15 Kasım 2018

TGI, Türkiye Tüketim Alışkanlıkları Araştırmasını Yayınladı

TGI, Türkiye’deki kullanıcıların tüketim alışkanlıklarını incelediği araştırmayı yayınladı. Pazarlama ve medya araştırma konularında çalışmalar yapan TGI’ın bu raporunda ortaya çıkan bilgileri derleyerek bir sunum hazırlayan MedyaNet, online reklamların tüketicilere etkisiyle ilgili bilgileri paylaşıyor.

Ortaya çıkan sonuçlara göre, üniversite mezunu olan kullanıcıların online reklamlara ilgisi daha yüksek. Markaların online reklamlarını görüp araştırma yapanların oranı %46,8 iken, üniversite mezunlarında bu oran %49,7 ye yükseliyor. Online reklamlarla kıyaslandığında TV ve radyo reklamlarının ise oldukça geride kaldığını görüyoruz. Ürün satın almak için TV’de gördüğü reklamlardan etkilenen kullanıcıların sayısı %8,96 iken, bu oran radyo reklamlarında %4,68’e düşüyor. TV ve radyoda gördüğü reklamlara kıyasla internette karşısına çıkan reklamların kendisini satın almaya yönlendirdiğini düşünen kullanıcıların oranı ise %33,2.

TGI’nın yaptığı bu araştırmaya 15 yaşının üstündeki Türkiye kent nüfusundan 15,024 kişi katıldı. MedyaNet’in düzenlediği araştırmada öne çıkan diğer bilgiler arasında, internet kullanımının %59,1 ile erkek kullanıcılar arasında daha yoğun olduğu görülüyor. Türkiye’deki medya kullanım rakamlarına baktığımızda 25 ile 39 yaş grubu arasındaki tüketicilerin %22,9’u internet kullanıyor, %5,16’sı ise TV izliyor.

Akıllı telefonundan internete girme özelliği olan kullanıcıların %47’si internete mobil cihazlarından bağlanıyor. Bu kullanıcıların da %16,4’ü de internette gördükleri reklamların ürünleri satın almaya teşvik ettiğini söylüyor.

Sunumda 3 ayda 1 ya da daha sık online alışveriş yapanların oranı ise %26,2 olarak belirtiliyor. İnternette gördükleri reklamların marka tercihini etkilediğini söyleyen kullanıcıların %33,7’lik bir kısmı da 3 ayda 1 kez ya da daha sık alışveriş yapıyor.

Sunumun PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. belediyeden geldiklerini söyleyip hane halkını kandıraark özel kalması gereken şahsi bilgileri dahi talep eden fütursuz bir firma, tüm bilgileriniz alıp fişlemeleri başka firmalara satmaları muhtemel. aman dikkat edin TGI denen bu firmaya bilgilerinizi kaptırmayın, kibarca kapıyı gösterin.

Fikrini söyle

*