15 Kasım 2018

Teknoloji Adaptasyonu Arttıkça Reklam Yatırımları da Artıyor

Kullanıcılar daha fazla dijital teknolojiye sahip oldukça, reklamcıların online ve mobil bütçelerini arttırıp bu kullanıcılara da ulaşmaları gerekiyor. Teknoloji yaygınlaştıkça doğrudan reklam bütçeleri de artıyor. Dahası, reklam yatırımlarının artmasını sağlayan son zamanlardaki en büyük etken tek başına, online ve mobil teknolojilerin tüketiciler arasında yaygınlaşması.

PricewaterhouseCooper tarafından IAB UK için yapılan ve YouGov tüketici verilerini kullanan araştırma, 2013 ve 2014 yılları arasında İngiltere’deki reklam yatırımlarının %14 arttığını, 6,26 milyar pounddan, 7,2 milyar pounda çıktığını gösteriyor.

Bu araştırmanın İngiltere’de yapılmasının en büyük nedeni, İngiltere nüfusunun şu anda en yoğun e-ticaret kullanım oranına sahip olmasından. Günümüzde İngilizler, hane başına 1,7 akıllı cep telefonuna, 1,3 dizüstü bilgisayara ve 1,2 tablete sahipler. Hanelerin %40’ı bir tablete sahipken, %19’u iki, %11’i üç tablete sahip. 2014 yılında yalnızca tabletler üzerinden gerçekleşen reklam yatırımları %118 artış göstererek 87,4 milyon pounda çıktı.

380x220xadspend,P20fy2014,P20graph.png.pagespeed.ic.5ATpk2QBVMABdv5Ju70Z

IAB’nin İngiltere Strateji Müdürü Tim Elkington, reklamcıların giderek daha fazla ve farklı cihaz üzerinden online olan tüketicilere ulaşmak için reklam yatırımlarını artırmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Bu durum aslında tüketici açısından bir kazan-kazan durumu, çünkü reklam sektörü tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıran ancak pek de para vermek istemedikleri bir çok hizmetin ücretsiz olarak sunulabilmesini sağlıyor.

Video ve sosyal medya tarafından güç alan display reklamcılık, toplam reklamcılık büyümesinin iki katından fazla, %26,4 büyüdü. Display şu anda toplam yatırımlardaki %32’lik payı ile dijital reklam yatırımlarında en büyük paya sahip.

Display reklamların bu kadar büyümesinin başlıca sebebi ise, reklamcıların artık online mecraları “marka bilinirliği” kampanyaları için kullanmaya başlamaları, yalnızca doğrudan tepki yaratmak için değil. İnternet genellikle çok kesin ölçümlenebilmesi ile doğrudan bir tepki yaratma platformu olarak görülüyordu. Bu anlayışın değişmeye başlaması, online reklamcılığın olgunlaşmaya başladığını gösteriyor.

Araştırmada ortaya çıkan diğer rakamlar ise şöyle:

  • Eğer online hizmetler ücretsiz olmasaydı, İngilizler e-posta hizmetleri için en fazla 1,53 pound, arama motoru kullanmak için 1,33 pound, video içerik için 1,10 pound, haber siteleri için 92 pens, sosyal medya için 88 pens, online oyunlar için 55 pens ve fiyat karşılaştırma hizmetleri için 52 pens verebileceklerini söylüyorlar. Bunlar belirtilen maksimum rakamlar.
  • İngilizler internet veya mobil teknolojiler olmasaydı hayatlarında en çok bankacılık ve finansın (%51), haber almanın (%42), alışverişin (%38) ve arkadaşlarıyla iletişimlerinin (%37) etkileneceğini düşünüyorlar.
  • Sosyal medya reklam yatırımları %65 artarak 922 milyon pounda ulaştı. Mobil reklam yatırımları ise %56 artarak 517 milyon pound oldu.
  • İçerik ve native reklam yatırımları 509 milyon pound ile dijital display reklamların %22’sini oluşturuyor.
  • Video reklamları ise geçen yıla göre %43 artış göstererek 442 milyon pound oldu. beş yıl önce bu rakam 53 milyon pounddu.
  • Mobil video reklam yatırımları ise geçen yıla göre %142 büyüyerek 164 milyon pounda ulaştı.
  • Paid-for search pazarlama %8,7 büyüyerek 3,77 milyar pound seviyesine geldi.

İngiltereden alınan bu veriler ile Türkiye’deki reklam yatırımlarını karşılaştırmak isterseniz buradaki ve buradaki makalelerimizi okuyabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*