15 Kasım 2018

Tekin Acar: “E-ticaret siteleri sahte ürün tehdidiyle karşı karşıya”

1V1Y.COM, 11 Aralık Perşembe günü merkezinde düzenlenen etkinlikle sektörün önde gelen isimlerini buluşturdu. Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyen, haksız rekabete neden olan paralel ithalat ve paralel ithalat adı altında oluşan sahteciliğin konu alındığı etkinliğe 1V1Y.com ve Özlenir Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tahsin Özlenir, Ayaydın & Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Saat ve Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar katıldı.

“Haksız Rekabete Neden Olan Paralel İthalat” ana başlıklı etkinlik kapsamında; vergi kaybı, ürün garantisinin olmaması, olumsuz ürün saklama koşulları gibi olumsuzluklara neden olan sahteciliğin, internet ortamında reel sektöre göre daha kolay yapılabilmesi, gümrüksüz ithalat, satılan malların kaynağının belli olmaması ve nihai tüketicinin karşılaşabileceği sağlık sorunları gibi konular konuşuldu.

Dünya taklit pazarı 350 milyar dolar

1V1Y.COM ve Özlenir Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tahsin Özlenir konuşmasında; sahte ürünlerden kaçınmak ve risk altında kalmamak için online alışverişte tüketicilerde 1V1Y.COM’a karşı güveni sağlayan birincil faktörün, iş birliği içinde oldukları 12 perakendeci ortağın bilinirlik, güvenilirlik ve itibarı olduğunu belirtti.  Taklit pazarının dünya ekonomisinde geldiği noktaya değinen Tahsin Özlenir; Dünya Ticaret Örgütü’nün rakamlarına göre taklit pazar büyüklüğünün 350 milyar doları aşmış durumda olduğunu söyledi. Taklit pazar piyasasının büyüklüğünün genel pazarın yüzde 7 ile yüzde 9’u arasına ulaştığını belirten Özlenir, “Taklit ürünlerin oranına sektör bazında baktığımızda; saat sektöründe yüzde 5, ilaç sektöründe yüzde 6, kozmetikte yüzde 10, moda ve tekstilde yüzde 20, elektronik eşyada ise yüzde 25’lik gibi yüksek oranların taklit ürünlerden oluştuğunu görüyoruz” dedi.

Türkiye’de taklit pazarı 20 milyar dolar

Son 10 yılda taklit pazarının %1185 büyümesi sonucu 270 bin kişinin işini kaybettiğini söyleyen Ali Tahsin Özlenir; “İtalya’daki taklit pazarı 8 Milyar Euro’yu buldu. Türkiye’de ise bu pazarın 20 Milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden alınan ürünler ülkemize girerken herhangi bir mali ve sıhhi denetimden geçmediği için vergi kaybına sebep olmakta, tüketici sağlığını tehdit etmekte ve genel perakendede haksız rekabete sebep olmaktadır. Dünya genelinde gümrüklerde ele geçen sahte ürünlerin değerinin toplamı ise 70 milyar doları geçiyor” dedi. Özlenir son olarak; e-ticaret sektörünün önemine değinerek; Dünyada e-ticaretin perakende sektörü içindeki payının %6’larda, Türkiye’de e-ticaretin perakendedeki payının %1,5 olduğunu sözlerine ekledi.

Orijinal fotoğraf, sahte ürün

İthalatı gerçekleştirilen ürünlerde de taklit sorunu yaşandığını belirten Saat ve Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya;  “Saat&Saat’e tamir servisimize gelen ürünlerin %36’sı sahte çıkıyor. Müşteri başka bir yerden alıyor, sorun çıkınca Saat & Saat firmasına tamir için başvurduğunda aslında aldığı ürünün sahte olduğunu öğreniyor” dedi.  İnternet firmaları Türkiye’de güçlenmeye başladığından beri gerçekle sahteyi ayırt etmenin zorlaştığını belirten Kaya; “E-ticarette ürünlerin orijinal fotoğraflarını kullanıp sahte ürünler satıyorlar. Ayırt etmek çok zor. Çoğunluğu da çok düşük fiyatlara satılıyor. E-ticaret sitelerinden tüketici alışveriş yaparken markanın Türkiye distribütörünün kim olduğuna ve kaşeli garanti belgesini verip vermediğine bakmalı” dedi.

E-ticaret siteleri sahte ürün tehdidiyle karşı karşıya

Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar ise orijinalliği tescil edilmemiş satılan sahte ürünlerin kozmetikte tüketici ekonomisi, sağlığı ve güvenliğine verdiği zararlardan örnekler verdi ve kozmetikte saklama koşullarının önemine değinirken paralel ticarette bu koşulların yerine getirilememe riski ve sonuçlarından bahsetti. Sahte ve taklit ürünlerin paralel ticaretle orijinalmiş gibi satıldığını belirten Tekin Acar, “Bugün Türkiye’deki önemli e-ticaret siteleri bile arkasında bizim gibi distribütör ya da üretici firmalar olmamasından dolayı sahte ürün tehdidiyle karşı karşıyadır” dedi.

Ayaydın & Miroglio Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın ise “Bizler marka sahipleri olarak e-ticarette geleceğin nasıl şekilleneceğini gördük, sektörün geleceğini keşfettik ve her sektörden üretici ya da distribütör markalar olarak bir araya gelip bu güçlü markayı kurduk. Arkamızda marka güçlerimiz var. Bu da 1V1Y.COM olarak bizim portföyümüzde yer alan ürünlerin sahte ya da taklit olma olasılığını ortadan kaldırıyor” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Konya kulesite avmdeki tekin acar kozmetikte bir set 480 liradan 129 liraya düşmüş. O zaman bunlar da sahte. Kendini ele vermek bu olsa gerek 😀

Fikrini söyle

*