20 Kasım 2018

TELKODER: 4.5G’de Maksimum Hız İçin Türkiye’deki Mevcut Kablo TV Fiber Şebekesini Kullanalım

Telkoder-fiber-fiberlemek-4.5g-mobil4.5G hizmeti Türkiye’de başladı. Hayırlı olsun. Ancak hız testlerine baktığımızda, 30-40 Mbps hızlarla sınırlı olduğumuzu görüyoruz. Bunun nedeni Türkiye’deki fiber altyapının yetersiz olması ve öncelikli şehir merkezleri dışında, 4.5G mobil internet hızının beklenen seviyenin altında kalması.

Fiber yaygınlaşırsa e-ticaret artar

Oysa Türkiye’de 90’lardan beri atıl duran ve internet için yaygın olarak kullanılmayan fiber Kablo TV altyapısı var. Sadece bu bile kullanıma açılsa ülkemizde geniş bant internet penetrasyonu yüzde 13’ten yüzde 20’ye çıkabilir. Bugün online perakende satış istatistiklerine ve online alışverişte kullanılan banka kartı oranlarına baktığımızda da e-ticarette geniş bant internet penetrasyonunun yüzde 14 olduğunu görüyoruz. E-ticaret ve mobil ticaretin yaygınlaşması için ülkemizde fiber internetin yaygınlaşması şart. Önümüzdeki yazılarda bu konuya ayrıntılarıyla geri döneceğiz.

TELKODER Kablo TV fiberini kullanalım dedi

Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesinin Türkiye’de genişbant İnternet bağlantısını yaygınlaştırmak için önemli bir fırsat olduğunu belirten TELKODER, Kablo TV altyapısının, altyapıdaki rekabet eksikliği sorununa önemli çarelerden biri olduğunu bildirdi.

Türkiye’de genişbant İnternet’in yaygınlaşması ve fiber altyapının hızla büyütülmesi konularında uzun zamandır önemli çalışmalar yürüten TELKODER, 4.5G’ye geçiş sürecinde yetersiz ulusal fiber altyapısına hem alternatif hem de tamamlayıcı kimliği olan Kablo TV şebekesi hakkında hazırlanan “Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı-KabloTV Şebekesi’’ Raporu’nu değerlendirdi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan, 2014-2018 arası “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda 2015 sonuna kadar “Kablo TV ve İnternet Altyapısının Özelleştirilmesi” hedefinin bulunduğunu belirten TELKODER, bu altyapının özelleştirilmesi ile Türkiye’nin elde edebileceği en büyük faydalar arasında 4.5G yatırımlarında fiber konusunda yaşanan sıkıntıların aşılabilmesinin olduğunu dile getirdi. Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesinin, duraklamaya giren ADSL ve hızlanamayan fiber şebeke yapımındaki açığa önemli bir çare olduğu belirtildi.

Kablo TV Şebekesi Genişbant İnternet İçin Değerlendirilmeli

Kablolu yayın hizmeti sunan Türksat’ın 2015 yılı dördüncü çeyreği itibarıyla toplam 1.160.985 kablo TV abonesi bulunuyor. Bunun yanı sıra Teledünya markasıyla sunulan sayısal Kablo TV abone sayısı 798.476, Kablo İnternet abone sayısı 629.064 ve kablo telefon hizmetinden yararlanan abone sayısı ise 34.806 seviyesinde.

Yıllar içinde, Kablo TV abone sayısının artışına bakıldığında ise, 2004 yılında Türk Telekom yönetimindeyken raporlanan 2,5 milyon erişilebilir hane sayısının aradan geçen 11 yıllık sürede %40 arttırılarak 3,6 milyona çıktığı görülüyor. Buna karşın TV abone sayısı aynı dönemde 1.075.000’dan ancak 1.160.985’e çıkabilmiş durumda. TELKODER, 3.600.000 ev ve işyerine 100-150 MBPS yüksek hızında internet sağlama kapasitesi bulunan bu şebekenin özelleştirilmesi durumunda, 4.5G’nin fiber ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacağını belirtti.

Ulusal Altyapıda Rahatlama Sağlanacak

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Genişbant internetin diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemiz açısından da öneminin farkında olan siyasi iradenin önünde, genişbant yatırımlarının son beş yılda yeterli büyüklükte gerçekleşmemiş olması sorunu buluunuyor. Dolayısıyla, mevcut Kablo TV internet şebekesi, genişbantın yaygınlaştırılmasında değerlendirilmek için bekleyen ikinci ve çok önemli bir fırsat olacak.”

“KabloTV şebekesi, hem alternatif işletmecilerin hem de mobil işletmecilerin önüne geniş bir otoyol sunacak. Böylece rekabeti arttıracak ve vatandaşlara ses-internet-video gibi tüm hizmetlerin rekabet altında sunulmasına katkı yapacak. Son zamanlarda ortak bir telekom altyapı şirketinin kurulması konusu gündemde. Böyle bir durum gerçekleşirse, KabloTV altyapısı da büyük altyapının önemli bir parçası olabilir.

“Ayrıca, yeni nesil video çözümleri ülkemiz pazarında yer edinemeden önce, güçlü ve kültürümüzü koruyan bir video çözümü oluşturmanın da yolu açılacak. Özelleştirmenin oluşturacağı gelirin devlet için önemli bir kaynak olmasının yanında, yapılacak çalışmaların hem istihdama hem de vergiye katkıları olacak.”

 

DSL KABLO FİBER DİĞER Kablo %
OECD Ortalaması 13,4 9,1 4,8 33,3%
ABD 9,6 17,7 2,8 58,8%
Türkiye 8,9 0,8 2,1 6,8%
Hollanda 17,3 19,3 4 47,5%
Kanada 13,4 18,9 1,7 55,6%
İsviçre 27,7 14,8 5,7 30,7%
Lüksemburg 26,3 3,6 7,7 9,6%
Macaristan 8,3 12,5 4 50,4%


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*