18 Kasım 2018

Tatil Sonrası Elde Kalan Stokları Eritmenin 4 Pratik Yolu

stok-envanter-eticaret-yılbaşı-satış

Yılbaşı tatili bitti, üstünden 15 gün geçti ve ortalık yatıştı. Bol satış yaptınız ama sadece en çok satan ürünleri getirttiğiniz halde, yılbaşı için aldığınız ek stokun bir kısmı elinizde kaldı. Nasıl eritirsiniz? Bu yazıda envanterinizin tamamını nasıl satabileceğinizi anlatıyoruz.

1. Müşteri odaklı olun (bağlılık)

Tatil satışlarını sadece müşteri kazanmak için değil, mevcut müşterilere kendinizi tekrar hatırlatmak için de bir fırsat olarak görün ve olaya müşteri bağlılığı açısından bakın. Örneğin e-posta ile pazarlama kullanarak müşteriye yılbaşında sepette bıraktığı ürünleri satın almasını hatırlatabilirsiniz. Bunun dışında stoklarınızı eritmek için bağlılık programlarında kazanılan haklara entegre edilmiş indirim kampanyaları yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Satış kralı > Üst satış ve çapraz satış için sitede en iyi yer neresi?

2. Tıklama başına ödeme reklamlarına odaklanın

Stokunuzu eritmek için mevsimsel ödemeli arama kampanyaları düzenleyin. Tam da stoku eritecek müşteriyi hedeflemek için doğru uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu anahtar kelimeleri seçin. Örneğin yılbaşı için satacağınız telefon kapağını sevgililer günü armağanına dönüştürebilirsiniz.

Bunun için yılbaşı ertesi indirimli satışlar gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Böylece ek AdWords bütçesini sınırlamış olursunuz (uzun kuyruklu anahtar kelimelerin maliyeti düşüktür). Aynı zamanda bu tür tatil sonrası indirimlerin peşinden koşan dar ve özel hedef kitleye ulaşmanızı da kolaylaştırır.

İlgili yazı: Anahtar kelime sanatı > Tıklama başına ödeme ile içerik pazarlama yapmanın en iyi 3 yolu

3. Ücretsiz ve hızlı teslimata odaklanın

Stok eritme satışlarında ücretsiz gönderim ve Bukoli’de olduğu gibi, mahallendeki bayiye gel, kolini kendin al gibi ek teslimat seçeneklerine odaklanın. Elinizde kalan malları eriteceğiniz için ücretsiz gönderimin büyük fark yaratma gücünden yararlanın.

comScore’a göre Amerikalı online müşterilerin yüzde 83’ü ücretsiz gönderim karşılığında teslimat için iki gün beklemeyi kabul ediyor. Siz de ücretsiz gönderimi ekspres teslimat değil, standart teslimat için kullanarak daha etkili bir kampanya haline getirebilirsiniz.

Bu yöntem çapraz satışlarda da işe yarıyor. Örneğin, “telefonun yanında telefon kılıfı da alırsan evine ücretsiz gönderirim” gibi bir teklif sunabilirsiniz. Online müşterilerin yüzde 56’sı ücretsiz gönderim için çapraz satışı kabul ediyor.

İlgili yazı: E-ticaret için paketleme, gönderim ve teslimat rehberi

4. Yurt dışına da satış yapın

Amazon’un global bir e-ticaret şirketi olduğunu biliyorsunuz. Siz de bölge ülkelerine satış yapabilirsiniz. Tek başına pazara girmeniz zor olabilir, ama bu Ortadoğu ülkelerindeki pazar yerlerine kayıt yaptırarak müşteri tabanını genişletmenize mani değil. En basitinden, Çin’de yılbaşı farklı tarihlerde kutlanıyor. Demek ki Uzak Doğu’ya satış yaparsanız iki kez yılbaşı kampanyası düzenleyebilirsiniz. Bütün bu çözümleri mevcut altyapı üzerinden uygulayabilirsiniz. Böylece maliyetleri artırmadan daha çok satış yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Asya’nın en büyük 10 e-ticaret sitesinden satış sırlarıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*