13 Kasım 2018

Tatil Siteleri Mobil Trenini Yine Kaçırdı

Bu yaz bir çok tatilci tatilini mobil platformlarda geçirecek. Ancak bu tatil zihniyetindeki müşterileri bulma konusunda tatil siteleri fena çuvallamış durumdalar. En azından mobil platformlarda. Yeni araştırma sonuçlarına göre, büyük tatil siteleri bile mobil platform trenini kaçıralı çok oluyor.

Dünya çapında en çok ziyaret edilen 100 tatil sitesi arasında yalnızca 8 tanesi mobil araçlara da uygun olan responsive tasarımları kullanıyorlar. Her ne kadar bu sitelerin üçte ikisi mobil cihazlarla bir şekilde uyumlu olsa da, %25’i mobil cihazlara hala sitenin masaüstü versiyonunu gönderiyorlar. Yalnızca bu istatistikler bile tatil sitelerinin neden mobilde var olamadıklarını anlamak için yeterli.

Yaz tatili sezonu başlamışken, mobil kullanan tatilcilerin bir yer ararken, tavsiye bakarken, yol bulmaya veya fiyat öğrenmeye çalışırken büyük güçlükler ile karşılaşacakları aşikar. Mobil cihazlar ile uyumlu olan sitelere bile baksak bu sitelerin çok büyük çoğunluğunun yavaş, kullanımı zor, arayüzleri karışık ve genellikle bulunabilecek en iyi içeriği / fiyatı / yolu yordamı müşteriye sunamıyorlar.

Araştırma sonuçlarından bazı rakamlar sunalım:

  • En büyük 100 sitenin 86’sı site üzerinden arama işlevi sunuyorlar.
  • Bu 100 sitenin 40’ı ‘tıkla-ara’ işlevine sahip.
  • Bir çoğu sosyal medya tuşları, linkler ve üye girişi işlevleri sunuyor.

Araştırmacılar aynı zamanda sayfa yükleme zamanlarının çok kötü olduklarını buldu. Google’ın verilerine göre iyi bir mobil sitenin cep telefonunda 1 saniye içinde yüklenmesi gerekiyor. Fakat bu 100 sitenin sayfa yüklenme ortalaması 2,64 saniye. Olması gerekenin 2,5 katı daha yavaşlar. Bu durum da, kullanıcıların beklemeyip başka sitelere bakmasına sebep oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*