15 Kasım 2018

The Washington Post Ücretli Abonelik Sistemine Geçiyor

washington postAmerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve en eski gazetelerinden Washington Post‘un ücretli abonelik servisi 12 Haziran’dan itibaren uygulamaya geçecek . Website ve mobil uygulamalarının her birini dijitale geçiren gazetenin tüm içeriklerine bu tarihten sonra ücretsiz ulaşılamayacak.

Literatürde “Paywall” olarak bilinen uygulama, basılı medyanın internete taşıdığı içeriklerin belirli bir ücret karşılığı ulaşımına olanak tanıyor. En büyük destekçisi adı son zamanlarda olumlu anılmayan Rupert Murdoch olan bu sistemi, Amerika’nın bir diğer büyük gazetesi New York Times iki sene önce hayata geçirmişti. Uygulama kullanıcıların, okudukları 20 makalenin ardından ücret ödemek durumunda bırakıyor.

Washington Post’un ödeme planı biraz daha farklı. Kullanıcıların gazetenin website ve mobil içeriklerine ulaşabilmesi için aylık 9,99 dolar, website ve ‘native’ aplikasyonlara ulaşabilmesi için aylık 14,99 dolar ödemesi gerekiyor. Anasayfayı ziyaret etmek, açılış sayfasındaki haberleri, videoları ve belirli kategorileri incelemek ise, bu ücrete tabii olmayacak.

Washington Post bu uygulamayı ilk duyurduğunda ödeme planı olarak New York Times gibi 20 makalenin ardından ücret almayı planlıyordu.  Şirket bu durumun sebebini ise, basılı gazetenin satış rakamları doğrultusunda düşen gelir şeklinde gösteriyordu. New York Times’ın “Paywall”  sisteminden elde ettiği 91 milyon dolarlık gelir, Washington Post’un işlerini hızlandırmasına neden oldu. Bu iki devin önderliğinde başlayan uygulamanın yurt dışı transferleri ise yakın gelecekte görünmüyor. İngiltere’nin en büyük gazetelerinden The Guardian, ücretli abonelik sistemine geçmeyeceklerini açıklamıştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*