15 Kasım 2018

Thomas Carroux İle bonprix’in Türkiye’deki Faaliyetlerini Konuştuk [Röportaj]

bonprix_ logo

Türkiye pazarındaki ikinci yılını dolduran Otto Group bünyesindeki bonprix, dünya çapında 26 farklı ülkede toplam 25 milyon kişiye ulaşıyor. Bonprix’in dünya genelindeki cirosu 2010 yılında 1,136 milyar euroydu ve bu ciroyla Otto Group’un en fazla büyüme gösteren kuruluşlarından biri oldu.

Bonprix, dünyadaki faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’de de isminden söz ettiren kuruluşlardan biri ve biz de bonprix Türkiye Genel Müdürü Thomas Carrox ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımızda Carrox ile bonprix’in Türkiye pazarına giriş hikayesini, Türkiye’deki faaliyetlerini ve Türk e-ticaret sektörünün genel durumunu konuştuk.

Bonprix’in Türkiye’ye giriş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Almanya’da çok yoğun bir kullanıcı kitlesine sahibiz. Bunların arasında 100 bine yakın Türk kökenli müşterimiz de bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye bizim her zaman hedefimizde olan bir ülkeydi.  Doğru zamanı bekledik ve en kusursuz hareket planıyla giriş yapmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Türkiye pazarına 2011 yılında girmemizin ayrı bir anlamı da var. 25. kuruluş yılımızı kutluyorduk ve bu kutlama için Türkiye’den daha iyi bir pazar olamazdı.

Türkiye pazarına girme kararı almanızdaki en büyük etkenler nelerdi?

Uzun yıllardan beri ürün pazarı olan Türkiye ile işbirliği içindeydik. İnternet kullanımının yaygın olduğu Türkiye’de internet ve telefonda siparişle pazarlamanın tüketicilere çok cazip geleceği inancındaydık. Türkiye müthiş dinamik ve heyecan verici; bonprix açısından da oldukça önemli bir pazar.

Ülke ekonomisinin sağlamlığı, 70 milyonu aşkın nüfusu ve tüketici harcamalarındaki artış dikkate alındığında, bonprix olarak Türkiye pazarında çok yüksek bir potansiyele sahip olduğumuza inanıyorduk. Web sitemiz üzerinden güçlü ve yoğun bir e-ticaret hacmine ulaşacağımızı öngörmemiz de önemli bir etkendi.

“Türkiye henüz e-ticaretin başında. Potansiyeli ise çok daha yüksek”

Türkiye e-ticaret pazarını değerlendirecek olursanız, 2010 ile 2013 yılları arasında neler değişti, size göre?

Türkiye her alanda gelişmekte olan bir ülke. Ekonomide istikrar sağlandıkça ve teknolojik cihazların kullanımı yaygınlaştıkça internet girişimciliğinin girişimciler tarafından ilgi gören bir alan olmaya başladığını gözlemliyoruz. İnternet girişimciliğinin potansiyel müşteriler itibarıyla daha çok e-ticaret alanına yöneldiğini takip ediyoruz.

Tabii müşterilerin taleplerini karşılayamayan ticari girişimler nasıl hayatta kalamıyorsa, benzer bir durum internet girişimciliğinde de söz konusu. Şu anda private shopping sitelerinin yoğunluğu hissediliyor. Yakın gelecekte daha fazla konsept bonprix’de karşılaştırılabilir olacak. Türkiye’de e-ticaret’in tıpkı bonprix gibi yeni ve sadece e-ticarete özgü markalar çıkartabileceğine inanıyorum. Türkiye henüz e-ticaretin başında. Potansiyeli ise çok daha yüksek. Zaman içinde büyük gelişmelere tanık olacağız.

Bonprix Türkiye’de şu an kaç kişilik bir ekip çalışmakta?

bonprix International’ın 2400’ten fazla çalışanı var. bonprix Türkiye’deki yönetimimiz Engin Akgün ve Thomas Carroux’a emanet. Yönetimimiz 35 kişilik bir uluslarası proje ekibi tarafından destekleniyor. Bu 35 kişi Almanya’da Hamburg ve İtalya’da Valdengo kentlerinde çalışıyorlar.

