almalarını sağlayacak bir fikir gelmişti.Hemen bu fikri geliştirip sektörün önde gelen tatil sitelerinden biri ile paylaştım. Tabi çeşitli sebeplerden dolayı sadece fikir aşamasında kalmıştı. Ama geldiğimiz bu noktada kesinlikle yapılabileceğine inanıyor ve siz değerli okurlarla paylaşmak istiyorum.

Fikir hakkında detaylara geçmeden önce bu fikrin belki birçoğumuzun aklına gelmiş olabileceğini de belirtmek isterim. Ama hala tam anlamıyla bu fikri hayata geçiren tatil sitesine rastlamadım.

Sektör içinde birçok tatil sitesi var. Bunlar arasında en çok duyulan veya duyduğum Tatil.Com, TatilSepeti.Com, TatilBudur.Com, EtsTur.Com‘dur.

Bu tatil sitelerine gelen  ziyaretçiler otel, ulaşım, tur rezervasyonu yaptırıyor ya da satın alıyor. Ya sonra ne yapıyorlar? İşte bu soruyu sorduğumda aklıma tatil sitelerine büyük fayda sağlayacak ve ek gelir kapısı açaçak fikir gelmişti.

YA SONRA  NE Mİ YAPIYORLAR?

Hepsiburada.com, Gittigidiyor.comSahibinden.com gibi birçok ürünü satan e-ticaret sitelerine yönleniyorlar. Bu sitelerden bavul, bikini, mayo, terlikplaj havlusuçocuk deniz ürünleri gibi tatilde ihtiyaç duyulan ürünleri satın alıyorlar.

İşte bu noktada tatil siteleri iş geliştirme çalışmaları yaparak diğer e-ticaret sitelerine yönlenen satın alma potansiyeline sahip tüketicileri kendilerine çekebilirler. Çünkü bu ürünleri satın alan müşteriler aslında ilk önce tatil sitelerini ziyaret ediyorlar. Sitede bulundukları süre içinde bavullarında yer verecekleri ihtiyaçlarını da tatil sitelerinden almaları sağlanabilir. Yani tatil siteleri tatilcinin bavulunu da hazırlayabilir.

Düşünsenize herhangi bir tatil sitesine girip otel ve uçak rezervasyonu yaptırıyorsunuz. Sonra da size terlik, havlu, bavul gibi temel ihtiyaçlarınız olan ürünlerin bulunduğu sayfaya yönlendiriyor.Tüm tatil ihtiyaçlarınızı tek bir çatı altında karşılıyorsunuz.

İşte bu imkanı tüketicilere sunmak için tatil siteleri ya kendilerine ait e-alışveriş sayfası yapıp havlu, terlik, bavul, bikini ürünlerini de satacak yada bu işi profesyonel yapabilen e-ticaret siteleriyle anlaşıp kendilerine özel sayfa hazırlatıp ve sadece tatil için ihtiyaç duyulan ürünlerin satılmasını sağlayacaklar. Gelir modeli de karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda belirlenecektir.

Bu durumda bir müşterinin tatil için ayırdığı paranın büyük bir oranı tatil sitesine aktarılmış olacaktır.

Elbette çok kolay bir çalışma değil. Bunu yapacak zaman ve bütçeye sahip olmayan tatil siteleri kendilerinden rezervasyon veya satın alma yapan tüketicilere barter anlaşmaları yapacakları e-ticaret sitelerinin hediye çeklerini veya indirim kodlarını verebilir. Tüketiciler de bu hediye çeklerini veya indirim kuponlarını ilgili sitede tatil ihtiyaçları karşılamak üzere kullanabilir.

Ama kesinlikle iyi değerlendirilip doğru sistem kurulup uygulandığı takdirde yaz kış farketmez her dönem ciddi  ek gelir kapısı açılacaktır.

Daha detaylı içeriğe sahip olan bu iş geliştirme fikrim umarım artık bir tatil sitesi tarafından yapılır. 🙂Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. mert meriç der ki:

  çok mantıklı, direkt site ile ilişkilendirilmiş değil ama valiz vs satışı yapan varan yada ulusoydu görmüştüm geçenlerde, ama google da arayınca bulamadım şimdi… Firmalar bu tarz işlere focus kaybetmemek için yada zaman ayıramayız gibi sebeplerle yaklaşmıyacak olabilir. aslında girişimciler bir ekiple bu tarz tatil sitelerine gidip, rezervasyon sonrası buraya yönlendirin gelir ortaklığı yapalım diyerek sisteme ek girişimler çıkarabilir. hatta sadece eşya satışı değil de rezervasyon durumuna göre gideceği yer vs hakkında yazılar içeren bloglara bile yönlenebilir….

  • Eyüp Karadoğan der ki:

   daha geliştirilebilecek dünya kadar fikir var. mesela izmir’e tatile gidiyorsanız fırsat siteleriyle çalışabilirsiniz.Oto kiralama firmalarıyla da çalışabilirsiniz. tamamen tatil sitelerinin iş geliştirmeleriyle alakalı bu. umarım bir tatil sitesi adım atar da bu uygulama ile farklılık getirir.

 2. Turizm yerine yan ürünlere odaklandıklarında ana işlerini yeterince beceremeyebilirler. Reklam gelirini artırmak için, haber yerine resim galerilerinde gezdiren e-gazetelere benzemesinden endişelenirim.

  Bence bir “affiliate marketing” yaklaşımı olmalı. Firmalar odağı dağıtmak yerine, stratejik iş ortakları ile birlikte çalışmanın yöntemini aramalı.

 3. oldukça yaratıcı ve geliştirilebilir bir fikir. alışveriş sitesi, fırsatlar vs hepsi birer kendi çapında alamet kıyamet sektör. bunu gözardı edemeyiz. kısıtlı alanı verimli kullanmak açısından; ziyaretçinin ne alabileceği üzerine iyi düşünmek gerekir. yoksa hadi bakalımm hurraaa diye gelişigüzel yapılırsa, bağlantılı alışveriş sitesinin reklamını yapan ve kalabalık tavsiye sayfasından öteye geçemez bu fikir.diğer işlerdeki gibi üzerinde ayrıca çalışılması gereken müthiş bir fikir bence. tebrik ederim sizi.
  saygılarımla.

 4. tatailcinin bavulunu hazırlamak tabirini sevdim:)
  faydalı bir paylaşım olmu, teşekkürler

Fikrini söyle

*