19 Aralık 2018

Tripadvisor İngiltere’de “Tüm Yorumlarım Gerçek” Diyemeyecek

Dünyaca ünlü otel yorumlama ve rezervasyon sitesi Tripadvisor, İngiltere’de artık bünyesinde yer alan yorumların ve hatta yorumları yapan kişilerin bile gerçek olduğunu belirtemeyecek.

İngiltere reklam kurulu Advertising Standards Authority’ye yapılan bir şikayet dolayısıyla 4 ay süren bir araştırma gerçekleştiren kuruluş, Tripadvisor üzerinde kişilerin sahte hesaplarla, gitmedikleri yerlere bile yorum yapabildiklerini öne sürerek, firmanın “en güvenilir seyahat kaynağı” şeklinde yaptığı reklamların geçerliliğinin olmadığını belirtti.

Sitede yorum yapmak isteyen kişilerin doğruluğunun firma tarafından onaylanmadığının, bazı kuruluşların puanlarını arttırmak ya da rakiplerine zarar vermek adına sahte yorumlarla sitede yer aldığının ortaya çıkması üzerine, Tripadvisor İngiltere artık gerçek yorumları ile ilgili reklam yapamayacak.

En fazla otel olmak üzere, restaurant ve eğlence merkezlerinin de yorumlandığı Tripadvisor, yorumlarının gerçekliğini kanıtlayamamakla suçlanırken, site bu kararın yersiz olduğunu, online yorumlama sitelerinin hiçbirinin yorumlarının hepsinin %100 gerçek kişiler tarafından yapıldığını kanıtlayamayacağını belirtti.

Online yorumlar, artık pekçok tüketiciyi alışverişe karar aşamasında oldukça etkiliyor. Birçok araştırma, tüketicilerin hem olumlu, hem olumsuz online yorumlamaları dikkatle incelediklerini ortaya çıkarırken, yorum sitelerinde yer alabilecek sahte yönlendirmelerin firmalar için yeni müşteri kazanımlarında oldukça önemli olabilecek siteler üzerinde yol açtığı güven sorunu, İngiltere’den gelen bu karar ile bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*