İnternet alışverişlerinde ortalama sepet tutarınız ne kadar? 

Türkiye’deki online alışverişlerde ortalama sepet tutarı 140 TL.

thomas_carroux bonpirx yazı

Aylık ziyaretçi sayınız nedir?

bonprix.com.tr haftada 250 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Sezonun en yoğun zamanlarında bu rakam 500 bin ziyaretçiye kadar çıkabiliyor. Son 24 ayda bonprix.com.tr’den alışveriş yapan müşteri sayımızın toplam 75 bini bulduğunu görüyoruz.

2013 yılı cironuzu bizimle paylaşabilir misiniz?

bonprix’de mali yıl 1 Mart ile 28 Şubat arasında tanımlanıyor. Bu nedenle 2013 yılı bonprix için henüz tamamlanmadı. Rakamları 2014’ün Mart ayında açıklayacağız.

Bonprix’in arkasında Otto Group gibi köklü bir şirketin bulunması ne gibi avantajları bulunuyor? Otto Group’un Bonprix’den Türkiye pazarında ne gibi beklentileri var?

bonprix, 25 ülkede başarısını gösteren uluslararası bir konsept. En önemlileri Almanya, Rusya ve ABD. bonprix’nin tüm know-how’ını Türkiye’de başarılı bir aktivite içerisinde bulunmak için kullanıyoruz.

Otto Group olarak Türkiye’deki durumu sıkı takip ediyor, gelişmelere göre yönümüzü belirliyoruz. Türkiye ile ilgili beklentilerimiz bir hayli yüksek. 2014’te de yüzde 100 gibi bir oranda büyümeyi hedefliyoruz ve birkaç sene içinde hizmetlerimizi daha da yaygınlaştırmak istiyoruz.

“Önümüzdeki 3 yıl sonrasında Türkiye’de de fiziki mağaza açmayı planlıyoruz”

İlerleyen dönemlerde fiziki mağaza açma gibi bir düşünceniz ya da çalışmalarınız var mı?  Varsa bunun için net bir tarih belirlendi mi?

Şu anda bonprix’nin Almanya, İsviçre, Avusturya ve İtalya’da 64 mağazası bulunuyor. Çok kanallı stratejimize göre, uzun vadede Türkiye’de de mağaza açma fikrimiz var. Bu 3 yıl veya daha uzun bir süre sonra hayata geçireceğimiz bir fikir.

Kullanıcılar halen fiziki mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor, online’ı ise fiyat karşılaştırma ya da ürün aramak için kullanıyor. Bu ve benzeri sebeplerle online mağazaların Türkiye pazarında fiziki olarak varlık göstermeleri ne kadar doğru ve etkili olur sizce?

Avrupa’da artık herkes tarafından benimsenmiş bir eğilim var. Markalar çok kanallı büyüme stratejileri geliştiriyorlar. Perakende odaklı markalar online’a taşınıyor ve internet odaklı markalar mağaza açıyor. bonprix’de de bizler üç kanallı bir strateji benimsedik.

Birincil kanalımız olan e-ticaretin yanı sıra kataloglar yoluyla müşterilerimizi online kanallara yönlenmeye motive ediyoruz. Bu kanalı Türkiye’de de hali hazırda kullanıyoruz. Üçüncü kanal ise mağazalar. Bizler kataloglarımızı da offline bir kanal olarak tanımlıyoruz. Bu nedenle Türkiye’de kurulduğumuzdan bu yana offline olarak aktif olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bonprix’in Türkiye’deki orta ve uzun vadeli planlarından bahsedebilir misiniz?

Türkiye’de büyük hedeflerimiz olduğunu söylemek isterim. Aslında 2013 yılına dair rakamlarımız, beklentilerimize oldukça paralel. Yıl sonunda 75 bin civarında bir müşteri sayısına ulaşmayı hedefliyorduk ve bu hedef büyük oranda gerçekleşti. 2014, bu sayının çok daha yüksek seviyelere taşındığı bir yıl olacak bizim açımızdan.

