15 Kasım 2018

Televizyon Reklamları Alışverişlerde Daha Etkin

Kullanıcılar hala alışverişlerinin çoğunu offline olarak, mağazalardan yapıyor olsa da online alışveriş hacmi de her geçen yıl artmakta. Online alışverişlerin büyük çoğunluğu da hala masaüstü bilgisayarlardan yapılsa da, mobil cihaz ve tabletlerin etkisinin de artmakta olduğunu her geçen gün görmekteyiz.

Alışveriş farklı platformlar üzerine taşınınca, tüketicileri alışverişe yönlendirmek için gereken kanal sayıları ve pazarlama stratejilerinde de değişikliklere gidilmesi gerekti. Böyle olunca da şirketler izledikleri politikaları değiştirerek kullanıcılara farklı şekillerde ulaşmaya çalışmak için hareket etmeye başladılar.

CrossView’ın yaptığı araştırmaya göre Amerika’daki online perakendecilerin %94’ü 2011’de tüm perakende zincilerinde fiyatları sabit tutarlarken, 2012’de ise bu oran %88’e düşmüş. Bunun yanında online perakendecilerin %65’lik kısmı 2011’de tüm kanallarda aynı promosyonları pazarlarken, 2012’de perakendecilerin %79’u bunu yapmaya başladı.

İnternet sitelerinde sosyal paylaşım yapanların oranı 2011’de %88’ken, 2012’de bu oran %92’ye çıktı ve sitelerinde oylama ve inceleme özelliği sunanların oranı da 2012’de %33’ten %72’ye çıktı.

Amerikalı tüketici ve pazarlamacılar gazete ve TV’nin hala en iyi pazarlama ve reklam aracı olduğunu söylüyor. Online tüketicilerin %66’sı, televizyon reklamlarının diğer online reklamlardan çok daha etkili olduğunu savunuyor.

%45 ile gazete ve televizyon; %36 ile aile, arkadaş ve iş arkadaşları; %28 ile forumlar tüketiciler için 2012’deki en iyi pazarlama ve reklam araçlarının başında geliyor. Şirketlerin internet sayfaları %22, haber siteleri ise %9 oranında tüketiciyi etkiliyor.

Burada pazarlamacı ve reklamcıların dikkat etmesi gereken noktalardan biri olarak tüketiciler bilgisayarları ve mobil cihazlarıyla ilgilenirken aynı anda televizyonla da etkileşim halinde oldukları da ortaya çıkıyor. Televizyon tüketicileri etkileme konusunda biraz daha öne çıkmasının bir diğer sebebi de tüketicilerin çoğunun, özellikle mesai saatleri dışındaki boş zamanlarını televizyon karşısında geçiriyor olmalarından diyebiliriz; çünkü Amerika’daki bir tüketicinin ortalama olarak günde 4-5 saatini televizyon karşısında geçirdiği ele alırsak, bu araştırmanın sonuncunda televizyonun ilk sırada yer alması oldukça normal karşılanabilir. Online mecralar ise ancak aile ve arkadaşların tavsiyelerinin ardından 3. sırada listeye girebiliyor şimdilik.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. e popüler kültür adı üzerinde, yegane mecrası tv, gurup satın alma siteleri nasıl büyüdü, yandex nasıl büyüyor akıllıca konvansiyonel medya reklamları ile ki tv baş aktör çünkü insanlar evde ses istiyor
    (bakın bu evde ses isteme mevzusundan iyi fikirler çıkabilir), kafayı boşaltıp yayılmak istiyor, çocukları başlarından savmak istiyor…

Fikrini söyle

*