14 Kasım 2018

Teknolojiyle Değişen Tüketici Alışkanlıklarına Pazarlamacılar Ayak Uydurmalı

Teknoloji tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını değiştirirken, pazarlamacıların yeni zaman aralıklarında kampanyalar yapıp, geleneksel zaman aralıklarını bir tarafa bırakmaları gerekiyor.

Tüketicilerin interneti ve mobil cihazlarını nasıl kullandıklarına ilişkin yapılan araştırmada, öncelikle teknolojinin müşterilerde çelişkili duygular yarattığı ortaya çıktı. %85’i teknolojinin bir mutluluk formu olduğunu belirtirken, %77’si de bir gerilim kaynağı olduğunu söylüyor. Fakat katılımcıların neredeyse tamamı, teknoloji günlük hayatlarının bir parçası olduğu için bundan vazgeçmenin pek mümkün olmadığı konusunda hemfikirler.

Özellikle akıllı cep telefonu kullananlar, yataktan kalktıktan sonra hemen telefonlarını kontrol ediyorlar (%32). Buna, gece yarısı uyananlar da dahil. %58’inin uyumadan önce son yaptıkları şey cep telefonlarını kontrol etmek. %66’sı, cep telefonları başucunda uyuyor.

Pazarlamacıların bu konuları düşünmesi çok önemli. Mobil kullanıcılar, uyandıktan hemen sonrası ile uyumadan hemen öncesi arasında, hatta bilinçsiz olsalar bile uyurken dahil, cep telefonları ile başbaşalar ve sürekli internete bağlılar. Araştırma sonuçlarında gösterilen istatistikler dikkate alındığında, mobil kullanıcıların en azından %30 küsurluk bir kesimi için, iş saati veya gündü-gece gibi kavramlar yok. Bu insanlar her zaman telefonlarının başındalar ve her zaman internete bağlılar.

Araştırmadan çıkan başka ilgi çekici rakamlar ise şu şekilde:

%57’si aynı anda birden fazla cihaz kullanıyor. %40 kadarı televizyon seyrederken bir yandan tablet veya dizüstü bilgisayarı ile ilgileniyor.

%63’ü tablet veya masaüstü bilgisayarını kullanırken başka bir cihaz kullanmıyor.

Televizyon en yaygın medya aracı olmaya devam ediyor; %62’si günde 3 saatten fazla televizyon seyrediyor. Aynı süreci internet başında geçirenlerin oranı %48.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*