Mağaza sayısına gelince, Türkiye’de henüz mağazamız bulunmuyor ama oldukça geniş bir tedarikçi ağına sahibiz. Çağrı merkezimizdeki 25 kişilik ekibimiz ise bonprix müşterilerine en iyi hizmeti vermek için özveriyle çalışıyor.

2014 yılında yine hızlı bir büyüme ivmesiyle faaliyetlerimize devam etmek için çabalayacağız. En az yüzde 100 gibi bir oranı yakalamayı hedefliyoruz. 2012 ve 2013’deki başlangıç deneyimlerimizden de yararlanarak, bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyorum.

bonprix_Turkiye Genel Mudur Thomas Carroux yazı

Rekabetin oldukça yüksek olduğu bir pazarda öne çıkmak ve büyümeye devam edebilmenin sizce sırrı nedir?

En önemlisi müşterilerin markaya duydukları güven. Sadık bir müşteri kitlesi ile büyümeye yönelik uzun bir dönem için yatırımda bulunmak mümkün. Çok iyi bir servis kalitesi de müşterilerin güvenini sağlamak için çok ciddi bir unsur. Örneğin biz bu nedenle bonprix olarak önümüzdeki aylarda adım adım servis kalitemizi yükseltmeye çalışacağız.

Diğer taraftan hedefimize ulaşmak için öncelikle ürün çeşitliliğimizi sürekli olarak artırıyoruz. Bunun yanında kaliteli ürün ve hizmet sunmak en önemli önceliklerimizin başında geliyor. Müşterilerimiz “bonprix, it’s me!” sloganının, kişisel stile vurgu yapan bir moda anlayışını ifade ettiğinin farkında. Dahası yüksek kaliteli ürünleri pahalı olmayan fiyatlarla sunuyoruz.

Kaliteye büyük önem veriyoruz ki bu sadık müşteriler elde edebilmemiz için en önemli konu. Müşterilerin bonprix’ye ilettikleri kalite konulu talepleri de bu anlamda büyük rol oynuyor. Şirketimizin yıllardır kendi bünyesinde bulundurduğu Kalite Geliştirme Departmanı’nın yanı sıra, dünya çapında, bağımsız ve sertifikalı kontrol laboratuvarlarının da ayrı olarak yönettiği, kalite kontrol testleri de yapılıyor.

Bunların yanı sıra müşterilerimize geniş bir ödeme seçeneği sunuyoruz. Kredi kartı ile ödemenin yanı sıra ödeme seçeneğimizde bulunuyor. bonprix olarak, katalog ve online satışı bir araya getiren ikili bir satış yolu izlediğimizden, müşterilerimiz dilerlerse 444 5 266 numaralı müşteri hizmetleri bölümümüzü arayarak telefonla da sipariş verebiliyor.

Kredi kartı ile ödemelerde üçüncü kişilerin izinsiz erişimini ve kullanımını engellemek için Secure Socket Layer (SSL) gibi en modern şifreleme tekniklerini kullandığımızı da belirtmek isterim. SSL, güvenli veri değişimini sağlayan, uluslararası standartta bir şifreleme yazılımıdır. Bütün sipariş bilgileri ve kredi kartı bilgileriniz şifrelenerek bonprix’ye iletilir. Şu anda pek çok bankanın Visa ve Mastercard ürünleri ile çalışıyoruz.

2014 yılında Türk e-ticaret sektörünü sizce neler bekliyor? Sektörde en çok neler konuşulacak?

E-ticaret sektörünün Türkiye’de düzenli olarak büyüme gösterdiğini biliyoruz. Halkın alım gücünün artışı ve internetin alışverişte daha  sık kullanılır hale gelmesiyle sektör daha da gelişecektir. İnternet üzerinden perakende işi yapan sitelerin hızla çoğalması da bunun bir göstergesi sayılabilir. Araştırmalar, Türkiye’de her beş kişiden birinin online alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu oldukça yüksek bir rakam ve sürekli de artış halinde. 2014 yılında da pazarın hızla büyüyeceğini öngörüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*